Kovo 8, 2024
Pasauliui minint Tarptautinę moters dieną Prancūzija įtvirtino konstitucinę teisę į abortą

Prancūzija penktadienį savo konstitucijoje įtvirtino garantuotą teisę į abortą, pasauliui Tarptautinę moters dieną pasiųsdama žinią apie moterų teisių svarbą.

Teisingumo ministras Ericas Dupond'as-Moretti (Erikas Diuponas-Moretis) per specialią viešą ceremoniją, naudodamas XIX amžiaus aparatą, užantspaudavo Prancūzijos konstitucijos pataisą. Vandomo aikštėje pasigirdo plojimai, o Prancūzija tapo pirmąja šalimi, kurios konstitucijoje aiškiai įtvirtinta teisė į abortą.

Šią savaitę Prancūzijos įstatymų leidėjai didele balsų dauguma pritarė šiai konstitucijos pataisai, o penktadienio ceremonijoje ji oficialiai įsigaliojo.

Nors Jungtinėse Valstijose abortai kelia daug nesutarimų, beveik visoje Europoje jie yra įteisinti, o Prancūzijoje, kur į juos žiūrima labiau kaip į visuomenės sveikatos, o ne politinį klausimą, jiems pritariama.

Prancūzijos įstatymų leidėjai pirmadienį 780 balsais „už“ ir 72 „prieš“ pritarė konstitucijos pataisai, kurią palaikė daugelis kraštutinių dešiniųjų įstatymų leidėjų.

Penktadienį Paryžiuje vykusi ceremonija buvo kertinis renginys tą dieną, kai visame pasaulyje siekiama garsinti moterų teisių temą. Nuo Džakartos Indonezijoje iki Meksiko ir kitų miestų vyksta eitynės, protestai ir konferencijos.

Prancūzijos konstitucijos pataisą pasveikino moterų teisių gynėjai visame pasaulyje, taip pat ir ten, kur moterims sunku gauti kontraceptikų ar sveikatos priežiūros paslaugas nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pavadino šį žingsnį tiesioginiu JAV Aukščiausiojo Teismo 2022 metais priimto sprendimo, panaikinusio ilgai galiojusią visuotinę teisę į abortus, rezultatu.

E. Macronas paragino kitas šalis pasekti Paryžiaus pavyzdžiu ir pasiūlė įtraukti teisę į abortą į Europos Sąjungos chartiją, sulaukdamas sostinėje susirinkusios minios plojimų. Tačiau toks žingsnis greičiausiai sulauktų griežtų ES narių, kuriose galioja griežti abortų apribojimai, pavyzdžiui, Lenkijoje, pasipriešinimo.

E. Macrono kritikai klausė, kodėl jis ėmėsi šios priemonės šalyje, kurioje nėra akivaizdžios grėsmės teisei į abortą, bet kurioje moterys susiduria su daugybe kitų problemų.

Kai kurios prancūzės šį žingsnį laikė dideliu laimėjimu, tačiau kitos teigė, kad iš tikrųjų ne kiekviena prancūzė turi galimybę pasidaryti abortą.

„Tai dūmų uždanga“, – apie renginį sakė 32 metų Arya Meroni (Arja Meroni).

„Vyriausybė naikina mūsų sveikatos apsaugos sistemą, daugybė šeimos planavimo klinikų užsidarė“, – teigė ji per kasmetinį „Feministų naktinį žygį“ Paryžiuje Tarptautinės moters dienos išvakarėse.

Prancūzijoje pasitaiko daug atvejų, kai moteris nužudo jų partneriai, be to, vis dar kyla sunkumų vykdant patraukimą baudžiamojon atsakomybėn dėl įtakingų garsenybių ir kitų vyrų seksualinės prievartos prieš moteris.

Prancūzės taip pat gauna mažesnį darbo užmokestį ir pensijas, ypač moterys, kurios nėra baltaodės.

E. Macrono vyriausybė teigė, kad su abortais susijusi pataisa yra svarbi siekiant išvengti, kad moterų padėtis Prancūzijoje nepasikeistų taip, kaip JAV.

BNS inf.

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai