Rugpjūčio 16, 2021
Kabulo oro uoste – dramatiški vaizdai, tūkstančiams žmonių mėginant ištrūkti iš miesto

Kabulo oro uoste minia afganistaniečių, mėginančių bet kokia kaina pabėgti nuo kontrolę šalyje perėmusių talibų, pirmadienį apipuolė pakilti besiruošiantį vieną amerikiečių lėktuvą, matyti socialiniuose tinkluose paskelbtoje filmuotoje medžiagoje.

Oro uostą užplūdus tūkstančiams žmonių, jį saugantys JAV kariai mėgino suvaldyti minią, šaudydami į orą. Visi komerciniai skrydžiai buvo atšaukti.

Viename vaizdo įraše matyti šimtai žmonių, bėgančių paskui riedantį JAV karinių oro pajėgų lėktuvą, o kai kurie laikėsi įsikibę ant jo važiuoklės. Filmuotoje medžiagoje taip pat matyti, kaip nuo pakilusio lėktuvo atitrūksta žmogus; žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad nukritę žuvo mažiausiai trys žmonės.

Dar keli žmonės buvo nušauti oro uoste, nors nėra aišku, kokiomis aplinkybėmis.

Kituose vaizdo įrašuose matyti, kaip dar daugiau civilių karštligiškai ropščiasi ant oro uosto trapo, vos atlaikančio ant jo sulipusių žmonių svorį.

Panikos apimtos šeimos, tempiančios išsigandusius vaikus ir bagažą, mėgino pabėgti nuo Talibano režimo, sugrįžtančio į valdžią praėjus dviem dešimtmečiams po brutalaus islamistų režimo nuvertimo per JAV vadovaujamą karinę intervenciją.

„Esu labai išsigandęs. Čia į orą paleidžiama daug šūvių“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas liudininkas, paprašęs neskelbti jo vardo, kad tai nesutrukdytų jam išvykti.

JAV Valstybės departamentas pranešė, kad amerikiečių kariai kontroliuoja oro uosto prieigas evakuojant ambasados darbuotojus ir tūkstančius afganistaniečiųų, bendradarbiavusių su Vašingtonu, Vakarų šalims nuvertus Talibano režimą po Rugsėjo 11-osios atakų Amerikoje.

Vaizdai Kabulo oro uoste labai priminė chaosą per amerikiečių pasitraukimą iš Vietnamo 1975 metais, nors JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) tokius lyginimus atmetė.

„Tai nėra Saigonas“, – jis pareiškė žurnalistams.

„Esame išsigandę“

JAV ambasada Kabule per „Twitter“ paragino Amerikos piliečius ir afganistaniečius „nevykti į oro uostą“.

Tačiau tūkstančiai afganistaniečių, net ir nepalaikiusių jokių ryšių su JAV vadovaujama koalicija, vis tiek ten susirinko, tikėdamiesi ištrūkti iš šalies – be bilietų ar užsienio šalių vizų.

Keliomis valandomis anksčiau Talibano lyderiai įsakė savo kovotojams Kabule palaikyti tvarką, Afganistano prezidentui Ashrafui Ghani (Ašrafui Ganiui) pabėgus iš šalies.

„Bijome gyventi šiame mieste ir mėginame pabėgti iš Kabulo“, – sakė vienas 25 metų vyras, prisistatęs Ahmedo vardu.

Daugelis bandančių pabėgti sakė buvę paskatinti socialiniuose tinkluose plintančių gandų.

„Per „Facebook“ perskaičiau, kad Kanada priima prašančius prieglobsčio iš Afganistano, – sakė Ahmedas. – Kadangi tarnavau kariuomenėje... pavojaus esama. Talibanas neabejotinai manęs imsis.“

JAV nurodė evakavusios visus savo ambasados darbuotojus į oro uostą, bet jie laikomi atskirai nuo neturinčių leidimo išvykti.

Likusioje Kabulo dalyje tvyrojo įtempta ramybė, Talibano kovotojams patruliuojant gatvėse ir įrenginėjant patikros postus.

Per socialinius tinklus paskelbtoje žinutėje vienas iš Talibano įkūrėjų Abdul Ghani Baradaras (Abdul Ganis Baradaras) paragino savo kovotojus išlikti drausmingus, perėmus sostinės kontrolę.

„Dabar yra išbandymo metas – turime parodyti, kad galime tarnauti savo tautai ir užtikrinti saugumą bei patogų gyvenimą“, – pabrėžė jis.

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai