Gegužės 23, 2023
Dėl neįteisintos partnerystės Lietuva sulaukia pastabų iš užsienio

Premjerė Ingrida Šimonytė sako sveikinanti sprendimą Seime po svarstymo pritarti civilinės sąjungos įteisinimui bei pažymi, kad partnerystės instituto neturinti Lietuva dėl to sulaukia pastabų iš užsienio partnerių.

„Turbūt niekam nėra labai didelė paslaptis, nors tai norima pakasti kažkur po kilimu, kad dėl šio įstatymo neturėjimo, dėl negalėjimo žmonėms reglamentuoti santykių, tiek heteroseksualioms poroms, bet taip pat ir homoseksualioms poroms, mes taip pat sulaukiame tam tikrų pastebėjimų, to negalima vadinti priekaištais, bet tam tikrų pastebėjimų iš mūsų partnerių, kurių palaikymu mes kliaunamės, kai mums kyla kokių nors problemų“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Seimas antradienį po svarstymo kelių balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Už projektą balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo 52 ir susilaikė trys parlamentarai. Dar liko paskutinis balsavimas dėl įstatymo priėmimo.

„Aš visada palaikiau sprendimus, susijusius su civilinės partnerystės ar civilinės sąjungos, kaip bepavadinsime, įteisinimu, galimybe įteisinti savo santykius žmonėms, kurie nenori arba negali susituokti pagal Lietuvos Konstituciją. Džiaugiuosi, kad projektas praėjo svarstymo stadiją, o kada gali grįžti į priėmimo stadiją, nežinau, nes Seimo darbotvarkė kartais gana neprognozuojamai dėliojasi“, – sakė premjerė.

Ji teigė, kad „būtų ir civilizuota ir gražu šį klausimą išspręsti“, nors neprognozavo, ar tam pakaktų balsų.

„Ar Seimui užteks balsų priimti, turint minty, kad reikia 71 balso, kad įstatymas būtų priimtas ar potencialiai atmestas veto, jei toks būtų, tai šito atsakyti aš kol kas negaliu“, – pridūrė Vyriausybės vadovė.

Civilinės sąjungos įstatymo projektą valdančiųjų politikai parengė kaip kompromisinį, kai parlamente 2021 metais buvo nepritarta Partnerystės įstatymo projektui.

Konservatyvūs parlamentarai laikosi pozicijos, kad civilinė sąjunga siūlomu reguliavimu būtų panaši į santuokos ar šeimos santykius. Anot jų, labiau tinkamas yra „artimo ryšio“ projektas, nes neprilygina nesusituokusių skirtingų ar vienos lyties porų šeimai.

Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.

Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.

Autorė Milena Andrukaitytė, BNS

Raktažodžiai: LietuvaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai