Sausio 13, 2022
JK lyderis kovoja dėl politinės ateities, kilus skandalui dėl vakarėlio per karantiną

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) ketvirtadienį kovojo dėl savo politinės ateities, jo bendrapartiečiams konservatoriams įsivėlus į atvirą vidaus konfliktą dėl premjero pavėluoto atsiprašymo už dalyvavimą vakarėlyje per karantiną, įvestą dėl COVID-19.

Galimas koronaviruso apribojimų pažeidimas įsiutino visuomenę, kuri buvo verčiama laikytis taisyklių, neleidusių aplankyti sergančių ir mirštančių artimųjų ar dalyvauti laidotuvėse.

Dauguma ministrų kabineto narių susitelkė aplink B. Johnsoną jam atsiprašius, tačiau kai kurie, pavyzdžiui, jo iždo sekretorius ir galimas įpėdinis Rishi Sunakas (Rišis Sunakas), pastebimai vangiai išreiškė palaikymą premjerui.

Pats vyriausybės vadovas ketvirtadienį dingo iš visuomenės akiračio ir, pedantiškai laikydamasis vyriausybės nustatytų taisyklių, atšaukė planuotą kelionę į šiaurės Angliją, vienam iš jo šeimos narių susirgus COVID-19.

Išreiškęs „nuoširdų atsiprašymą“, B. Johnsonas trečiadienį vis tik sulaukė pašaipų, nes pareiškė pagalvojęs, jog skandalą sukėlęs 2020 metų renginys buvo darbo renginys.

Jis paragino visas puses palaukti vidaus tyrimo išvadų.

Tuo metu konservatorių lyderis Škotijoje Douglasas Rossas (Daglasas Rosas) prisijungė prie mažiausiai keturių torių parlamentarų, raginančių B. Johnsoną atsistatydinti. Taip jie sureagavo į premjero prisipažinimą, kad 2020 metų gegužę, kai Britanijoje galiojo griežtas karantinas, jis sudalyvavo vakarėlyje savo rezidencijos ir biuro Dauningo gatvėje sode.

„Apgailestaudamas turiu pasakyti, kad jo pozicija nebėra apginama, – televizijai STV sakė D. Rossas.

Kabineto narys Jacobas Reesas-Moggas (Džeikobas Risas-Mogas) atmetė D. Rosso pareiškimą kaip „lengvasvorio“ torių veikėjo. Tačiau toks pareiškimas sukėlė kitų parlamento narių kritiką ir perspėjimus, kad aukštuomeniškas anglas stiprina argumentus už Škotijos nepriklausomybę.

Šiaurės Airijos sekretorius Brandonas Lewisas (Brandonas Liuisas) tvirtino, kad B. Johnsonas atsiprašė „labai, labai nuoširdžiai“, nuskambėjus perspėjimams, kad konservatoriai parlamento nariai gali mobilizuotis balsavimui dėl nepasitikėjimo.

„Jis tikrai pripažįsta pasipiktinimą ir nusivylimą, kuriuos žmonės jaučia dėl to, kas, jų nuomone, įvyko Dauningo gatvėje. Jis tai pripažįsta ir prisiima atsakomybę“, – radijui BBC sakė B. Lewisas.

Leiboristų reitingai kyla

Šiaurės Airijos reikalų sekretoriui B. Lewisui teko švelninti pranešimus, esą po atsiprašymo Bendruomenių Rūmuose B. Johnsonas D. Rossui ir kitiems toriams toliau tvirtino, kad, jo nuomone, nieko blogo nepadarė.

Trečiadienį Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) pirmą kartą prisijungė prie kitų opozicijos lyderių, reikalaujančių B. Johnsono atsistatydinimo. 

Kaip rodo visuomenės apklausos, ministro pirmininko populiarumas sumenko praėjusį mėnesį, kai pasipylė virtinė kaltinimų, kad Dauningo gatvėje 2020 metais karantino metu neva vyko vakarėliai. 

Laikraštyje „The Times“ paskelbti naujos sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ apklausos rezultatai rodo, kad Leiboristų partija 10 procentinių punktų lenkia konservatorius. Tai didžiausias atotrūkis nuo 2013 metų. Be to, šeši iš 10 JK rinkėjų mano, kad B. Johnsonas turėtų atsistatydinti. 

Aukšto rango leiboristų parlamentarė Lisa Nandy (Liza Nendi) sakė, kad veikiausiai bus atskleista dar daugiau naujos informacijos po to, kai anksčiau B. Johnsonas parlamente tvirtino, kad 2020 metais jokie dėl COVID-19 įvesti reikalavimai nebuvo pažeisti. 

„Pasibaisėję ir traumuoti“

Per COVID-19 pandemiją artimųjų netekę ir su jais dėl suvaržymų atsisveikinti negalėję asmenys sakė, kad buvo „priblokšti, pasibaisėję ir dar kartą traumuoti“ sužinoję, kad B. Johnsonas dalyvavo vakarėlyje, sakė L. Nandy  televizijai ITV, ragindama policiją pradėti tyrimą.

Londono policija pranešė neatmetanti galimybės, kad dėl 2020 metų gegužę B. Johnsono rezidencijos ir biuro Dauningo gatvėje sode įvykusio susibūrimo gali pradėti baudžiamąjį tyrimą, nes tuo metu buvo draudžiama dalyvauti susibūrimuose net lauke.

Tačiau dabar panašu, kad B. Johsono likimas yra aukšto rango valstybės tarnautojos Sue Gray (Sju Grėj) rankose. Jai premjeras pavedė atlikti tyrimą dėl minėto ir kitų susibūrimų Dauningo gatvėje tais metais.

Finansų sekretorius Rishi Sunakas (Rišis Sunakas), kurio, kaip pastebėta, nebuvo Bendruomenių Rūmuose trečiadienį, sakė, jog B. Johnsonas turėjo teisę atsiprašyti, ir paragino neprarasti „kantrybės“ ir sulaukti S. Gray ataskaitos.

Kita potenciali kandidatė pakeisti B. Johsnoną užsienio reikalų sekretorė Liz Truss (Liz Tras) taip pat užtruko ne vieną valandą, kol išreiškė paramą premjerui ir pareiškė, kad „100 procentų“ palaiko ministrą pirmininką.

B. Johnsono oficialus atstovas patikino, kad ministrų kabinetas yra vieningas įgyvendindamas vyriausybės prioritetus, numatytus po „Brexito“ ir po pandemijos.

„Ministras pirmininkas laikosi valstybės tarnybos principų“, – sakė jis žurnalistams ir pabrėžė, kad B. Johnsonas pažadėjo paskelbti S. Gray ataskaitą ir informuoti parlamentą.

Ketvirtadienį vyriausybė patyrė dar vieną smūgį – ją sukrėtė žinia, kad jos vyriausiojo medicinos pareigūno pavaduotojas Jonathanas Van-Tamas (Džonatanas Van-Tamas) – pasireiškęs kaip gabus ir ryškus komunikacijos specialistas pandemijos metu – nusprendė grįžti prie akademinės veiklos.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai