Gruodžio 29, 2020
JK ir Turkija pasirašė 18 mlrd. svarų vertės susitarimą dėl prekybos po „Brexito“

Didžioji Britanija antradienį paskelbė pasirašiusi 18,6 mlrd. svarų (20,5 mlrd. eurų) vertės susitarimą su Turkija, „padėsiantį pagrindą“ visapusiškesniam susitarimui dėl prekybos po „Brexito“, kuris bus sudarytas ateityje.

Prieš pasirašydamas susitarimą, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pareiškė, kad tai bus „svarbiausias šalies susitarimas nuo Muitų sąjungos sutarties“, kurią Turkija 1995 metais sudarė su Europos Sąjunga (ES).

Atsižvelgdama į Turkijos statusą ES muitų sąjungoje, Didžioji Britanija privalėjo palaukti, kol praėjusią savaitę ji susitarė dėl prekybos susitarimo su Briuseliu, kad galėtų galutinai suderinti susitarimo su Ankara sąlygas.

Didžiosios Britanijos vyriausybė pavadino susitarimą su Turkija, kuris iš esmės pakartoja dabartinius prekybos santykius, „dideliu laimėjimu JK automobilių, gamybos ir plieno pramonei“. 

Susitarimas „atveria kelią sudaryti naują, ambicingesnį susitarimą su Turkija artimiausiu metu ir yra įeina į mūsų planą, skirtą padėti JK įsitvirtinti šiuolaikinių susitarimų su dinamiškomis ekonomikomis tinklo centre“, – pažymėjo JK užsienio prekybos sekretorė Elizabeth Truss (Elizabet Tras).

Lengvatiniai muitai bus taikomi 7 600 JK įmonių, kurios eksportuoja prekes į Turkiją, apsaugant Didžiosios Britanijos automobilių gamintojų tiekimo grandines.

JAV automobilių milžinė „Ford“ pasveikino pranešimą, o bendrovės prezidentas Europoje Stuartas Rowley (Stiuartas Raulis) jį pavadino „itin reikšmingu“.

Londono Dagenamo priemiestyje veikianti „Ford“ gamykla eksportuoja didžiąją dalį dyzelinių variklių į bendrą įmonę „Ford Otosan“ Turkijoje, kur varikliai montuojami į „Ford Transit“ transporto priemones.

„Atsižvelgiant į tai, kad „Ford“ ir „Ford Otosan“ verslas sudaro daugiau nei 10 proc. visos prekybos tarp JK ir Turkijos apimties, šis prekybos susitarimas mums yra labai reikšmingas ir padės užtikrinti darbo vietas abiejose šalyse“, – kalbėjo S. Rowley.

Didžioji Britanija, kuri 2016 metais priėmė sprendimą išstoti iš ES, jau yra pasirašiusi prekybos sutartis su 62 valstybėmis.

Verslo lobistų grupės CBI direktorius Andy Burwellas (Endis Barvelas) teigė, kad dėl gilių Turkijos prekybos santykių su ES susitarimas buvo „sudėtingas“.

Tačiau „sandorio sudarymo tempas ... rodo santykių tvirtumą ir gylį“, pareiškė jis.

BNS inf.

Raktažodžiai: BrexitAnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai