Lietuvė kraštovaizdžio dizainerė Ūla Marija Bujauskaitė sulaukė tarptautinio pripažinimo, pelniusi prestižinį aukso medalį RHS Chelsea gėlių parodoje Anglijoje už savo sodą „Muscular Dystrophy UK – Forest Bathing Garden“.
Geriausio sodo (Best in Show) apdovanojimą pelnęs kūrinys įkvėptas Shinrin-yoku(liet. miško maudynės): tai senovinė japonų praktika, kuri reiškia sąmoningą buvimą miške, siekiant pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą. Ši terapija skatina lėtą, meditacinį pasivaikščiojimą miške, kurio metu atsipalaiduojama, atstatomas streso lygis, stiprinamas imunitetas ir gerinama bendra savijauta.
Ūla Marija, gyvenanti ir dirbanti Londone, nuo mažens puoselėjo ryšį su gamta, augdama kaimo sodyboje Lietuvoje, Marijampolės rajone. Aplinkui besidriekiančios pievos, pušynai ir vingiuojantys upeliai suformavo jos kraštovaizdžių suvokimą, persmelktą laiko ir prisiminimų idėjomis.
RHS Show Garden komisijos pirmininkė Liz Nicholson teigė: „Šiemet buvo vieni sunkiausių metų vertinant sodus – dizainai buvo išskirtiniai, su daug detalių ir puikiais pasakojimais. Ūlos dizainas – nuostabus miško gabalėlis, atneštas į RHS Chelsea parodą. Jis įtraukiantis, raminantis ir atpalaiduojantis. Titnago, sunkiai apdorojamos medžiagos, naudojimas ypač išsiskiria – tai didžiausia vabzdžių buveinė, kokią tik esu mačiusi. Kartu su nepriekaištingu apželdinimu, šis novatoriškas sodas buvo aiškus nugalėtojas.“
Atsiimdama „Geriausio parodos sodo“ apdovanojimą, Ūla Marija sakė: „Tai neįtikėtina. Negaliu patikėti. Tai nuostabu. Labai didžiuojuosi!“
Apdovanojimą pelnęs sodas, sukurtas JK raumenų distrofijos labdaros fondui. Tai gamtos gydomosios galios ir jos gebėjimo pagerinti psichinę bei fizinę sveikatą įrodymas.
Lietuvės sukurtame sode auga daugiau nei 40 beržų, čiurlena upeliai ir žydi daugybė miško pakraščius primenančių augalų: rusmenių, raudonžiedžių snapučių, arktinių miško skroblų, laukinių žemuogių. Titnago siena tarsi imituoja raumenų ląsteles. Išklausiusi nuo raumenų distrofijos kenčiančius pacientus, Ūla Marija užtikrino, kad sodas atitiktų jų poreikius. Labai nedidelė dalis miškų pritaikyti neįgaliųjų vežimėliams, tad lietuvė suprojektavo plačius ir lengvai įveikiamus takus.
Ūla Marija Bujauskaitė gimė Lietuvoje ir vaikystę praleido ant Šešupės kranto. Studijas pradėjo Vilniaus dailės akademijoje, o vėliau mokslus tęsė Birminghammiesto universitete Didžiojoje Britanijoje, kur įgijo kraštovaizdžio architektūros bakalauro ir magistro laipsnius. Ūla yra laimėjusi daugybę prestižinių apdovanojimų, tarp jų – jaunojo dizainerio titulą 2017 metais RHS (Karališkosios sodininkystės) parodoje.
Chelsea Flower Show – tai kasmetinė tarptautinė gėlių ir sodininkystės paroda, vykstanti Londone, Anglijoje. Renginį organizuoja Karališkoji sodininkystės draugija (RHS) ir jis laikomas prestižiškiausiu tokio pobūdžio renginiu pasaulyje. Parodoje pristatomi išskirtiniai sodų dizainai, naujos augalų rūšys ir sodininkystės inovacijos, pritraukiantys tiek profesionalus, tiek entuziastus iš viso pasaulio.