Rugpjūčio 15, 2018
Po išpuolio Londone siūloma uždrausti automobilių eismą prie parlamento

Įtariamasis, ankstesnę dieną Londone automobiliu pramušęs apsaugines parlamento rūmų užtvaras prie parlamento rūmų ir sužeidęs tris žmones, kaltinamas pasikėsinimu nužudyti, trečiadienį pranešė Didžiosios Britanijos policija.

Antradienio rytą 29 metų Saliho Khatero (Saliho Chatero) vairuojamas sidabro spalvos automobilis „Ford Fiesta“ važiuodamas dideliu greičiu rėžėsi į dviratininkus ir Vestminsterio rūmų apsaugines užtvaras ir sužeidė tris žmones.

Pasak policijos, tas sudaniečių kilmės Britanijos pilietis pirmiausia buvo suimtas dėl ketinimų įvykdyti teroro išpuolį, tačiau vėliau buvo pranešta, kad dabar jis kaltinamas pasikėsinimu nužudyti.

Per incidentą sužeisti vyras ir moteris buvo išvežti į ligoninę, tačiau dabar jie jau yra išrašyti. Trečiam sužeistajam pagalba buvo suteikta vietoje.

Šis išpuolis turi panašumų su pernai kovo 22 dieną surengta atakos, kai vyras nukreipė automobilį į pėsčiuosius ant Vestminsterio tilto, vėliau sudaužė mašiną į užtvaras prie parlamento pastato ir nudūrė ten budėjusį policininką.

Per šią ataką žuvo penki žmonės, daugiau kaip 50 buvo sužeisti. Užpuolikas Khalidas Masoodas (Chalidas Masudas), kaip ir S. Khateras gyvenęs Birmingame, buvo nušautas policijos išpuolio vietoje.

Policija antradienį pranešė atliekanti kratas dviejose vietose Birmingame, taip pat vienu adresu kaimyniniame Notingamo mieste. Trečiadienį buvo atlikta krata dar vienu adresu Birmingame.

Sudano ūkininkų sūnus

Policijos kovos su terorizmu padalinio komisaro pavaduotojas Neilas Basu (Nilas Basu) sakė, kad įtariamasis anksčiau nebuvo patekęs į žvalgybos tarnybų akiratį, bet dienraštis „The Times“ pranešė, kad jis buvo žinomas policijai.

Leidinys citavo S. Khatero „Facebook“ paskyros informacija, kurioje nurodoma, kad jis gyvena Anglijos vidurio mieste Birmingame, dirba parduotuvės direktoriumi ir yra studijavęs Sudano mokslų ir technologijų universitete.

S. Khatero vaikystės draugas Abubakras Ibrahimas sakė laikraščiui: „Jis – ne teroristas. Pažįstu jį nuo vaikystės. Jis – geras žmogus.“

Pasak vyro, S. Khateras yra sorgų augintojų sūnus, maždaug prieš penkerius metus persikėlęs gyventi į Britaniją, kad užsidirbtų pinigų ir galėtų padėti savo šeimai.

Birmingamo Koventrio universiteto atstovas patvirtino, kad S. Khateras rugsėjį buvo pradėjęs studijuoti buhalteriją, tačiau gegužę metė studijas.

Leidinys „Daily Mail“ citavo įtariamojo draugus, kurie sakė, jog neseniai mirė jo tėvas ir brolis.

Pasak „Daily Mail“, savo feisbuko paskyroje S. Khateras dalindavosi muzikiniais klipais, tačiau pastaraisiais metais socialiniame tinkle jis nebuvo labai aktyvus.

Be kita ko, policija lankėsi vienoje interneto kavinėje Birmingame, kur įtariamasis reguliariai lankydavosi.

Tos vietos savininkas sakė, kad S. Khateras gyveno bute, esančiame virš parduotuvių greta tos interneto kavinės, tačiau keliais mėnesiais anksčiau iš ten išsikraustė.

Vietos gyventojas Ahmedas Abdi (Ahmedas Abdis), atvykęs iš Somalio, žurnalistams sakė buvęs „šokiruotas“, kai per žinias pamatė S. Khatero nuotrauką.

„Jis čia būdavo beveik kasdien, o vakar, kai čia buvau, pasirodė policija“, – pasakojo vyras.

„Jis buvo labai, labai ramus ir niekuomet su niekuo nekalbėdavo“, – teigė A. Abdi.

Siūlymai uždrausti eismą

Policijos nuomone, „Ford Fiesta“ į Londoną išvažiavo pirmadienio vakarą ir atvyko į sostinę po vidurnakčio.

Numanoma ataka buvo įvykdyta 7 val. 37 min. (9 val. 37 min. Lietuvos laiku).

Automobilis rėžėsi į apsaugines užtvaras, įrengtas prie kai kurių svarbių Britanijos objektų po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų Jungtinėse Valstijose ir pastaraisiais metais sustiprintas.

Trečiadienį Londono meras Sadiqas Khanas (Sadikas Chanas) sakė palaikantis siūlymą uždrausti automobilių eismą prie parlamento.

„Jau kurį laiką esu (pasiūlymo) iš dalies paversti Parlamento aikštę pėsčiųjų zona šalininkas“, – jis sakė nacionalinio transliuotojo BBC radijui.

Vis dėlto jis perspėjo, kad bet kokie pakeitimai privalo išsaugoti „nuostabų mūsų demokratijos ypatumą – kad žmonės galėtų patekti pas parlamento narius, kad žmonės galėtų įtikinėti parlamentą, kad lankytojai galėtų atvykti ir lankytis“.

Londono policijos komisarė Cressida Dick (Kresida Dik) sakė, kad „šis klausimas, be abejo, bus aptartas parlamento tarnybų, mūsų, žvalgybos agentūrų ir vietos valdžios“.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai