Rugsėjo 10, 2022
Karalius Charlesas III žada „tarnauti visą gyvenimą”, šaliai gedint velionės monarchės

Didžiosios Britanijos karalius Charlesas III (Karolis III) penktadienį savo inauguracinėje kalboje pažadėjo sekti savo velionės motinos „viso gyvenimo tarnystės“ pavyzdžiu.

73 metų Charlesas III monarchu tapo iškart po karalienės Elizabeth II (Elžbietos II) mirties ketvirtadienio popietę. 

Pirmą kartą kaip monarchas kreipdamasis į Jungtinę Karalystę ir Tautų Sandraugą iš Bakingamo rūmų, Charlesas III padėkojo savo „mylimai mamai“ už jos „meilę ir atsidavimą mūsų šeimai bei tautų šeimai“.

„Teužliūliuoja angelai tave“, – emocingoje kalboje sakė juodu kostiumu vilkėjęs ir kaklaraištį ryšėjęs Charlesas III,  cituodamas Williamo Shakespeare'o (Viljamo Šekspyro) „Hamletą“. 

„Kaip tai darė karalienė su tokiu nepalaužiamu atsidavimu, taip ir aš dabar iškilmingai pasižadu visą likusį man Dievo duotą laiką ginti konstitucinius principus, kurie yra mūsų tautos pamatas.“

Charlesui III sakant kalbą, aukšto rango pareigūnai ir iškilūs visuomenės veikėjai dalyvavo pamaldose už velionę karalienę Šv. Pauliaus katedroje, kur pirmą kartą oficialiai nuskambėjo atnaujintas nacionalinis himnas „God Save the King“ (Dieve, sergėk karalių).

Kiek anksčiau Charlesas III buvo pasitiktas minios su gėlėmis ir sveikinimo šūksniais prie Bakingamo rūmų, kai sugrįžo į Londoną iš karališkosios šeimos rezidencijos Balmorale Škotijoje, kur ketvirtadienį, būdama 96 metų, mirė jo motina.

„Jam bus nelengva sekti savo motinos pavyzdžiu“, – naujienų agentūrai AFP prie Bakingamo rūmų sakė 56 metų londonietis Stephenas Johnsonas (Stivenas Džonsonas), laikęs rankose JK vėliavą ir velionės monarchės nuotrauką.

„Dabar jis yra mūsų karalius, turime jį mylėti“, – pridūrė vyras. 

Pagerbiant septynis dešimtmečius Jungtinę Karalystę valdžiusios karalienės atminimą, visoje šalyje skambėjo bažnyčių varpai ir nuaidėjo 96 šūvių salvės – po vieną už kiekvienus Elizabeth II gyvenimo metus. 

Penktadienį Charlesas III surengė savo pirmąją audienciją Bakingamo rūmuose ministrei pirmininkei Liz Truss (Liz Tras), į šias pareigas paskirtai vos antradienį, per vieną paskutinių oficialių Elizabeth II pasirodymų.

Charlesas III bus oficialiai paskelbtas monarchu šeštadienį 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku. 

Savo kalboje Charlesas III sakė, kad jo vyresniajam sūnui 40-mečiui Williamui (Viljamui), tampančiam sosto įpėdiniu, bus suteiktas Velso princo titulas.  

Jo žmona Catherine (Ketrin) taps Velso princese – šis titulas anksčiau priklausė Williamo motinai Dianai, 1997-aisiais žuvusiai per  automobilio avariją Paryžiuje.   

Charlesas III taip pat išreiškė „meilę“ savo jaunesniajam sūnui Harry (Hariui) ir jo žmonai amerikietei Meghan (Megan), pažėrusiems aštrios kritikos karališkajai šeimai, kai 2020-aisiais atsisakė karališkosios šeimos narių pareigų ir persikėlė gyventi į Jungtines Valstijas.  

Penktadienį Charlesas III ir kiti karališkosios šeimos nariai pradėjo gedulo dėl monarchės mirties laikotarpį, kuris baigsis septynios dienos po jos valstybinių laidotuvių.

Vyriausybės vadovė L. Truss pažadėjo tautos „ištikimybę ir atsidavimą“ naujajam karaliui, pabrėžusi, kad jo pečius užgulė „didžiulė atsakomybė“.

„Net ir gedėdamas jis aiškiai jaučia pareigą ir tarnystę“, – sakė ji.

J. Truss pagerbė Elizabeth II kaip „vieną didžiausių lyderių, kokius tik pasaulis kada nors pažinojo“.

„Jos palikimas išliks per nesuskaičiuojamą daugybę žmonių, kuriuos ji sutiko, per pasaulinę istoriją, kurios liudininke buvo, ir per gyvenimus, kuriuos ji palietė“, – kalbėjo premjerė. 

Nors vyriausybė nurodė, kad organizacijos neprivalo sustabdyti veiklos nacionalinio gedulo laikotarpiu, daugelis jų tai daro iš pagarbos velionei karalienei.

Redaktorė Silvija Čibirienė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai