Gruodžio 16, 2021
JK Aukščiausiasis Teismas nepalaikė neutralių lyties požiūriu pasų išdavimo

Jungtinės Karalystės Aukščiausiojo Teismo penki teisėjai trečiadienį atmetė bandymą mesti teisinį iššūkį vyriausybės politikai, nenumatančiai neutralių lyties požiūriu pasų išdavimo.

Christie Elan-Cane (Kristi Ilan Kein), savęs netapatinantis nei su moteriškąja, nei su vyriškąja lytimi, tvirtino, kad Jungtinės Karalystės paso išdavimo procesas yra „diskriminuojantis iš prigimties“. 

Prašymą pateikiantys asmenys gali jame pasirinkti vieną iš dviejų lyčių – „vyrišką“ arba „moterišką“. Trečio pasirinkimo – „nenurodyta“ – galimybės nėra, nors šią alternatyvą jau siūlo kelios valstybės.

Tačiau Aukščiausiasis Teismas vieningai atmetė pareiškėjo apeliaciją išaiškinęs, kad asmens tapatybė gali būti patvirtinta pagal tam tikrą formą ir sutikrinant ją su kitais oficialiais dokumentais.

Tarp tokių yra gimimo liudijimas, įvaikinimo ir lyties pripažinimo dokumentai, nurodė teisėjas Robertas Reedas (Robertas Ridas).

„Todėl lytis yra pripažįstama teisiniais sumetimais ir registruojama tuose dokumentuose“, – pridūrė jis.

Byla buvo keliama remiantis tuo, kad vyriausybė esą pažeidė įstatymuose numatytą teisę į privatų gyvenimą ir diskriminaciją lyties pagrindu draudžiantį įstatymą.

Tačiau teisėjai nusprendė, kad lyties požiūriu neutralaus pasirinkimo nebuvimas „nepagrįstai nepažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos 8-o ir 14-o straipsnių“.

Ch. Elan-Cane dėl savo siekių kovoja jau 25 metus ir anksčiau patyrė pralaimėjimą žemesnės instancijos teismuose.

Pasak aktyvisto, vyriausybė ir teismai yra „ne toje istorijos pusėje“.

„Tai ne pabaiga“, – parašė aktyvistas socialiniame tinkle „Twitter“ ir pažadėjo šiuo klausimu kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT) Strasbūre. 

Tokios šalys kaip Kanada, Australija, Danija, Vokietija, Malta, Nepalas ir Pakistanas išduoda pasus, kuriuose nurodant lytį yra leidžiamos daugiau nei dvi įprastos žymos.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai