Liepos 7, 2022
JK premjeras B. Johnsonas oficialiai paskelbė atsistatydinantis
© Foto: Wikipedia.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį oficialiai paskelbė atsistatydinantis iš valdančiosios Konservatorių partijos lyderio pareigų, bet liks vadovauti vyriausybei iki rudens.

„Konservatorių partijos parlamente valia aiški, kad turėtų būti naujas šios partijos lyderis ir, tuo pačiu, naujas ministras pirmininkas“, – B. Johnsonas pareiškė sakydamas kalbą gatvėje prie savo rezidencijos Dauningo gatvėje.

„Dirbsiu, kol atsiras naujas lyderis“, – visuomeninis transliuotojas BBC citavo 58 metų B. Johnsoną.

B. Johnsonas sakė, kad naujo torių lyderio rinkimų procesas turėtų prasidėti nedelsiant ir kad jo kalendorius bus paskelbtas kitą savaitę.

Jis pridūrė, kad „nė vienas politikoje nėra nepakeičiamas“ ir kad „mūsų nuostabi darvinistinė sistema pateiks naują lyderį“, turėdamas galvoje XIX amžiaus britų mokslininką Charlesą Darwiną (Čarlzą Darviną), gyvybės evoliucijos, natūraliosios atrankos ir kovos už būvį teorijų autorių.

B. Johnsonas teigė naujam lyderiui teiksiantis visą įmanomą paramą.

Premjeras taip pat padėkojo už palaikymą savo žmonai ir šeimai.

B. Johnsonas buvo priverstas pasitraukti, sulaukęs kai kurių aukšto rango Konservatorių veikėjų lyderių atsistatydinti dėl virtinės skandalų per trejus audringus vadovavimo vyriausybei metus, kuriuos žymėjo „Brexitas“ ir koronaviruso pandemija.

BBC ir kiti šaltiniai nurodė, kad torių vadovybės rinkimai vyks vasarą, o jų laimėtojas pakeis B. Johnsoną iki partijos metinio suvažiavimo spalio pradžioje.

Premjeras sakė esąs „nusiminęs... kad turiu atsisakyti geriausio darbo pasaulyje“, taip pat teisino savo pastangas išpildyti mandatą, pelnytą per visuotinius rinkimus 2019 metų gruodį.

Likus kelioms valandoms iki planuojamo B. Johnsono pareiškimo opozicinės Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) sveikino premjero artėjantį pasitraukimą.

Tačiau K. Starmeris teigė, kad turi įvykti „tinkamas vyriausybės pasikeitimas“, ir reikalavo surengti parlamente balsavimą dėl nepasitikėjimo B. Johnsono, kad būtų inicijuoti nauji rinkimai ir kad B. Johnsonas negalėtų „laikytis įsikibęs premjero posto mėnesių mėnesius“.

Nors ir apsisprendęs trauktis, B. Johnsonas ketvirtadienį stengėsi stabilizuoti padėtį, paskyręs kelis konservatorius pakeisti atsistatydinusius kabineto narius.

Vienas iš jų yra Gregas Clarkas (Gregas Klarkas), uolus Britanijos narystės išstojimo iš Europos Sąjungos, kurį palaikė B. Johnsonas, priešininkas.

B. Johnsonas tebesistengė išlikti valdžioje, nors atsistatydino daugiau kaip 50 vyriausybės pareigūnų, ir dar trečiadienį vakare žadėjo nepasiduoti.

Tačiau ketvirtadienį švietimo sekretorės Michelle Donelan (Mišel Dounlan) atsistatydinimas ir iždo kancleris Nadhimo Zahawi (Nadimo Zahavio) raginimas B. Jonhsonui trauktis, atrodo, paskatino premjerą priimti lemiamą sprendimą, skambant perspėjimams, kad torių deputatai gali surengti naują balsavimą dėl nepasitikėjimo. 

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai