Spalio 8, 2019
Europos Sąjunga: JK reikia naujo „Brexit“ plano

Europos pareigūnai pirmadienį perspėjo, kad britų naujausias „Brexit“ planas nepadės pasiekti persilaužimo derybose prieš kitą savaitę numatytą viršūnių susitikimą Briuselyje. 

Neparuošus sutarties projekto iki spalio 17 dienos susitikimo, Jungtinės Karalystės ir Europos laukia chaotiškos skyrybos arba dar vienas „Brexit“ atidėjimas.

Britų premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) tvirtina, kad neprašys atidėti spalio 31 dieną numatyto JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

Tačiau tai padaryti jį gali priversti britų įstatymas, priimtas siekiant išvengti skaudžių ekonominių pasekmių, gresiančių skyrybų be sutarties atveju. Tuo metu ES derybininkai perspėja, kad derybų laikas eina į pabaigą.

B. Johnsono vyriausybės „Brexit“ derybininkas Davidas Frostas (Deividas Frostas) pirmadienį buvo išvykęs į Briuselį tolesnių „techninių derybų“, o „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay (Stivenas Barklis) vyko į Hagą susitikti su olandų pareigūnais.

Abiem buvo pasakyta, kad naujausi britų pasiūlymai dėl alternatyvios muitų tvarkos Šiaurės Airijoje, suteikiant galimybę provincijos asamblėjai peržiūrėti ją kas ketverius metus, veikiausiai nebus įtikinami.   

„Manau, kad visi sutariame, kad dabar mums reikia įvykdomo sprendinio, o ne kažko, kas yra paremta neišbandyta ir atšaukiama tvarka, dėl kurios bus deramasi pereinamuoju laikotarpiu“, – sakė ES atstovė Mina Andreeva (Mina Andrejeva).

„Kaip prisimename, praėjusią savaitę JK pateikti pasiūlymai šiuo metu neatitinka protokole dėl Airijos ir Šiaurės Airijos

tikslų“, – nurodė atstovė, kalbėdama apie 2017 metais nustatytas derybų sąlygas.

„Toks yra bendras Europos Parlamento ir visų valstybių narių požiūris“, – pridūrė ji. 

Reikia „daugiau realizmo“

Tuo metu Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas po „atviros ir nuoširdžios“ diskusijos su S. Barclay sakė, kad iš Londono reikėtų „daugiau realizmo ir aiškumo“, jei derybos vystysis toliau.

Kiek anksčiau interviu prancūzų laikraščiui „Le Monde“ vyriausiasis ES „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) perspėjo, kad jei Londonas „nepateiks naujų pasiūlymų dėl dviejų rimtų problemų, kurias jiems nurodėme, nematau, kaip galėtume judėti pirmyn“.

Nepaisant šių nesutarimų, D. Frostas pirmadienį susitiko techninių derybų su Bendrijos pareigūnais. Jis planuoja likti Briuselyje, kad parengtų teisinį tekstą.

„Jie susitarė tęsti derybas rytoj“, – nurodė JK atstovas.

„Po daugybės valandų diskusijų praėjusią savaitę JK šiandien pateikė papildomą teisinį tekstą. Tai suteikė daugiau techninių detalių dėl muitų ir prekių reguliavimo, kad būtų daugiau paaiškinta, kaip veiktų JK pasiūlymai“, – pridūrė jis.

Tuo metu Londone jaunesnysis „Brexit“ ministras Jamesas Duddridge'as (Džeimsas Dadridžas) parlamente sakė, kad yra nusiteikęs „optimistiškai“, jog derybos su Briuseliu rimtai prasidės, ir pareiškė: „Jei bus noras, atsiras ir būdas.“

Tačiau ES pareigūnai perspėja, kad jei iki penktadienio nebus susitarimo projekto, bloko narėms nebeliks laiko jį patvirtinti iki spalio 17 – 18 dienomis vyksiančio Bendrijos viršūnių susitikimo – jau paskutinio prieš planuojamą „Brexit“ datą.

JK tvirtina, kad jos pasiūlyme esama didelių nuolaidų, ir dabar Bendrija privalo pademonstruoti analogišką lankstumą, bet Briuselis tvirtai laikosi nuomonės, kad nesutiks su jokiu planu, kuris kenktų ES bendrajai rinkai arba paliktų pažeidžiamą Airiją.

Redaktorius: Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai