Lapkričio 29, 2018
Didžiosios Britanijos ekonomikai bus nepalankus bet koks „Brexit“ scenarijus

Didžiosios Britanijos ekonomikai bus nepalankus bet koks išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) scenarijus, parodė trečiadienį paskelbta iždo tyrimo ataskaita.

„Brexit“ be susitarimo atveju šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) po 15 metų bus 9,3 proc. mažesnis negu tuo atveju, jeigu šalis liktų Sąjungoje.

O tuo atveju, jeigu „Brexit“ įvyks pagal ministrės pirmininkės Theresos May (Terezos Mei) suderintą planą, BVP iki 2034 metų bus 3,9 proc. mažesnis negu tuo atveju, jeigu Didžioji Britanija nesitrauktų iš bloko. Absoliučiąja išraiška tai sudaro apie 100 mlrd. svarų (128 mlrd. JAV dolerių) per metus einamosiomis kainomis – maždaug toks yra viso Velso indėlis į Didžiosios Britanijos ekonomiką, rašo britų verslo dienraštis „The Financial Times“.

Iždo kancleris Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) trečiadienį pareiškė, jog išimtinai ekonominiu požiūriu nėra nė vieno „Brexit“ scenarijaus, kuris būtų naudingas Didžiosios Britanijos, ir šaliai būtų geriau likti Sąjungoje.

Tyrimo ataskaitoje apibūdinti keli „Brexit“ variantai, tačiau neskirta dėmesio galimam scenarijui, pagal kurį Šiaurės Airija turėtų palankesnes (bet toli gražu ne idealias) muitinių bendradarbiavimo susitarimo su Europos Sąjunga sąlygas, o Anglija, Škotija ir Velsas – tik bendrus susitarimus. Ekspertų nuomone, šis scenarijus yra visai tikėtinas ir tai, kad ataskaitoje jis nėra sumodeliuotas, pakerta pasitikėjimą vyriausybės prognozėmis.

Be to, ataskaitoje neatsižvelgiama į galimą teigiamą susitarimų dėl laisvosios prekybos už ES ribų poveikį.

Vienas iš pagrindinių neigiamų veiksnių yra susijęs su staigiu užsienio darbo jėgos antplūdžio sumažėjimu. Jeigu jo pavyktų išvengti, BVP vis vien augtų lėčiau negu tuo atveju, jeigu Didžioji Britanija liktų Sąjungoje, bet tas sulėtėjimas būtų ne toks reikšmingas.

Mažiausiai žalingas Didžiosios Britanijos ekonomikai (BVP būtų tik 0,6 proc. mažesnis) būtų scenarijus, pagal kurį būtų pasirašyta visavertė laisvosios prekybos sutartis ir būtų išsaugotas nekliudomas žmonių judėjimas per sieną. Jeigu būtų išsaugoti laisvosios prekybos santykiai, bet būtų apribotas darbo jėgos antplūdis iš užsienio, BVP būtų 2,5 proc. mažesnis negu tuo atveju, jeigu „Brexit“ neįvyktų.

Pagal vidutinį scenarijų, kuriame numatoma panaši į Kanados prekybos sutartis su ES, BVP būtų 6,7 proc. mažesnis.

Didžiosios Britanijos parlamentas dėl „Brexit“ susitarimo balsuos gruodžio 11 dieną.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai