Vasario 6, 2020
JAV Senatas išteisino D. Trumpą dėl piktnaudžiavimo valdžia ir trukdymo Kongresui

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį buvo išteisintas Senate po istorinio apkaltos teismo, atskleidusio šalies susiskaldymą, bet nesupurčiusio jo elektorato lojalumo.

D. Trumpas sulaukė ištikimos respublikonų paramos, su kuria jam nesunkiai pavyko įveikti demokratų pastangas pašalinti jį iš posto dėl kaltinimų darius spaudimą Ukrainai siekiant suteikti pagreitį savo pastangoms lapkritį būti perrinktam prezidentu.

Netrukus po balsavimo D. Trumpas paskelbė „pergalę“, o Baltieji rūmai pareiškė, kad tai buvo visiškas „atleidimas“ prezidentui. Demokratai savo ruožtu pasmerkė išteisinimą kaip „bevertį“ neteisingo teismo rezultatą.

Tačiau balsavimas Senate pademonstravo, kaip tvirtai buvęs nekilnojamojo turto magnatas laiko suėmęs Respublikonų partiją, o tai yra itin vertingas dalykas likus devyniems mėnesiams iki prezidento rinkimų.

Nors keli partiečiai pripažino, kad D. Trumpas pasielgė neteisingai, respublikonai per balsavimą liko jam ištikimi ir 52 balsais prieš 48 išteisino prezidentą dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais ir 53 balsais prieš 47 – dėl trukdymo Kongresui. Pripažinti kaltinimus ir pašalinti prezidentą iš posto reikėjo bent 67 – dviejų trečdalių – senatorių balsų.

„Dviem trečdaliams senatorių nepripažinus jo kaltu dėl pateiktų kaltinimų,.. pripažįstama, kad Donaldas Johnas Trumpas (Donaldas Džonas Trampas) yra... išteisintas“, – pareiškė JAV Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Johnas Robertsas (Džonas Robertsas), kuris vadovavo prezidento apkaltos teismui.

Vienas respublikonas, senatorius Mittas Romney (Mitas Romnis), kuris buvo ilgametis D. Trumpo kritikas, rizikuodamas užsitraukti Baltųjų rūmų rūstybę drauge su demokratais balsavo, kad prezidentas kaltas dėl piktnaudžiavimo valdžia, tačiau atmetė kaltinimus dėl trukdymo Kongresui.

M. Romney pareiškė, kad D. Trumpas yra „kaltas dėl pasibaisėtino piktnaudžiavimo visuomenės pasitikėjimu“.

D. Trumpo apkalta ir teismas paliks neišnykstančią dėmę jo reputacijoje; anksčiau su tokiu likimu yra susidūrę tik du JAV prezidentai: Andrew Johnsonas (Endrius Džonsonas) 1868-aisiais ir Billas Clintonas (Bilas Klintonas) 1998-aisiais.

Tačiau dėl Senato verdikto prezidento apkaltos teisme faktiškai niekada nekilo abejonių. Gruodį demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai paskelbė prezidentui apkaltą, bet dabar, kai jo kelyje nebeliko didžiulės kliūties, D. Trumpas galės pilnai pasinerti į kampaniją prieš lapkričio rinkimus, per kuriuos jis sieks būti perrinktas prezidentu dar ketveriems metams po audringos pirmosios kadencijos Baltųjų rūmų vadovo poste.

Pasisakys ketvirtadienį

Reaguodamas į Senato sprendimą, D. Trumpas pranešė, kad ketvirtadienį paskelbs oficialų pareiškimą iš Baltųjų rūmų, norėdamas „aptarti mūsų šalies PERGALĘ apkaltos apgaulėje“.

Kiek anksčiau prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalino vaizdo montažu, kuriame vaizduojamas netikras žurnalo „Time“ viršelis, skelbiantis D. Trumpą visos amžinybės prezidentu.

D. Trumpas taip pat paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užsipuolė M. Romney, pirmąjį senatorių JAV istorijoje, parėmusį kaltinimą prezidentui iš savo partijos.

Nors Baltieji rūmai paskelbė, kad D. Trumpas sulaukė „pilno išteisinimo ir atleidimo“, Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) perspėjo, kad prezidentą išteisinę respublikonai „įteisino nebaudžiamumą“.

„Negali būti jokio išteisinimo be teismo, o teismo nebūna be liudytojų, dokumentų ir įrodymų“, – pareiškė demokratų lyderė žemuosiuose Kongreso rūmuose. Išvakarėse ji suplėšė popieriaus lapus su prezidento kalbos tekstu po D. Trumpo metinio pranešimo. Šį vaizdą tiesiogiai transliavo televizija.

„Deja, dėl respublikonų

Senato konstitucijos išdavystės, atkakliai , kad jis yra aukščiau įstatymo ir kad panorėjęs jis gali iškraipyti rinkimus, prezidentas lieka nuolatine grėsme Amerikos demokratijai“, – tvirtino N. Pelosi.

Senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris (Čakas Šumeras) sakė, kad prezidento išteisinimas yra „praktiškai bevertis“, nes respublikonai nesutiko iškviesti liudytojų. Pasak demokratų, tokio atvejo anksčiau nėra buvę per jokį apkaltos teismą.

„Išdavė nacionalinį saugumą“

Intensyvus 78 dienas trukęs Atstovų Rūmų demokratų tyrimas sulaukė viešų abejonių ir Baltųjų rūmų pasipriešinimo. Dėl šios taktikos prezidentui iškeltas kaltinimas dėl trukdymo Kongresui.

Sunerimusi dėl jos partijai iškilusios politinės rizikos, N. Pelosi praėjusių metų pradžioje atsisakė inicijuoti D. Trumpui apkaltą remiantis tuometinio specialiojo prokuroro Roberto Muellerio (Roberto Miulerio) surinktais įrodymais, kad prezidentas trukdė tyrimui dėl Rusijos kišimosi į 2016-ųjų rinkimus.

Tačiau šių būgštavimų neliko, kai pernai rugpjūtį atsirado naujų kaltinimų, kad D. Trumpas darė spaudimą Ukrainai, siekdamas sau naudos prieš 2020-ųjų JAV prezidento rinkimus.

Nors nuo pat pradžių kilo abejonių, kad demokratams pavyks užsitikrinti respublikonų paramą, per tyrimą itin greitai sukaupta svarių įrodymų, pagrindžiančių kaltinimus prezidentui.

Tie įrodymai atskleidė, kad nuo 2019-ųjų pradžios prezidento asmeninis advokatas Rudy Giuliani (Rudis Džulianis) ir artimas politinis sąjungininkas JAV ambasadorius Europos Sąjungoje Gordonas Sondlandas bandė spausti Ukrainą, kad ši pradėtų tam tikrus tyrimus, įskaitant tyrimą prieš D. Trumpo galimą priešininką ateinančiuose prezidento rinkimuose Joe Bideną (Džo Baideną).

Apkaltą D. Trumpui demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai inicijavo dėl galių viršijimo, susijusio su 391 mln. JAV dolerių vertės saugumo paramos Ukrainai sulaikymu.

„Privalome pasakyti: „Gana!“ – anksčiau šią savaitę Senate tvirtino apkaltos bylos prokurorų vadovas demokratas Adamas Schiffas (Adamas Šifas). – Jis išdavė mūsų nacionalinį saugumą ir padarys taip dar kartą.“

„Milžiniška“ klaida

Per teismą D. Trumpo gynyba, regis, nebandė menkinti faktų, kurie buvo surinkti per A. Schiffo tyrimą, o keli respublikonų senatoriai pripažino, kad D. Trumpas nusikalto.

Bet jo advokatai ir gynėjai Senate iš esmės tvirtino, kad D. Trumpo pažeidimai nebuvo tokie šiurkštūs, kad jam reikėtų skelbti apkaltą ir nušalinti nuo pareigų.

Be to, jie baksnojo pirštu į gruodį Atstovų Rūmuose vykusį balsavimą pagal partines linijas, bandydami jį pavaizduoti kaip politines pastangas „sunaikinti prezidentą“ rinkiminiais metais, ir tvirtino, kad D. Trumpo likimą turėtų nuspręsti rinkėjai.

Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) pasibaigus procesui Kongreso aukštuosiuose rūmuose sakė esąs įsitikinęs, kad galiausiai apkalta atneš respublikonams naudos.

„Jie manė, kad tai yra puiki idėja. Bent jau trumpuoju laikotarpiu tai buvo milžiniška politinė klaida“, – tvirtino jis.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: PasaulisNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai