Rugsėjo 19, 2019
ES perspėja dėl neišvengiamo „Brexit“ be sutarties, jeigu JK „nesurimtės“

Du varginančioms deryboms dėl „Brexit“ vadovaujantys aukšto rango Europos Sąjungos pareigūnai trečiadienį perspėjo dėl grėsmingai artėjančios Didžiosios Britanijos išstojimo be jokio susitarimo grėsmės, nebent ministro pirmininko Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) vyriausybė greitai pateiktų kokių nors konkrečių pasiūlymų.

„Brexit“ scenarijaus „be susitarimo rizika tebėra labai reali. Tai gali būti Jungtinės Karalystės pasirinkimas, bet tai niekada nebuvo Europos Sąjungos pasirinkimas“, pareiškė Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) europarlamentarams Strasbūre.

Jeigu taip atsitiks, „pasekmės bus daug rimtesnės, jų bus gerokai daugiau, negu jūs norite pasakyti“, pridūrė ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė), kreipdamasis į „Brexit“ remiančius europarlamentarus.

„Po „Brexit“ jūs turėsite atsiskaityti piliečiams“, – sakė jis.

Šis perspėjimas nuskambėjo praėjus dviems dienoms po B. Johnsono susitikimo su J.- C. Junckeriu Liuksemburge ir likus vos šešioms savaitėms iki numatyto Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Bendrijos termino pabaigos.

Ši kelionė B. Johnsonui baigėsi pažeminimu. Premjeras praleido bendrą spaudos konferenciją su kolega iš Liuksemburgo, pasinaudodamas netoliese vykusiu nedideliu proeuropietišku protestu.

J.-C. Junckeris pabrėžė, kad Britanija iki šiol nepasiūlė jokios įgyvendinamos alternatyvos buvusios premjerės Theresos May (Terezos Mei) pasiektam „Brexit“ susitarimui, kurį tris kartus atmetė britų parlamentas.

„Nesu tikras“, kad naujas susitarimas bus pasiektas, suabejojo EK vadovas.

„Liko labai mažai laiko. Bet esu įsitikinęs, kad mes turime stengtis“, – kalbėjo J.-C. Junckeris, baigiantis darbą Komisijos vadovo poste spalio 31-ąją, galimą paskutinę didžiosios Britanijos narystės ES dieną.

Kaltųjų paieška

Nerimą keliančias žinutes lydi suintensyvėjusios Briuselio ir Londono paieškos kaltųjų, atsakingų už chaotišką „Brexit“ be jokios sutarties.

„Žinoma, nekalbu apie derybų imitavimą“, bet „mūsų pareiga yra ryžtingai ir nuoširdžiai tęsti šį procesą“, pareiškė M. Barnier.

Šie jo žodžiai buvo suprasti kaip kritika B. Johnsonui. Daugelis ne tik Briuselyje, bet ir Londone mano, kad premjeras tempia laiką, kad JK išstotų iš ES bet kokiu atveju – su nauja sutartimi arba be jos.

Jeigu taip būtų, B. Johnsonas rizikuotų pažeisti JK parlamento skubiai priimtą į įstatymą, įpareigojantį premjerą iki spalio 19 dienos paprašyti Bendrijos trečią kartą atidėti „Brexit“ terminą, jeigu jam nepavyks pasiekti naujo susitarimo su ES.

Šiuo metu parlamento darbas yra sustabdytas iki spalio 14 dienos. Šios B.Johnsono iniciatyvos teisėtumą turi išaiškinti JK Aukščiausiasis Teismas Londone.

Spaudimą dar labiau didina Europos Parlamento trečiadienį priimta rezoliucija. Joje kalbama apie JK parlamento įstatymą dėl dar vieno „Brexit“ termino pratęsimo pabrėžiant, kad tokiam pratęsimui būtinos " priežastys ir tikslas“.

Nors sprendimas dėl dar vieno pratęsimo iš tiesų priklausys nuo likusių 27 valstybių lyderių, dalyvausiančių spalio 18–19 dienomis Briuselyje vyksiančiame viršūnių susitikime. Šis susitikimas yra laikomas paskutine proga „Brexit“ susitarimui pasiekti.

Šią savaitę Londonas paskelbė, kad šiuo metu dukart per savaitę vykstančios derybos su ES dėl išstojimo susitarimo perrašymo „netrukus vyks kas dieną“.

Tačiau trečiadienį ES atstovė pareiškė, kad nors Briuselis yra pasirengęs rengti susitikimus 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę, kasdienės derybos dar nevyksta.

Redaktorius: Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai