Kovo 13, 2012
Į sukčių pinkles pakliuvę Anglijos lietuviai raginami nenuleisti rankų
KRISTINA JURKEVIČIŪTĖ, 4
Lietcentre kolektyvas © www.smstudio.co.uk
Londono rytuose esantis Stratford'o rajonas dar visai neseniai niekuo nesiskyrė nuo aplinkinių vietovių. Šiandien jis garsėja ne tik vienu didžiausiu prekybos centru visoje Europoje, bet ir kaip 2012-ųjų Londono Olimpinių žaidynių miestelis. Pačioje rajono širdyje įsikūrusi ir lietuviška vėliava bei pavadinimu „Lietcentre“ pasipuošusi kompanija. 

„Working to help Eastern European community in the UK“ (liet. Dirbame , kad padėtume Rytų Europos bendruomenei Jungtinėje Karalystėje). Šis „Lietcentre“ šūkis pasitinka visus užsukusius į kompanijos biurą. Tačiau Stratford'o centre įkurtos lietuviškos įmonės klientų ratas kur kas įvairesnis. Darbuotojai teigia, jog jiems tenka aptarnauti ne tik lietuvius, bet ir britus, rusus, lenkus, taip pat atvykusius iš Pietų Afrikos, Brazilijos, Nigerijos, Airijos ir kitų šalių. Vadovas Robertas Sobutas pasakoja, kad įkurti buhalterinių paslaugų įmonę paskatino jo paties nusivylimas panašių įstaigų teikiamų paslaugų kokybe po apsilankymo keliose įmonėse. 
 
Išskirtinai lietuviškam, septynių profesionalų kolektyvui vadovaujantis įkūrėjas teigia, kad į jų ofisą lietuviai užsuka ne tik susitvarkyti buhalterinių paslaugų, bet ir susigrąžinti apgaulės būdu prarastų pinigų ar ištaisyti Mokesčių Inspekcijoje (ang. Inland Revenue) asmens duomenų vagystėmis užsiiminėjančių sukčių padarytos žalos.  
 
Problemas reikia spręsti 
 
„Neretai sukčiavimo būdu apgauti tautiečiai net nebando skųstis, tačiau toks apsisprendimas nesiimti jokių veiksmų yra neteisingas ir gali prišaukti dar didesnių problemų“, - teigia R.Sobutas. Jau aštuonerius metus Londone gyvuojančio „Lietcentre“ vadovo teigimu, šiuo metu ypač padaugėjo sukčiavimo atvejų, susijusių su mokesčių grąžinimu. Pasitaiko, kad į kompaniją atėjęs susigrąžinti mokesčių klientas sužino, kad ataskaita jo vardu jau priduota ir mokesčiai sugrąžinti neaiškiems asmenims arba išmokėti į sąskaitą apie kurią klientas nieko nežino.  

„Dažnas, atsidūręs tokioje situacijoje, nuleidžia rankas, ypatingai kai pinigai jau išmokėti, - pasakoja „Lietcentre“ vadovas. - Taip elgtis nederėtų, nes sukčiai gali ir kitais metais pasinaudoti duomenimis ir vėl susigrąžinti mokesčius. Be to, jeigu Mokesčių Inspekcija kuo skubiau nėra informuojama apie apgavystę, atsakomybė už netikslumus tenka asmeniui, kurio vardu buvo pasinaudota“. 

Kadangi neteisėtas mokesčių gražinimas yra pakankamai pelningas verslas, kurio pradžia nereikalauja labai daug investicijų, R. Sobuto manymu, asmuo, bent paviršutiniškai suprantantis šiuos dalykus, gali laisvai imtis tokios neteisėtos veikos ir naivuolius įtikinti, kad jiems padės. Sukčiai kviečia klientus susitikti įvairiose maitinimo įstaigose ar tiesiog gatvėje, neva aptarti mokesčių ataskaitos parengimui reikalingų duomenų. „Kartais būna, kad toks „verslininkas“ surenka 20-30 žmonių grupelę, susirenka reikiamą informaciją, jų vardu sugrąžina mokesčius ir vieną dieną dingsta. Apgautieji beveik jokių duomenų apie jį neturi. Vėliau žmogus sužino, jog kažkam buvo grąžinta pakankamai didelė mokesčių suma jo vardu. Dažnai buhalterinės kompanijos tokias apgavysčių bylas meta į šalį, sako, kad niekuo padėti negali. Mes nė vieno tokio kliento neatsisakome, nebent iš tiesų yra per vėlu, jei žmogus problemą pradeda spręsti jau praėjus keleriems metams nuo jos atsiradimo“, - kalba jis. 
 
Kovoja už klientus 
 
Asmeniniai žmogaus duomenys yra vertingiausia šių laikų prekė. Turbūt nėra nė vieno žmogaus Didžiojoje Britanijoje, kuris nebūtų bent jau girdėjęs apie asmens tapatybės vagystes arba sukčiavimo atvejus, kuomet žmogaus vardu atidaroma banko sąskaita, atsiimami mokesčiai ar paimamos paskolos nieko tam asmeniui net neįtariant. Apie apgavystę sužinoma tik kai bankas pradeda reikalauti grąžinti paskolą arba kai mokesčių inspekcija informuoja, kad prašomi sugrąžinti mokesčiai jau buvo išmokėti.  

„Asmens duomenų vagysčių techniką sukčiai yra įvaldę pakankamai gerai, - sako ne vieną apgauto kliento istoriją girdėjęs „Lietcentro“ vadovas. - Sukčiams išties reikalingos tik kelios detalės, kad jie galėtų surinkti kitą informaciją ir apsimesti kažkuo kitu. Vokas su asmens pavarde ir vardu, taip pat adresu, jau tikrai gera pradžia. Sukčius dominantis galutinis rezultatas dažniausiai yra finansinis pasipelnymas. O kas yra apgavimo objektas? Tas paprastas žmogus, sunkiai dirbantis tam, kad uždirbtų duonos kąsnį sau ir savo šeimai. Apgauti tokį žmogų yra iš tiesų niekinga. Negaliu toleruoti tokių veikėjų“. 

R.Sobutas tikina, kad nuo pat įmonės atidarymo pradžios iki šiandienos jų darbo principas išliko tas pats – padėti žmonėms. Kompanijoje taip pat dirba specialistas, kuris ilgą laiką atstovavo anglų profsąjungas, tad yra sukaupęs naudingų ir vertingų žinių. „Padedame savo klientams, jei darbdaviai piktnaudžiauja darbuotojo atžvilgiu, jei darbuotojui nesumokėtas atlyginimas ar neišmokėti atostoginiai. Pas mus besikreipiantys nepraranda nieko, o atkovoti gali daug. Net užmokesčio už daugeli paslaugu mes neimame iš anksto, o tik tuomet, kai žmogus gauna naudą“- teigia kompanijos vadovas.   

Patarimai – nekainuoja   

Siekiant nepakliūti į sukčių pinkles, „Lietcentre“ darbuotojai pataria nedalinti savo asmeninės informacijos bet kam. Asmens duomenų vagystė nukentėjusiajam gali būti sekinanti ir nervinga patirtis, todėl visų pirma reikėtų stengtis užbėgti tokiam įvykiui už akių. 

„Kartais žmonės susivilioja pažadais, kad galima susigrąžinti didžiules sumas mokesčių ar įsidarbinti greitai ir už neįtikėtinai gerą atlyginimą, pasitiki neaiškiomis firmelėmis, registruojasi miglotos reputacijos įdarbinimo agentūrose, kurios skelbia, jog, pavyzdžiui, reikalingi darbuotojai Stratford'o Olimpiniame miestelyje. Žmonės susisiekę su tokiomis agentūromis patys pateikia tokius duomenis kaip socialinio draudimo numeris, gimimo data, adresas... Iki tol, kol nepradėjote dirbti, stenkitės tik paminėti, kad turite visus dokumentus. Taip pat žiūrėkite į situaciją, jei tai tikrai rimta kompanija, turinti biurą, o ne „garaže“ sėdintis vaikinukas, tada taip, galbūt reikėtų užpildyti anketą, - patarimus dalina R. Sobutas. - Suprantu, kad kartais aplinkybės mus priverčia elgtis desperatiškai. Kai žmogui labai reikia darbo jis švaisto savo asmeninę informaciją į kairę ir į dešinę. To pasekoje, žmogus ne visada suranda darbą, bet taip pat ir padidina galimybę tapti asmens tapatybės sukčiavimo auka. 

Jei jau nutiko taip, kad jūsų informacija pateko į sukčių rankas ir buvo pasinaudota jūsų duomenimis, grąžinant mokesčius iš Mokesčių Inspekcijos, „Lietcentre“ pataria nenuleisti rankų ir nepalikti visko likimo valiai. „Iš savo darbo patirties galiu teigti, kad įmanoma ištaisyti sukčių padarytą žalą. Tik reikia tuo užsiimti ir bendradarbiauti su patikimomis institucijomis. Galų gale, patarimus mes daliname už dyką, tad visuomet galite užsukti“, - sako kompanijos vadovas.       

Lietcentre T: 020 8555 6628  E: [email protected] http://www.lietcentre.com/?language_id=1
  


Straipsnio komentarai

  • Lietcentre visokiu fintu dedasi, duodant patarimus daug tiesos nuslepiama, kad tik tie vargsai zmogeliai galvotu, kad jie vieninteliai jiems gali padeti. Gal ir tiesiai sviesiai nemeluoja, bet vis tiek sukti.
    1. kardas // Balandžio 2, 2013 // 16:10
    0
    Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta