Sausio 10, 2020
EK vadovė: judėjimo laisvė svarbi norint susitarti dėl laisvosios prekybos su JK

Didžioji Britanija po „Brexito“ negali tikėtis visiškai laisvos prekybos su ES, jei nėra pasiruošusi užtikrinti europiečių judėjimo laisvės, penktadienį pareiškė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„Nesant laisvo žmonių judėjimo, žinoma, negali būti ir laisvo prekių, paslaugų bei kapitalo judėjimo“, – sakė ji per spaudos konferenciją Kroatijoje, ką tik pradėjusioje pirmininkauti Bendrijai pagal rotacijos principą.

Toks pareiškimas yra dar vienas įspėjimas Londonui, kad jam galimai teks apriboti savo ambicijas siekiant susitarti dėl būsimų santykių su Briuseliu, kai JK šio mėnesio pabaigoje išstos iš bloko.

Abi šalys turės pasiekti susitarimą per pereinamąjį laikotarpį, kuris tęsis iki šių metų pabaigos.

Britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) atkakliai tvirtina, kad nesieks pratęsti šio laikotarpio. Per pirmadienį surengtą U. von der Leyen vizitą Londone, kur ji susitiko su JK lyderiu, EK vadovė pabrėžė, jog ribotas derybų laikas reiškia, kad bet koks pasiektas sandoris taip pat bus riboto pobūdžio.

Nors per derybas prekybos klausimams bus skiriama pagrindinis dėmesys, jų metu taip pat bus tariamasi dėl saugumo, energetikos, žuvininkystės ir transporto politikos.

Dauningo gatvė leido suprasti, kad Jungtinei Karalystei būtų priimtinas dalinis prekybos susitarimas.

B. Johnsono vyriausybė sako norinti panaikinti judėjimo laisvę, kuri leisdavo ES piliečiams gyventi Britanijoje, o britams – lengvai persikelti į bloko valstybės nares.

U. von der Leyen nurodė, kad šiemet laukia „intensyvios kelių mėnesių trukmės“ derybos su Londonu.

„Būsime labai ambicingi, labai atsidavę; darysime viską, ką tik galime“, – pareiškė ji, bet perspėjo, kad šiam procesui „labai trūksta laiko“.

„Mums svarbu, kad JK apsispręstų, kokio glaudumo santykių su Europos Sąjunga ji norėtų“, – pažymėjo EK pirmininkė.

Pasak jos, jei Britanija norėtų gauti prieigą prie ES bendrosios rinkos, „žinoma, yra išankstinė sąlyga: jai tektų pripažinti priežiūros principus ar taisykles“.

„Norime tvirtos ir geros partnerystės

, – sakė U. von der Leyen. – Jie yra mūsų draugai, jie yra mūsų kaimynai; turime daug bendrų vertybių, daug bendros patirties.“

Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai