Gegužės 10, 2023
Prisiekusieji pripažino D. Trumpą atsakingu dėl priekabiavimo prie žurnalistės

Niujorko prisiekusieji antradienį pripažino buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą) atsakingu už seksualinę prievartą ir šmeižtą prieš buvusią amerikiečių žurnalistę ir nurodė jam sumokėti moteriai 5 mln. dolerių (4,6 mln. eurų) kompensaciją.

Devyni civiliniame teismo procese dalyvavę prisiekusieji po mažiau nei tris valandas trukusių svarstymų atmetė Elizabeth Jean Carroll (Elizabet Džin Kerol) kaltinimą dėl išžaginimo, tačiau vienbalsiai parėmė kitus jos skundus.

Tai pirmas kartas, kai D. Trumpas susidūrė su teisinėmis pasekmėmis dėl kelių jam pateiktų kaltinimų, susijusių su dešimtmečių senumo galimo seksualinio priekabiavimo atvejais. Buvęs šalies lyderis iškart atmetė nuosprendį kaip gėdingą.

79 metų E. J. Carroll pernai padavė D. Trumpą į teismą, teigdama, kad 1996-aisiais jis ją išžagino prabangios universalinės parduotuvės „Bergdorf Goodman“, esančios Manhatano Penktojoje aveniu, persirengimo kambaryje.

Buvusi žurnalo „Elle“ skiltininkė taip pat teigė, kad po to, kai ji 2019-aisiais šį kaltinimą paviešino, verslo magnatas ją apšmeižė pavadindamas apgavike.

76-erių D. Trumpas, rimčiausias pretendentas respublikonų gretose kandidatuoti kitų metų prezidento rinkimuose, jos bylą pavadino apgavyste ir melu.

Prisiekusieji nusprendė, kad E. J. Carroll įrodė seksualinės prievartos – seksualinio kontakto be sutikimo – buvimo faktą ir priteisė jai 2 mln. dolerių (1,8 mln. eurų) kompensaciją. Šeši prisiekusieji vyrai ir trys moterys taip pat teigė, kad D. Trumpas turėtų jai sumokėti beveik 3 mln. dolerių (2,7 mln. eurų) už šmeižtą.

Po nuosprendžio buvusi žurnalistė šypsodamasi paliko Manhatano federalinį teismą, bet su reporteriais kalbėti atsisakė.

„Esame labai laimingos“, – sakė jos advokatė Roberta Kaplan.

Pats D. Trumpas savo socialinio tinklo „Truth Social“ paskyroje teismo sprendimą pasmerkė.

„Visiškai neįsivaizduoju, kas ši moteris, – rašė jis didžiosiomis raidėmis. – Šis nuosprendis yra gėda – didžiausios visų laikų raganų medžioklės tęsinys.“

2024-aisiais vyksiančių rinkimų D. Trumpo kampanijos komanda pareiškime nurodė, kad ši byla yra politinė akcija, kuria siekiama sužlugdyti eksprezidento siekį sugrįžti į Baltuosius rūmus, ir pridūrė, kad jis pateiks apeliaciją.

Dvi savaites trukusiame civilinės bylos nagrinėjime E. J. Carroll pasakojo, kad dėl incidento ji jautėsi sugėdinta ir negalinti užmegzti romantinių santykių. Jos teigimu, dėl D. Trumpo įbauginimo jai prireikė daugiau nei 20 metų, kad apie tai prabiltų viešai.

Moters teisininkai pakvietė liudyti kitas dvi įtariamas nukentėjusiąsias, paliudijusias, kad D. Trumpas prieš kelis dešimtmečius prie jų taip pat seksualiai priekabiavo.

Buvusi verslininkė Jessica Leeds (Džesika Lids) teigė, kad lytinę prievartą patyrė 8-e dešimtmetyje, vieno skrydžio Jungtinėse Valstijose lėktuvo verslo klasės skyriuje.

Tuo metu žurnalistė Natasha Stoynoff (Nataša Stoinof) apkaltino D. Trumpą ją pabučiavus be sutikimo 2005-aisiais, kai buvo duodamas interviu jo Mar-a-Lago rezidencijoje.

Prieš 2016-ųjų rinkimus, po kurių D. Trumpas tapo JAV vadovu, nederamu seksualiniu elgesiu jį apkaltino maždaug tuzinas moterų. Jis pats neigia visus kaltinimus ir niekada dėl kažkurio iš jų nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Jokia baudžiamoji byla negali būti iškelta ir pagal E. J. Carroll ieškinį.

Priešrinkiminiai iššūkiai

Bylos nagrinėjimo metu D. Trumpas parodymų nedavė, o jo teisininkai neiškvietė jokių liudytojų.

Prisiekusiesiems buvo parodytas vaizdo įrašas iš buvusio prezidento parodymų davimo spalį. Jame D. Trumpas pavadino E. J. Carroll melage ir ligotu žmogumi.

Jo teisininkai teigė, kad moteris išsigalvojo kaltinimą dėl pinigų, politinių priežasčių ir statuso.

Ieškinį E. J. Carroll pateikė pagal Niujorko įstatymą, pagal kurį seksualinės prievartos aukoms suteikiamas vienerių metų laikotarpis, per kurį jos gali iškelti bylą įtariamiems prievartautojams praėjus net keliems dešimtmečiams po galimai įvykusių išpuolių.

Įrodymų teikimo kriterijai civilinių bylų atvejais yra mažesni nei baudžiamosiose bylose, kuriose prokurorai privalo atmesti bet kokias abejones dėl parodymų.

Ši byla buvo vienas iš kelių teisinių iššūkių, galinčių apsunkinti D. Trumpo siekį susigrąžinti prezidento postą, nors respublikono šalininkai iki šiol iš esmės liko jam ištikimi.

Praėjusį mėnesį D. Trumpas nepripažino savo kaltės dėl baudžiamųjų kaltinimų, susijusių su prieš pat 2016-ųjų rinkimus jo išmokėtais pinigais pornografijos aktorei, kaip įtariama, už tylą apie jųdviejų romaną.

D. Trumpas taip pat tiriamas dėl pastangų panaikinti 2020-ųjų rinkimų pralaimėjimą pietinėje Džordžijos valstijoje, įtariamo netinkamo tvarkymosi su iš Baltųjų rūmų pasiimtais slaptais dokumentais ir dėl galimo įsitraukimo į 2021-ųjų sausio 6-ąją jo šalininkų surengtą JAV Kapitolijaus šturmą.

BNS inf.

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai