Birželio 13, 2022
JK pristatys įstatymą, kuriuo perrašys po „Brexito“ Š. Airijai taikomas prekybos taisykles

Jungtinės Karalystės vyriausybė pirmadienį pristatys teisės aktą, kuriuo ketina vienašališkai perrašyti po „Brexito“ Šiaurės Airijai taikomas prekybos taisykles, nors dėl to gali kilti prekybos karas su Europos Sąjunga.

Londonas teigia, kad vis dar teikia pirmenybę galimybei derybų su ES metu reformuoti Šiaurės Airijos protokolą, kurio nuostatos tapo prakeiksmu probritiškiems junionistams.

Tačiau, jei dialogo keliu nebus pasiektas susitarimas, įstatymas įsigalios ir turės viršenybę prieš Britanijos išstojimo iš ES sutartį. Vyriausybė tvirtina, kad tai nepažeidžia tarptautinės teisės.

Šiaurės Airijos reikalų sekretorius Brandonas Lewisas (Brendonas Liuisas) sekmadienį pareiškė, kad protokolas sutrikdė prekybą ir paralyžiavo teritorijos valdžios pasidalijimo vyriausybės darbą dėl junionistų prieštaravimų.

„Todėl yra visiškai teisinga, kad mes tai taisome“, – sakė jis ir pridūrė, kad svarbiau už protokolą yra apsaugoti Šiaurės Airijoje 1998 metais pasiektą taikos susitarimą.

B. Lewisas atmetė ES pasigirdusius perspėjimus, kad dėl vienašališkų pakeitimų gali būti sustabdytas išstojimo sutarties platesnio masto prekybos susitarimo galiojimas ir dėl to Britanijai gali būti taikomos sankcijos ir muitai.

Jungtinė Karalystė negalėtų sau leisti prekybos karo tokiu metu, kai jos gyventojai susiduria su didžiausia infliacijos krize per pastarąją kartą.

„Manau, kad tokios kalbos yra tikrai nenaudingos“, – sakė sekretorius „Times“ radijui, pabrėždamas, kad Britanija ir ES turi būti vieningos kovojant su Rusijos invazija į Ukrainą.

„Tai negarbingi dalykai“

Partijos „Sinn Fein“ lyderė sekmadienį apkaltino Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną) aukojant Šiaurės Airiją, kad būtų sustiprintos jo paties susilpnėjusios pozicijos.

Mary Lou McDonald (Meri Lu Makdonald) pareiškė, kad minimas įstatymo projektas vienašališkai pažeis JK išstojimo iš ES sutartį. Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad praėjusį pirmadienį B. Johnsonui vos pavyko išsigelbėti per balsavimą dėl pasitikėjimo Konservatorių partijoje.

„Gėda naudoti Airijos šiaurę, naudoti Airiją kaip derybų kozirį“, –„Sky News“ televizijai sakė ji, kaltindama konservatorius „žaidimais ir išsisukinėjimais“.

Jos teigimu, JK vyriausybės siūlymai veikiau yra skirti „sustiprinti Boriso Johnsono arba vieno iš jo būsimų įpėdinių ego, lyderio ambicijas“.

„Tai negarbingi dalykai“, – pareiškė M. L. McDonald.

M. L. McDonald taip pat patikino, kad visuomenė ir dauguma JK provincijos įstatymų leidėjų palaiko vadinamąjį Šiaurės Airijos protokolą.

„Brandonas Lewisas vėl kalba apie tai, apie ką nesupranta, ir jau ne pirmą kartą“, – sakė ji, kaltindama vyriausybę, kad ši „kenkia (1998 metais pasiektam) Didžiojo penktadienio susitarimui, puola jį ir daro jam žalą“.

Praėjusį mėnesį vykusiuose Šiaurės Airijos rinkimuose „Sinn Fein“ pirmą kartą istorijoje tapo pagrindine rinkimų laimėtoja.

Tačiau Demokratinė junionistų partija teigia, kad protokolas kelia pavojų Šiaurės Airijos statusui Jungtinėje Karalystėje ir boikotuoja vietos valdžią ir tokiu būdu laiko ją nežinioje.

Pagal minėtą protokolą numatyta tikrinti iš Anglijos, Škotijos ir Velso įvežamas prekes, kad jos nepatektų į ES bendrąją rinką per Airijos Respubliką.

JK valdžia minėtu įstatymo projektu ketina atsisakyti daugumos patikrų sukurdama vadinamąjį „žaliąjį kanalą“, kuriuo britų prekybininkai galės siųsti prekes į Šiaurės Airiją nepateikdami ES muitinės deklaracijų.

Skelbiama, kad JK parlamente balsavimą dėl pasitikėjimo atlaikęs B. Johnsonas yra „Brexitą“ remiančių griežtosios linijos šalininkų konservatorių spaudžiamas griežtinti įstatymo projektą ir panaikinti Europos Teisingumo Teismo vykdomą protokolo priežiūrą.

B. Lewisas atsisakė veltis į detales, kol įstatymo projektas nebus pirmadienį pristatytas parlamente, tačiau teigė, kad ES yra „nenuoširdi“, teigdama, jog pademonstravo lankstumą.

Savo ruožtu Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney (Saimonas Kovenis) ketvirtadienį pareiškė, kad ES sostinėse padidėjo opozicija Britanijos taktikai, ir suabejojo, ar Londonas yra „rimtai nusiteikęs derybų būdu rasti sprendimą“.

Britanijos opozicinė Leiboristų partija savo ruožtu pareiškė, kad vyriausybė negali teigti, jog jos veiksmai sprendžiant ginčą dėl „Brexito“ yra teisėti.

„Atrodo, kad ši vyriausybė tampa teisės pažeidimų rekordininke“, – sakė leiboristų šešėlinė finansų ministrė Rachel Reeves (Reičel Rivs), turėdama galvoje atvejį, kai B. Johnsonui buvo skirta bauda dėl COVID-19 karantino taisykles pažeidusių vakarėlių Dauningo gatvėje, 

„Mes padėjome sudaryti Didžiojo penktadienio susitarimą, esame jam giliai, aistringai įsipareigoję“, – pridūrė ji.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai