Spalio 19, 2022
Kas galėtų pakeisti kritikos ugnyje atsidūrusią JK premjerę Liz Truss?

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Liz Truss (Liz Tras) yra pažadėjusi vesti konservatorius į būsimus rinkimus, turinčius įvykti per ateinančius dvejus metus, tačiau po itin nesėkmingų pirmų šešių jos savaičių Dauningo gatvėje daugelis abejoja, ar ji ilgai išliks lydere.

Štai pagrindiniai pretendentai, kurie galėtų pakeisti premjerę.

Rishi Sunakas

L. Truss nesunkiai įveikė buvusį iždo kanclerį šią vasarą vykusiuose konservatorių (torių) lyderio rinkimuose, partijos narių palaikymą laimėjusi pažadais sumažinti mokesčius ir reguliavimo mastą neribojant vyriausybės išlaidų.

42 metų R. Sunakas (Rišis Sunakas) ne kartą perspėjo, kad dabartinės premjerės planai siūlomas priemones finansuoti papildomai skolinantis yra neapgalvoti ir gali dar labiau padidinti į dešimtmečių aukštumas pakilusią infliaciją bei pakirsti rinkos pasitikėjimą šalies ekonomika.

Dabar paaiškėjus, kad jis buvo visiškai teisus – o L. Truss atsisakė savo planų ir ankstesnį finansų ministrą Kwasi Kwartengą (Kvazį Kvartengą) pakeitė R. Sunako remiamu Jeremy Huntu (Džeremiu Hantu), – kai kurie mano, kad šis konservatorius yra tinkamiausias kandidatas pakeisti premjerę.

Pirmuosiuose torių lyderio rinkimų turuose R. Sunakas pirmavo ir, kaip manoma, vis dar turi didelį savo partijos frakcijos parlamente palaikymą.

Nauja „YouGov“ apklausa antradienį parodė, kad tarp dabartinės premjerės alternatyvų jis yra vertinamas geriausiai, nors bendras grynas palankumo įvertinimas yra minus 18, o tai reiškia, kad jį vertinančiųjų nepalankiai yra daugiau negu jį palaikančiųjų.

R. Sunakas taip pat vertinamas prieštaringai – nemažai partijos narių, nuo kurių balso priklauso, kas vadovaus partijai, nėra linkę atleisti už jo vaidmenį iš pareigų nušalinant Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną).

Borisas Johnsonas

Buvęs JK premjeras postą paliko praėjusio mėnesio pradžioje, tarp jo vyriausybės ir torių parlamentarų įsiplieskus nesantaikai, kurią sukėlė R. Sunako ir kitų atsistatydinimas iš jo šlubuojančios vyriausybės po kelis mėnesius trukusių ginčų.

Nuo tada sklando spėlionės, kad galbūt jis mėgins sugrįžti, nors mažai kas tikėjo, kad tai galėtų įvykti taip greitai. Tačiau tokią tikimybę kai kuriomis savo užuominomis dar labiau sustiprina pats B. Johnsonas.

Šis entuziastingasis veikėjas ir „Brexito“ veidas tebėra populiarus tarp dalies konservatorių parlamentarų ir partijos narių, tačiau visos trejų metų kadencijos metu jį nuolat lydėję skandalai gerokai pakenkė jo įvaizdžiui rinkėjų akyse.

Antradienio „YouGov“ apklausa parodė, kad 58 metų politikas yra kur kas populiaresnis už L. Truss, tačiau maždaug du trečdaliai apklaustųjų jį vertino nepalankiai.

Po atsistatydinimo buvęs konservatorių partijos lyderis laikėsi šešėlyje. Praėjusią savaitę jis Jungtinėse Valstijose pasakė kalbą, už kurią gavo atlygį ir kurioje visiškai neatskleidė savo požiūrio į JK ištikusią krizę.

Manyta, kad vasaros rinkimuose jis palankiai vertino L. Truss kandidatūrą, nors aršiu jo kritiku tapęs jo buvęs vyriausiasis patarėjas Dominicas Cummingsas (Dominikas Kamingsas) teigė, kad B. Johnsono palankumas buvo strateginis – jis tikėjosi, jog torių atstovės kadencija bus nevykusi ir trumpa, o tai jam atvers kelią grįžti į postą.

Jeremy Huntas

Naujasis L. Truss finansų ministras į torių lyderius pretendavo per pastaruosius dvejus partijos rinkimus. 2019 metais jis paskutiniame etape pralaimėjo B. Johnsonui, o šiais metais užėmė paskutinę vietą jau per pirmąjį parlamentarų balsavimą.

Tačiau jo paskyrimas į antrą svarbiausią postą šalies vyriausybėje buvusį užsienio reikalų sekretorių iš politinės dykumos grąžino į dėmesio centrą.

Konservatoriams kurpiant dabartinės premjerės nušalinimo planus, kai kurie mano, kad 55 metų J. Huntas – buvęs verslininkas, daugiausiai palaikymo sulaukiantis iš centrinio partijos sparno – galėtų iškilti kaip kompetentingas kompromisinis kandidatas.

Tačiau jis turėtų dar mažiau demokratinių įgaliojimų nei dauguma jo varžovų, o tai tikriausiai padidintų raginimus surengti visuotinius rinkimus, kuriuos, remiantis dabartinėmis apklausomis, toriai triuškinamai pralaimėtų.

Penny Mordaunt

Dabartinei ministrų kabineto narei paskutiniai rinkimai prasidėjo sėkmingai ir kurį laiką ji buvo laikoma favorite. Tačiau priešpaskutiniame balsavimo rate ji aštuoniais balsais nusileido L. Truss, kuri paskutiniame ture susirungė su R. Sunaku.

Tarp torių rinkėjų populiari buvusi gynybos ir prekybos ministrė buvo stipri „Brexito“ šalininkė ir svarbi 2016-ųjų kampanijos „Leave“ veikėja.

Tačiau paskutinėse lenktynėse dėl lyderio pozicijos kolegos konservatoriai buvusiai ministrei nepagailėjo kritikos – kai kurie ją kaltino neveiksmingai tvarkantis ankstesnėse vyriausybės pareigose.

49 metų P. Mordaunt (Peni Mordont) savo pozicijas sustiprino po to, kai pirmadienį vietoj L. Truss buvo išsiųsta parlamente pateikti atsakymus į skubų opozicinės Leiboristų partijos klausimą apie valstybę krečiančią ekonominę sumaištį.

Nors buvo priversta teisinti nepasirodžiusią ministrę pirmininkę, apkaltintą „besislapstant po stalu“, P. Mordaunt, daugelio nuomone, sėkmingai numalšino aistras įsiutusiuose Bendruomenių Rūmuose.

Antradienį pasirodė pranešimų, kad svarbus P. Mordaunt sąjungininkas praėjusią savaitę surengė privačias derybas su R. Sunaku dėl jėgų suvienijimo, tačiau buvęs finansų ministras atmetė pasiūlymą, nes pats ketina kovoti dėl valdžios vairo.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai