Spalio 23, 2019
JK parlamentui pareikalavus daugiau laiko susitarimui aptarti, „Brexit“ gali būti atidėtas
© Foto: Unsplash @callmefred.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį pareiškė, kad rekomenduos Europos Sąjungos lyderiams pritarti dar vienam „Brexit“ atidėjimui, Jungtinės Karalystės parlamentarams kiek anksčiau atmetus premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) planus dar šią savaitę patvirtinti išstojimo susitarimą.

D. Tuskas nurodė, kad rekomenduos Bendrijos 27 šalių lyderiams patenkinti JK vyriausybės patektą prašymą pratęsti „Brexit“ terminą. B. Johnsonas šeštadienį buvo priverstas pateikti Briuseliui tokį prašymą, kad JK parlamentarams atsisakius paremti jo išsiderėtą susitarimą, jis nepažeistų vieno teisės akto.

Vis dėlto anksčiau antradienį parlamento nariai preliminariai pritarė „Brexit“ susitarimui, pasiektam praėjusią savaitę Briuselyje, bet galiausiai atmetė premjero planus, kad jo siūloma sutartis bus patvirtinta iki spalio 31 dienos.

B. Johnsonas nedelsdamas paskelbė stabdantis pastangas užsitikrinti „Brexit“ sutarties ratifikavimą parlamente ir sakė, kad pasitars su ES lyderiais dėl galimybės dar kartą atidėti „Brexit“, nors jo pasiūlytas susitarimas buvo pirmas nuo 2016 metų referendumo, sulaukęs parlamentarų palaikymo.

„Premjerui Borisui Johnsonui nusprendus sustabdyti Išstojimo sutarties ratifikavimo procesą ir siekiant išvengti „Brexit“ be susitarimo, rekomenduosiu ES27 priimti JK prašymą pratęsti

", – parašė D. Tuskas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Tam siūlau rašytinę procedūrą“, – pridūrė jis. Tai reiškia, kad nereikės rengti skubaus ES viršūnių susitikimo.

Prancūzijos Europos reikalų viceministrė Amelie de Montchalin (Ameli de Monšalen) sakė, kad Paryžius pritartų „techniniam kelių dienų“ pratęsimui, bet atmetė galimybę iš naujo derėtis dėl „Brexit“ sutarties.

B. Johnsonas pelnė svarbią pergalę Bendruomenių Rūmams 329 balsais prieš 299 preliminariai pritarus įstatymo projektui dėl „Brexit“ susitarimo.

Tačiau keliomis minutėmis vėliau įstatymų leidėjai 322 balsais prieš 308 atmetė premjero pasiūlymą šį įstatymą priimti per tris dienas, kad JK spėtų išstoti iš ES iki šio mėnesio pabaigos.

B. Johnsonas dar kartą pakartojo norintis laikytis dabartinio spalio 31-osios termino bei teigė, kad JK intensyviau ims ruoštis galimam „Brexit“ be sutarties scenarijui.

Jei „Brexit“ susitarimas būtų ratifikuotas iki spalio 31 dienos, B. Johnsonas būtų galėjęs išvengti atidėjimo, kurio reikalauja anksčiau šiemet JK parlamento priimtas teisės aktas. Jame numatyta, kad premjeras privalo paprašyti trims mėnesiams atidėti „Brexit“, bet ES lyderiai gali nustatyti kitokį terminą.

Kadangi JK parlamentas pareikalavo daugiau laiko susitarimui aptarti, „Brexit“ atidėjimas dabar atrodo neišvengiamas.

„Pasikalbėsiu su ES šalimis narėmis apie jų ketinimus“, – parlamentarams sakė premjeras.

„Padarysime pauzę

šį teisės aktą“, – įstatymų leidėjams pareiškė B. Johnsonas, turėjęs vilčių, kad parlamentarai susitarimą patvirtins iki ketvirtadienio.

„Leiskite man aiškiai pasakyti: mūsų politika tebėra tokia, kad atidėlioti

neturėtume, kad turėtume palikti Europos Sąjungą spalio 31 dieną. Tai aš pasakysiu ES“, – pridūrė premjeras.

Prieš antradienio vakaro balsavimą B. Johnsonas perspėjo, kad, siekdamas rasti išėjimą iš politinės aklavietės, gali inicijuoti balsavimą dėl pirmalaikių rinkimų, bet tam reikia opozicinės Leiboristų partijos paramos.

„Apkvailinti parlamentarus“

B. Johnsonas, vienas iš „Brexit“ kampanijos lyderių per 2016 metų referendumą, JK premjeru tapo šią liepą, pažadėjęs bet kokia kaina išvesti savo šalį iš ES.

Jis pranoko lūkesčius, kai praėjusią savaitę per ES viršūnių susitikimą Briuselyje užsitikrino naują „skyrybų“ susitarimą ir, nepaisant nesėkmės šeštadienį, dabar premjeras pademonstravo, kad turi pakankamą parlamento paramą savo suderėtai sutarčiai.

Tačiau tam kad įgyvendintų „Brexit“ laiku, jam reikia, kad parlamentas ją ratifikuotų per kitą savaitę, o 650 vietų Bendruomenių Rūmuose daugumos jis nebeturi.

Opozicijos atstovai, daugeliui kurių nepatinka B. Johnsono siūlomas susitarimas, tvirtina, jog yra „absurdiška“ tikėtis, kad įstatymo projektą pavyktų tinkamai išnagrinėti per mažiau nei tris dienas.

Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas), raginęs surengti antrą referendumą dėl „Brexit“, sakė, kad B. Johnsonas bando „apkvailinti“ parlamentarus, kad šie paremtų „supuvusį teisės aktą“.

Tuo metu Demokratinė junionistų partija (DUP), B. Johnsono sąjungininkė Šiaurės Airijoje, apkaltino premjerą apgaudinėjant juos dėl naujų prekybos sąlygų provincijai.

DUP parlamentaras Sammy Wilsonas (Semis Vilsonas) pareiškė, kad „vos neužspringo“ išgirdęs B. Johnsono garantijas, ir pridūrė: „Ministras pirmininkas mano, kad aš negaliu paskaityti susitarimo.“

Būgštavimai dėl „Brexit“ be sutarties

Įstatymo projektu dėl sutrumpinto grafiko siekta užtikrinti, kad Bendruomenių Rūmai greitai išnagrinėtų teisės aktą dėl „Brexit“ susitarimo ir perduotų jį nerenkamiems aukštiesiems Lordų Rūmams.

B. Johnsonas perspėjo, kad dar kartą paprašius atidėti „Brexit“, o ES atsisakius patenkinti šį prašymą, kyla rizika, kad JK teks palikti Bendriją be jokio susitarimo.

Verslas ir rinkos abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse bijo tokio scenarijaus, pagal kurį JK po 46 metų integracijos nutrauktų ryšius su savo artimiausia prekybos partnere neturėdama jokių naujų bendradarbiavimo planų.

Susitarime kalbama apie ES piliečių teises, JK finansinius įsipareigojimus, pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“, kuris tęstųsi bent iki 2020-ųjų pabaigos, ir naujas prekybos sąlygas Šiaurės Airijai.

Jame taip pat numatyti nekonkretūs planai dėl laisvosios prekybos susitarimo su ES po „Brexit“.

Ankstesnę „Brexit“ sutartį, suderintą B. Johnsono pirmtakės Theresos May (Terezos Mei), britų parlamentarai anksčiau šiemet atmetė tris kartus.

Redaktorius: Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai