Kovo 12, 2020
Koronavirusas keliauja per pasaulį: stabdomi skrydžiai, uždaromos įstaigos, atšaukiami renginiai. Ligoninėje izoliuoti ir superžvaigždė Tomas Hanksas su žmona
© Foto: Unsplash @macauphotoagency.

Naujojo koronaviruso protrūkį dabar jau galima pavadinti pandemija, trečiadienį pareiškė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas). Naujojo koronaviruso sukeliamos ligos „COVID-19 (protrūkį) galima apibūdinti kaip pandemiją”, sakė PSO vadovas žurnalistams Ženevoje. „Anksčiau niekada nematėme koronaviruso sukeltos pandemijos”, – pridūrė jis. T. A. Ghebreyesusas sakė esąs sunerimęs dėl to, kaip stipriai plinta virusas, kuriuo užsikrėtė daugiau kaip 110 tūkst. žmonių ir kuris pareikalavo per 4 tūkst. gyvybių. „Esame giliai sunerimę tiek dėl grėsmingo plitimo lygio ir stiprumo, tiek dėl grėsmingo neveiksnumo lygio“, – per spaudos konferenciją kalbėjo PSO vadovas. Jo vertinimu, užsikrėtimo atvejų ir mirčių skaičius artimiausiomis dienomis ir savaitėmis augs. PSO vadovas taip pat pabrėžė, kad smarkiai nuo koronaviruso nukentėjęs Iranas visomis išgalėmis stengiasi suvaldyti protrūkį, bet jam trūksta daugiau atsargų.

Atšaukti skrydžiai į Kopenhagą, Stambulą, Vieną ir Sautendą

Atšaukti ketvirtadienį turėję įvykti skrydžiai iš Vilniaus į Kopenhagą, Stambulą, Vieną ir kai kurie skrydžiai į Londono Sautendą bei atgal. Vilniaus ir Palangos oro uostų interneto svetainėje nurodoma, kad ketvirtadienį atšaukti bendrovės „Scandinavian Airlines“ (SAS) skrydžiai iš Vilniaus ir Palangos į Kopenhagą. Neįvyks ir „Austrian Airlines“ skrydžiai į Vieną, „Turkish Airlines“ – į Stambulą, „Wizz Air“ – į Sautendą. Tačiau „Ryanair“ skrydis į Sautendą ketvirtadienį įvyks. Iš Kauno oro uosto atšauktų skrydžių nėra.

Aktorius T. Hanksas Australijoje užsikrėtė koronavirusu ir atsidūrė ligoninėje

Tomui Hanksui (Tomui Henksui) ir jo žmonai Ritai Wilson (Ritai Vilson), kurie vieši Australijoje dėl aktoriaus kino projekto, testais nustatytas naujasis koronavirusas, ketvirtadienį paskelbė pats „Oskaro“ laureatas. 63 metų T. Hanksas ir jo bendraamžė žmona yra izoliuoti ligoninėje Gold Kouste Rytų Australijoje, paskelbė Kvynslando valstijos sveikatos apsaugos pareigūnai. „Labas, žmonės, Rita ir aš esame čia, Australijoje. Pasijutome truputį pavargę, tarsi būtume persišaldę, buvo kūno skausmų, – socialiniame tinkle „Instagram“ parašė T. Hanksas. – Mums buvo atlikti testai dėl koronaviruso ir jų (rezultatai) buvo teigiami.“ „Mes, Hanksai, būsim tikrinami testais, stebimi ir izoliuoti tiek, kiek reikės dėl visuomenės sveikatos ir saugumo“, – pridūrė JAV aktorius.

T. Hanksas yra pirmoji didelė Holivudo žvaigždė, viešai pareiškusi, kad užsikrėtė per pasaulį keliaujančiu naujuoju virusu. Anksčiau jis yra sakęs, kad serga 2 tipo diabetu, kuris laikomas papildomu rizikos veiksniu asmenims, užsikrėtusiems koronavirusu. Australijoje kol kas patvirtinta daugiau kaip 130 COVID-19 atvejų ir trys mirties atvejai. T. Hanksas į Gold Koustą atvyko dėl būsimo filmo apie Elvis Presley (Elvį Preslį), kurį režisuos australas Bazas Luhrmannas (Bazas Lurmanas). T. Hanksas vaidins legendinio dainininko ilgametį vadybininką Tomą Parkerį. Darbai dėl šio „Warner Bros“ filmo po T. Hankso diagnozės buvo sustabdyti.

D. Trumpas uždraudė keliones iš Europos

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) dėl beprecedenčius suvaržymus, paniką ir akcijų kritimus išprovokavusios koronaviruso pandemijos trečiadienį paskelbė netikėtą 30 dienų draudimą atvykti žmonėms iš Europos. Geriausiu vakaro laiku per televiziją iš Ovaliojo kabineto šalies gyventojams paskelbtas netikėtas D. Trumpo sprendimas ketvirtadienį nusmukdė akcijų kursą. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį taip pat žengė svarbų žingsnį ir oficialiai pripažino, kad naujasis virusas sukėlė pandemiją. Naujienų agentūros AFP kaupiami duomenys rodo, kad pasaulyje jau užsikrėtė daugiau kaip 124 tūkst. žmonių, o 4,5 tūkst. jų mirė.

„Tai agresyviausios ir išsamiausios pastangos stojant prieš užsienio virusą per dabartinę istoriją“, – sakė D. Trumpas, kuris buvo kritikuojamas dėl ligšiolinio savo atsako į krizę. Nuo penktadienio galiosiantis D. Trumpo draudimas paveiks keliautojus iš Europos, išskyrus Didžiąją Britaniją, žemynui bandant suvaldyti augančią krizę. Vis dėlto draudimas nebus taikomas sugrįžtantiems nuolatiniams JAV gyventojams, jų šeimoms ir JAV piliečiams, pripažino D. Trumpas. Be to, atrodo, kad draudimas tikriausiai bus taikomas tik Šengeno erdvės šalims. Tai reikštų, kad jis negalios Airijai, Rumunijai, Kroatijai, Ukrainai ir kelioms kitoms Europos valstybėms.

Akcijų kritimas

Po panašių paramos priemonių visame pasaulyje, D. Trumpas paskelbė apie žingsnius, kuriais bus siekiama apsaugoti didžiausią pasaulio ekonomiką nuo pandemijos poveikio. Tarp šių priemonių bus mokesčių atidėjimas kai kuriems asmenims ir kompanijoms. Tačiau rinkos į pranešimą sureagavo neigiamai. Australijoje akcijų vienos dienos kritimas buvo didžiausias nuo 2008 metų finansinės krizės: 7,4 proc., nors anksčiau šalis paskelbė apie daugelio milijardų dolerių paskatų paketą. Baltųjų rūmų pareigūnai taip pat buvo priversti aiškintis po D. Trumpo pranešimo, kad bus uždraustas „didžiulis prekybos ir krovinių kiekis“ iš Europos. Vėliau Vašingtonas pabrėžė, kad šios priemonės, įsigaliosiančios nuo „penktadienio vidurnakčio“, bus taikomos tik žmonėms, o ne prekėms ar kroviniams.

Valstybės departamentas vėliau patarė amerikiečiams persigalvoti dėl kelionių į užsienį, Johnso Hopkinso (Džonso Hopkinso) universitetui paskelbus, kad JAV žinomų užsikrėtimo koronavirusu atvejų yra maždaug 1,3 tūkst., o mirties atvejų – 36.

„Nerimą keliantis“ neveiklumas

Dauguma atvejų užregistruota Kinijoje, kur pernai gruodį prasidėjo ligos COVID-19 protrūkis. Tačiau kai naujų užsikrėtimo atvejų skaičius Kinijoje stabilizavosi, „karštųjų taškų“ atsirado kitur ir tarp labiausiai šiuo požiūriu paveiktų šalių yra Italija, Iranas ir Ispanija.

Olimpiados atšaukimas „neįsivaizduojamas“

Pandemija toliau trikdo kultūros ir sporto renginius visame pasaulyje, pareigūnams stengiantis užkirsti kelią dideliems žmonių susibūrimams. Niujorko miestas dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos pirmą kartą per daugiau kaip 250 metų atidėjo kasmetinį Šv. Patriko dienos paradą, trečiadienį vėlai vakare pranešė pareigūnai. Atšauktos pirmosios Anglijos aukščiausios futbolo lygos rungtynės, taip pat tarptautinė vaizdo ir kompiuterinių žaidimų paroda E3, kuri birželio mėnesį turėjo įvykti Los Andžele.

JAV krepšinio lyga NBA paskelbė nuo ketvirtadienio stabdanti reguliarųjį sezoną, komandos „Utah Jazz“ krepšininkui nustačius naująjį koronavirusą. Pandemijos poveikis sporto renginiams pakurstė susirūpinimą liepą turinčios prasidėti 2020 metų olimpiados Japonijoje likimu, bet Tokijo gubernatorė Yuriko Koike (Juriko Koikė) sakė, jog „nesivaizduojama“, kad žaidynės galėtų būti atšauktos.

Italija kovodama su virusu uždarė visas parduotuves, išskyrus maisto krautuves, vaistines

Italijos premjeras Giuseppe Conte (Džuzepė Kontė) trečiadienį paskelbė, kad stabdant naujojo koronaviruso pandemiją visoje šalyje uždaromos visos parduotuvės, išskyrus maisto krautuves ir vaistines. „Uždarome parduotuves, barus, restoranus, kirpyklas ir valgyklas. Pristatymas į namus leidžiamas“, – per nacionalinę televiziją paskelbė G. Conte, Italijoje nuo viruso kiek daugiau nei per dvi savaites mirus 827 žmonėms. Užsikrėtimo atvejų šalyje užregistruota daugiau kaip 12 tūkstančių. Apie naujausius suvaržymus premjeras paskelbė per dramatišką kreipimąsi į 60 mln. šalies gyventojų, Italijai kovojant su didžiausia per kelių kartų gyvenimą krize. „Ačiū visiems italams, kurie kažką aukoja. Mes įrodome, kad esame didi valstybė“, – per 9 min. geriausiu vakaro laiku trukusį kreipimąsi sakė G. Conte. Pasak G. Conte, beveik viskas, kas dar dirbo, uždaroma mažiausiai dviem savaitėms. Premjeras taip pat pabrėžė, kad „nereikia lėkti pirkti bakalėjos“.

Finansinė injekcija

Keliomis valandomis anksčiau vyriausybė pažadėjo iki 25 mlrd. eurų kovai su liga COVID-19, darančia didžiulį spaudimą ligoninėms ir ekonomikai. Ši suma yra tokia pati, kokią Europos Sąjunga pirmadienį paskelbė skirianti visam 27 valstybių blokui. Italų ekonomikos ministras Roberto Gualtieri (Robertas Gvaltjeris) sakė, kad pusė šių pinigų bus panaudota iš karto, o kita pusė bus atidėta tam atvejui, jei krizė taptų nevaldoma. Dalis vyriausybės skiriamų pinigų atiteks smulkiajam verslui, patiriančiam didžiausią poveikį dramatiškai sumažėjus turistų skaičiui. Vyriausybė taip pat papildomai finansuos rengiamą planą leisti šeimoms laikinai sustabdyti kai kurias paskolų grąžinimo įmokas ir socialinius mokesčius. Pasak R. Gualtieri, aptarinėjamos „dalinės valstybinės garantijos“, skirtos padėti atsilaikyti Italijos bankams.

Siurrealus poveikis

Italijoje užregistruota beveik 60 proc. mirties nuo koronaviruso atvejų už Kinijos ribų. Reaguodama vyriausybė praėjusį mėnesį karantinavo 50 tūkst. žmonių 11-oje kaimų šalies šiaurėje. Vėliau, sekmadienį, buvo uždaryti šiauriniai regionai, kuriuose gyvena daugiau kaip 15 mln. žmonių ir vyksta 40 proc. šalies ekonominės veiklos. Antradienį ryte šios priemonės pradėtos taikyti visoje Italijoje. G. Conte trečiadienio pranešimas žymi dar didesnį suvaržymų laipsnį. Taikomos priemonės daro didelį ir net šiek tiek siurrealų poveikį kasdieniam italų gyvenimui. Dėl viešų susibūrimų ir kelionių draudimo ištuštėjo gatvės, bažnyčios ir restoranai, šalyje praktiškai išnyko turistai. Naujienų agentūros AFP fotografai matė, kaip kaukėti darbininkai baltais nailoniniais kostiumais ir guminėmis pirštinėmis iš ilgos žarnos dezinfekciniu skysčiu laistė apleistą Florencijos Šv. Morkaus aikštę. Prie katedrų iškabinti ranka rašyti skelbimai apie atšaukiamas mišias, o kavinės atsiprašo nuolatinių lankytojų, kad nebegali jų priimti. Vatikano Šv. Petro aikštė uždaryta visiems, išskyrus tuos, kas nori pasimelsti Šv. Petro bazilikoje.

Žmonėms nurodyta laikytis mažiausiai per metrą vieniems nuo kitų, nepageidaujami tapo rankų paspaudimai. Italai pradėjo kalbėtis stovėdami kelių žingsnių atstumu vienas nuo kito, bet tai darydami nepraleidžia progos pasijuokti iš suvaržymų. „Kai tik ekstremali padėtis baigsis, organizuosime nemokamų (makaronų) „Carbonara“ dieną gydytojams, slaugėms ir (kitiems) sveikatos apsaugos darbuotojams“, – sakoma skelbime apie uždarymą, pakabintame prie vieno restorano populiariame Romos Trasteverės rajone.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, Silvija Čibirienė, BNS

Raktažodžiai: CoronavirusKoronavirusas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai