Vasario 2, 2023
Įkyrios akys: kaimynai laimėjo ginčą dėl privatumo su šiuolaikinio meno galerija Londone

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad žmonės, gyvenantys stikliniuose namuose, taip pat turi teisę į privatumą.

Trečiadienį teismas nusprendė, kad Londono Tate'o (Teito) šiuolaikinio meno galerijoje įrengta apžvalgos aikštelė privertė greta esančių prabangių butų su stiklinėmis sienomis gyventojus jaustis kaip gyvūnams zoologijos sode ir trukdė „įprastai naudotis ir mėgautis“ savo būstu.

Teisėjai panaikino ankstesnius žemesnės instancijos teismų sprendimus, kurie parėmė Tate'o šiuolaikinio meno galeriją ilgai trukusiame mūšyje dėl privatumo tarp galerijos – vieno didžiausių Londono turistų traukos objektų – ir keturių butų, esančių gretimame „Neo Bankside“ komplekse, gyventojų.

Teisėjas George'as Leggattas (Džordžas Legatas) sakė, kad per metus aikštelėje apsilanko šimtai tūkstančių žmonių, kurie „dažnai fotografuoja butų interjerus ir kartais juos skelbia socialiniuose tinkluose“.

„Nesunku įsivaizduoti, kaip slegiančiai tokiomis aplinkybėmis jaustųsi bet kuris paprastas žmogus – tarsi būtų eksponuojamas zoologijos sode, – rašė jis daugumos teismo sprendime. – Neabejotina, kad žiūrėjimas ir fotografavimas iš Tate'o pastato iš esmės trukdo įprastai naudotis ir mėgautis ieškovų nuosavybe.“

Teismas nusprendė, kad galerija pažeidė „bendrąją privačių nepatogumų teisę“. Trys teisėjai palaikė daugumos sprendimą, o du nepritarė.

Tate'o šiuolaikinio meno galerija atidaryta 2000 metais buvusioje elektrinėje pietiniame Temzės upės krante. Ji padėjo aplinkinį Banksaido rajoną iš upės pakrantės užkampio paversti meno ir naktinio gyvenimo centru su prabangiais daugiabučiais dangoraižiais.

Apžvalgos terasa yra 2016 metais atidarytos piramidės formos galerijos, kurioje per metus apsilanko daugiau kaip 5 mln. lankytojų, priestato dalis. „Neo Bankside“ kompleksas buvo baigtas statyti keleriais metais anksčiau.

Gyventojų advokatai teigė, kad 10 aukšte esanti aikštelė, kurią per metus aplanko daugiau nei pusė milijono galerijos lankytojų, yra „nepaliaujamas“ gyventojų privatumo pažeidimas. Jie sakė, kad galerijos lankytojai „intensyviai stebi butus“, o kai kurie jų, norėdami geriau į juos pažvelgti, naudoja žiūronus ir didinamuosius objektyvus.

Galerijos atstovai teigė, kad gyventojai gali išspręsti problemą užtraukdami žaliuzes arba užuolaidas, o Aukštojo ir Apeliacinio teismų teisėjai su tuo sutiko.

Tačiau Aukščiausiasis Teismas nustatė, kad apžvalgos aikštelė buvo „nenormalus“ Tate'o šiuolaikinio meno galerijos sklypo naudojimas, ir nusivylę gyventojai turėjo tam pagrindo.

„Ieškovai negali būti įpareigoti visą dieną gyventi už tinklinių užuolaidų ar su užtrauktomis žaliuzėmis, kad apsisaugotų nuo įsibrovimo pasekmių, kurias sukelia nenormalus Tate'o žemės naudojimas“, – sakė teisėjai.

Gyventojai prašė, kad galerija apsaugotų jų butus nuo matomumo arba atlygintų nuostolius. Aukščiausiasis Teismas grąžino bylą Aukštajam Teismui, kad šis nuspręstų dėl tinkamų teisių gynimo priemonių.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: LondonasAnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai