Spalio 24, 2022
P. Mordaunt atsiėmus savo kandidatūrą, JK premjeru taps R. Sunakas

Jungtinės Karalystės ministrų kabineto narei Penny Mordaunt (Peni Mordont) pirmadienį atsiėmus savo kandidatūrą, naujuoju valdančiosios Konservatorių partijos vadovu ir šalies premjeru taps buvęs iždo kancleris Rishi Sunakas (Rišis Sunakas), skelbia britų transliuotojas BBC.

Įtakingo konservatorių parlamentarų 1922-ųjų komiteto pirmininkas Grahamas Brady (Grejemas Breidis) paskelbė, kad sulaukė tik vienos kandidatūros į partijos lyderio postą, tad naujuoju partijos ir vyriausybės vadovu taps R. Sunakas.

P. Mordaunt, paskutinė jo likusi varžovė dramatiškai pasitraukus Borisui Johnsonui (Borisui Džonsonui), kuris vėlyvą sekmadienio popietę priėmė sprendimą atsisakyti savo politinio sugrįžimo, nesugebėjo užsitikrinti minimalios būtinos 100 parlamentarų paramos.

R. Sunakas taps pirmuoju nebaltaodžiu JK lyderiu. Jam teks užduotis stabilizuoti partiją ir šalį ekonominių ir politinių neramumų laikotarpiu.

Kaip valdančiosios partijos lyderis, jis perims ministro pirmininko pareigas iš Liz Truss (Liz Tras), kuri praėjusią savaitę pasitraukė iš pareigų po 45 darbo dienų.

Vėliau pirmadienį R. Sunakas kreipsis į JK parlamentarus.

P. Mordaunt savo pareiškime, kuriame paskelbė nesieksianti tapti partijos ir vyriausybės vadove, sakė: „Nepaisant sutrumpinto lyderio konkurso tvarkaraščio, akivaizdu, kad kolegos mano, jog šiandien mums reikia tikrumo. Šį sprendimą jie priėmė sąžiningai, siekdami šalies gerovės.“

„Taigi, dabar išsirinkome naują ministrą pirmininką. Šis sprendimas yra istorinis ir dar kartą parodo mūsų partijos įvairovę ir talentą. Visiškai remiu Rishi“, – pridūrė ji.

Pasveikinti naujojo premjero nepraleido progos ir valdžios vairo atsisakiusi L. Truss. „Twitter“ paskelbtame įraše ji pasveikino savo kolegą bei pareiškė, kad jis „turi visišką jos palaikymą“.

Praėjus vos kelioms savaitėms po pralaimėjimo L. Truss dėl vadovavimo valdantiesiems toriams, buvęs iždo kancleris pasiekė stulbinantį likimo posūkį.

Naujose varžybose, kurias paskatino ketvirtadienį įvykęs dabar jau buvusios lyderės atsistatydinimas, kandidatai turėjo užsitikrinti mažiausiai 100 konservatorių parlamentarų palaikymą iki pirmadienio 14 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku.

Tik R. Sunakas peržengė slenkstį, paskelbė G. Brady.

Šis turtingas hinduistų imigrantų iš Indijos ir Rytų Afrikos palikuonis penktadienio vakarą įveikė barjerą ir sulaukė viešos paramos iš beveik 200 torių parlamentarų – daugiau nei pusės partijos frakcijos parlamente.

Ekspremjerui B. Johnsonui netikėtai pasitraukus iš lenktynių – jam net oficialiai nepaskelbus apie savo kandidatūrą – ministrų kabineto narė P. Mordaunt liko vienintelė kita oficiali pretendentė į postą.

Tačiau jai nepavyko sulaukti reikiamos paramos, todėl viskas greitai išsisprendė.

Jos sėkmės atveju naujojo lyderio likimas būtų buvęs patikėtas maždaug 170 tūkst. partijos narių, surengiant internetinį balsavimą, o rezultatas būtų paskelbtas tik savaitės pabaigoje.

Simboliška, kad R. Sunakas iškovojo pergalę tą dieną, kai visame pasaulyje hinduistai pradeda švęsti penkių dienų trukmės Dyvalio festivalį – gėrio pergalės prieš blogį šventę.

2020 metų lapkritį, eidamas iždo kanclerio pareigas, R. Sunakas pažymėjo šią progą uždegdamas aliejines lempas ant paradinių savo oficialios rezidencijos, esančios Dauningo gatvės 11-ajame name, laiptų.

Nauji lyderio rinkimai

Po to, kai L. Truss po pražūtingos rinkų reakcijos į jos mokesčių mažinimo planus atsistatydino praėjus vos 6 savaitėms nuo valdžios vairo perėmimo, konservatoriai buvo priversti vėl rinkti lyderį.

Rugsėjo pradžioje L. Truss pakeitė B. Johnsoną po R. Sunako vadovauto vyriausybės narių maišto, kilusio dėl daugybės tuometinio premjero skandalų, ypač dėl „Partygate“ – vakarėlių jo rezidencijoje pažeidžiant COVID-19 suvaržymus.

B. Johnsono mėginimas vėl iškart sugrįžti į Dauningo gatvę iškėlė daug mėnesių truksiančio chaoso ir nesutarimų tarp valdančiųjų konservatorių perspektyvą.

Kritiškai nusiteikę torių parlamentarai perspėjo, kad B. Johnsono sugrįžimas į valdžią galėjo sukelti atsistatydinimų bangą, išprovokuosiančią visuotinius rinkimus, kurių reikalavo opozicinės partijos.

Įprastomis aplinkybėmis tai turėtų įvykti ne anksčiau nei po dvejų metų.

Skandalingasis politikas sutrumpino savo atostogas Karibuose ir šeštadienį sugrįžo į Jungtinę Karalystę.

Tačiau, atsižvelgdamas į savo suprastėjusią politinę padėtį, vėlyvą sekmadienio popietę jis staiga pripažino, kad „negalite efektyviai valdyti, jei parlamente neturite vieningos partijos“.

„Tikiu, kad turiu daug ką pasiūlyti, bet bijau, kad dabar tiesiog netinkamas laikas“, – sakė jis ir teigė, kad buvo užsitikrinęs 100 kolegų palaikymą, suteikiantį galimybę varžytis toliau.

R. Sunakas suskubo atiduoti pagarbą buvusiam ministrui pirmininkui ir savo „Twitter“ paskyroje parašė: „Nuoširdžiai tikiuosi, kad jis ir toliau prisidės prie viešojo gyvenimo šalyje ir užsienyje“.

„Gili krizė“

Savo ruožtu P. Mordaunt tvirtino, kad jai geriausiai sektųsi kovoti su opozicine Leiboristų partija, kurios populiarumas, remiantis apklausomis, sparčiai auga.

Dešiniųjų laikraštyje „Daily Telegraph“ paskelbtame straipsnyje ji taip pat pabrėžė savo įsipareigojimą „mažesniais mokesčiais paremtai, didelio našumo ekonomikai“.

R. Sunakas išliko santūresnis ir savo „Twitter“ paskyroje tiesiog parašė, kad šalis susidūrė su „gilia ekonomine krize“.

„Noriu sutvarkyti mūsų ekonomiką, suvienyti mūsų partiją ir padėti mūsų šaliai“, – teigė jis.

Leiboristai dabar reikalauja visuotinių rinkimų.

„Torių parlamentarai ruošiasi įteikti R. Sunakui raktus nuo Dauningo gatvės 10-ojo namo durų jam nė žodžiu neužsiminus apie tai, kaip jis valdys“, – „Twitter“ pareiškė Leiboristų partijos lyderio pavaduotoja Angela Rayner (Andžela Rainer).

Konservatorių atstovas parlamente Simonas Hoare'as (Saimonas Hoaras) sakė, jog naujai paskirtas premjeras kreipėsi į parlamentarus ir teigė, kad laukia sunkus laikotarpis, o lengvų atsakymų nėra.

„Jis (R. Sunakas) ketina nedelsdamas griebtis veiksmų – mes negalime prarasti laiko, – sakė S. Hoare'as. – Jis taip pat užtikrino, kad visuotinių rinkimų tikrai nebus, bet galima suprasti, kodėl opozicinės partijos to prašo.“

Londono Karaliaus koledžo politikos profesorius Anandas Menonas R. Sunako pergalei teikė daug reikšmės.

„Turėti indų kilmės ministrą pirmininką yra tikrai labai didelis dalykas“, – prieš pat patvirtinant rezultatus BBC televizijai komentavo jis.

A. Menonas pasidžiaugė, jog šis aspektas netapo svarbiu diskusijų elementu.

„Tam tikra prasme... atrodo, kad tai normalizavome“, – pridūrė jis.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai