Rugsėjo 8, 2023
Minint pirmąsias karalienės mirties metines, Charlesas III dėkoja visuomenei už palaikymą

Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III (Karolis III) penktadienį, minėdamas savo motinos karalienės Elizabeth II (Elžbietos II) pirmąsias mirties metines, padėkojo visuomenei už palaikymą per pirmus jo, kaip monarcho, metus. 

„Minėdami pirmąsias Jos Didenybės mirties ir mano įžengimo į valdžią metines, su didžiule meile prisimename jos ilgą gyvenimą, atsidavusią tarnystę ir viską, ką ji reiškė daugeliui iš mūsų“, – teigė jis. 

„Taip pat esu labai dėkingas už meilę ir paramą, kuri šiais metais buvo parodyta mano žmonai ir man, kai stengiamės būti naudingi jums visiems“, – pridūrė karalius. 

Elizabeth II buvo ilgiausiai valdžiusi Jungtinės Karalystės monarchė: soste ji išbuvo 70 metų. Jau kurį laiką jos sveikata prastėjo, o praėjusių metų rugsėjo 8 dieną ji mirė sulaukusi 96 metų.

Šiuo metu Charlesas III laiką leidžia didžiulėje karališkosios šeimos valdoje Balmorale, Škotijos aukštikalnėse, ir manoma, kad, minint pirmąsias karalienės mirties metines, jis nepasirodys viešumoje. 

JK ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) taip pat pagerbė Elizabeth II atminimą. 

„Žmonės visoje Jungtinėje Karalystėje, nepriklausomai nuo to, ar jiems teko laimė sutikti Jos Didenybę, ar ne, šiandien susimąstys apie tai, ką ji jiems reiškė ir kokį pavyzdį parodė mums visiems“, – vėlų ketvirtadienio vakarą teigė R. Sunakas. 

„Mes branginsime šiuos prisiminimus. Šalies ir monarcho ryšys yra šventas. Jis išlieka“, – pridūrė premjeras. 

„Taigi, nors ir toliau gedime Jos Didenybės mirties, turėtume didžiuotis, kad šis nepaprastas tarnystės palikimas – ir šis nepaprastas ryšys – tebesitęsia ir šiandien, valdant Jo Didenybei Karaliui“, – teigė jis. 

Ketvirtadienį Londone vykusiame labdaros renginyje princas Harry (Haris), su žmona amerikiete Meghan Markle (Megan Markl) persikėlęs gyventi į Kaliforniją ir atsiribojęs nuo karališkosios šeimos, pagerbė savo močiutės atminimą.

„Kaip žinote, praėjusiais metais negalėjau dalyvauti apdovanojimuose, nes mirė mano močiutė“, – susirinkusiems svečiams teigė princas. 

„Ji būtų buvusi pirmasis žmogus, kuris būtų primygtinai reikalavęs, kad vis tiek atvažiuočiau pas jus visus, užuot važiavęs pas ją, ir būtent todėl žinau, kad praėjus lygiai metams ji šį vakarą žvelgia į mus visus iš viršaus ir džiaugiasi, kad esame kartu“, – sakė Harry. 

Karaliaus vyresnysis sūnus ir sosto įpėdinis princas Williamas (Viljamas) su žmona Catherine (Ketrin) metines paminės nedidelėmis privačiomis pamaldomis Šv. Dovydo katedroje Velso vakaruose.

Saliutai

Londone Karališkosios raitosios artilerijos Karaliaus būrys Charleso III įžengimo į sostą metines paminės 41 šūvio saliutu Haid Parke 12 valandą (14 val. Lietuvos laiku).

Garbės artilerijos kuopos – seniausio Britų armijos dalinio – nariai 13 val. paleis 62 šūvių salvę iš Tauerio muziejaus.

Abu šie daliniai prieš metus saliutais pagerbė mirusią karalienę ir į sostą įžengusį Charlesą III.

Elizabeth II mirtis smarkiai supurtė britų visuomenę. Daugumai šiuo metu gyvenančių britų karalienė buvo vienintelis monarchas ir valstybės galva jų gyvenime.

Per 10 dienų trukusį oficialų gedulo periodą dešimtys tūkstančių žmonių iki 25 valandų laukė eilėje, kad galėtų praeiti pro vėliava uždengtą karalienės karstą, stovėjusį Parlamento rūmų Vestminsterio salėje.

Dar daugiau žmonių buvo susirinkę Londono gatvėse ir prie kelio į Vindzoro pilį, kad pamatytų valstybines laidotuves, taip pat transliuotas milijonams televizijos žiūrovų visame pasaulyje.

Karalienė buvo palaidota Karaliaus Jurgio VI memorialinėje koplyčioje Vindzore, greta 2021-aisiais mirusio sutuoktinio princo Philipo (Filipo), savo tėvo, motinos ir jaunesniosios sesers princesės Margaret.

Anksčiau šią savaitę vyriausybė paskelbė, kad atėjus laikui bus užsakytas nacionalinis paminklas velionei monarchei.

Londone ketvirtadienį žmonės įvairiai vertino pirmuosius Charleso III valdymo metus.

Kai kas išreiškė nuomonę, kad jis buvo teisus nesiimdamas didelių reformų pernelyg anksti. „Jis turi sunkiai prilygstamą pavyzdį, bet, manau, imsis pokyčių“, – prie Bakingamo rūmų naujienų agentūrai AFP sakė 61 metų Joanne Hughes (Džoan Hjuz).

Tačiau kiti, nepaisydami 161 oficialaus renginio ir kelionių po visą šalį, abejingai kalbėjo apie karalių ir bendrai monarchiją.

„Monarchija miršta, – sakė slaugos studentė Mimi Jaffer-Clarke (Mimi Džafer-Klark). – Jei jis nori, kad ji nemirtų, jam reikia pasistengti, kad jį pamėgtų jaunesnioji karta, bet mums jis tiesiog nepatinka.“

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai