Vasario 24, 2021
B. Johnsonas: klimato kaita kelia didelę grėsmę pasaulio taikai

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) ir veteranas gamtininkas Davidas Attenborough (Deividas Atenborou) antradienį tiesiogiai kreipėsi į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą prašydami imtis skubių veiksmų dėl klimato krizės ir įspėjo, kad priešingu atveju pasauliui grės dar didesnis nestabilumas.

Iki šiol Saugumo Taryba didžiausią dėmesį tradiciškai skirdavo tam, kaip išvengti konfliktų ar rengti taikos palaikymo operacijas.

Tačiau B. Johnsonas, pirmininkavęs virtualiam Saugumo Tarybos posėdžiui klimato ir saugumo klausimais, sakė: „Absoliučiai aišku, kad klimato kaita kelia grėsmę mūsų kolektyviniam saugumui ir mūsų valstybių saugumui.“

„Žinau, kad pasaulyje yra žmonių, sakysiančių, kad tai... žalias grupelės medžius apsikabinusių tofu čiaumotojų šlamštas, netinkamas tarptautinei diplomatijai ir tarptautinei politikai, – kalbėjo britų ministras pirmininkas. – Negalėčiau labiau nesutikti.“

Jis pabrėžė, kad pagalba pažeidžiamoms šalims adaptuotis prie klimato kaitos ir žingsniai neutralumui išmetamo anglies dvideginio požiūriu iki 2050 metų pasiekti padės apsaugoti bioįvairovę, klestėjimą ir saugumą.

Kaip pavyzdžius jis pateikė atvejus, kai ūkininkai pasiduoda radikalizacijai išdžiūvus jų pasėliams, ar kai žmonių prekybos aukomis tampa mergaitės, priverstos kasdien vis toliau nuo namų ieškoti vandens. 

„Kada ką nors padarysime, jei nesiimsime veiksmų dabar?“ – klausė B. Johnsonas.

„Patinka jums ar ne, kalbama apie tai, kada jūsų šalis ir jūsų žmonės patirs klimato kaitos poveikį saugumui, o ne ar jį patirs", – pridūrė jis. 

D. Attenborough civilizacijai iškilusią grėsmę palygino su Antrojo pasaulinio karo sukeltu pavojumi jo jaunystėje.

Vis dėlto naujoji grėsmė „mūsų neskaldo“, sakė jis ir pridūrė: „Tai pavojai, kurie turėtų mus suvienyti, nesvarbu, iš kokios pasaulio dalies esame, nes jie iškilo mums visiems.“

„Reikalingi pokyčiai atrodo milžiniški ir, žinoma, jie tokie yra, bet mes jau turime daug reikalingų technologijų, bent jau pradiniams pokyčiams, – tęsė D. Attenborough. – Ir galbūt visų svarbiausia tai, kad taip pat turime tam tikrą visuomenės paramą ir poreikį veikti, kokių pats anksčiau nesu matęs.“

Jungtinė Karalystė teisės aktais yra nustačiusi tikslą iki 2050 metų tapti klimato atžvilgiu neutralia šalimi. Lapkritį Škotijos Glazgo mieste ji organizuoja pasaulinę klimato konferenciją COP26.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) savo ruožtu citavo Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) tyrimą, parodžiusį, kad aštuonios iš dešimties šalių, kuriose 2018-aisiais vyko didžiausios tarptautinės taikos operacijos, yra smarkiai klimato kaitos veikiamuose regionuose.

„Pavyzdžiui, Afganistane, kur 40 proc. darbo jėgos užsiima žemės ūkiu, sumažėjęs derlius stumia žmones į skurdą, jiems ima stigti maisto, todėl juos lengviau užverbuoti nusikaltėlių gaujoms ir ginkluotoms grupėms“, – sakė jis.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai