Vasario 13, 2022
JK ekonomika 2021 metais rekordiškai padidėjo, atsitiesusi po pandemijos

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika 2021 metais padidėjo rekordiniais 7,5 proc., atsitiesusi po pandemijos išprovokuoto nuosmukio, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys.

Tačiau analitikai įspėja, kad didelė infliacija temdo ūkio plėtros 2022 metais perspektyvas.

Bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis 2021 metais buvo didžiausias nuo 1948 metų, kuomet buvo pradėta skaičiuoti šį rodiklį, pareiškė Nacionalinės statistikos tarnyba (ONS). 2020-aisiais šalies BVP patyrė 9,4 proc. nuosmukį, kuris taip pat buvo rekordinis.

ONS taip pat pranešė, kad ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, JK BVP padidėjo 1 proc. ir prieaugis buvo toks pat, kaip ir liepos–rugsėjo mėnesiais. 

Tačiau vien gruodį, palyginti su ankstesniu mėnesiu, BVP sumenko 0,2 proc. ir tai lėmė spartaus koronaviruso omikron atmainos plitimo padariniai: nors plačiai manoma, kad ši atmaina yra mažiau pavojinga už ankstesnes atmainas, ji vis dėlto padarė nemažą poveikį kelionių sektoriui.

„Smogus omikron bangai, kuri padarė didžiausią poveikį mažmeninės prekybos ir apgyvendinimo sektoriams, BVP gruodį šiek tiek sumažėjo“, – pareiškė ONS ekonominės statistikos direktorius Darrenas Morganas (Darenas Morganas).

„Vis dėlto per visą ketvirtąjį ketvirtį BVP padidėjo ir NHS (Nacionalinė sveikatos priežiūros tarnyba), kurjeriai bei užimtumo tarnybos padėjo paremti ekonomiką“, – pridūrė jis.

Ekonominis aktyvumas gruodį išsilaikė lygyje, kuris buvo pasiektas 2020 metų vasarį, kai koronaviruso pandemija dar nebuvo prasidėjusi.

Tačiau 2021 metų ketvirtąjį ketvirtį aktyvumo lygis buvo šiek tiek žemesnis negu tuo pat 2019 metų laikotarpiu.

Tuo tarpu ekonomistai įspėja, kad pragyvenimo išlaidų krizė, kurią kursto sparčiai kylančios energijos kainos, temdo JK ekonomikos augimo perspektyvas.

Metinė infliacija Didžiojoje Britanijoje jau yra pakilusi į aukščiausiu per beveik tris dešimtmečius lygius ir nuo balandžio pragyvenimo išlaidos dar padidės, nes bus padidintos darbuotojų ir darbdavių mokamos socialinio draudimo įmokos, taip pat didėja sąskaitos už energiją.

Gruodį metinė infliacija JK pasiekė 5,4 proc. lygį.

Anglijos bankas šį mėnesį padidino bazinę palūkanų normą iki 0,5 proc. ir pareiškė prognozuojąs, kad infliacija aukščiausią lygį – 7,25 proc. – pasieks balandį.

BNS inf.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai