Rugpjūčio 29, 2019
Daugiau kaip pusė lietuvių mano, kad žmona privalo pasirūpinti vyro buitimi
© Foto: Unsplash @Sweet Ice Cream Photography.

Daugiau kaip pusė lietuvių mano, jog žmona privalo pasirūpinti vyro buitimi, rodo reprezentatyvi apklausa.

Kaip trečiadienį paskelbė apklausą užsakiusi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, su teiginiu, jog žmonos pareiga yra pasirūpinti vyro buitimi, sutinkantys nurodė 58 proc. respondentų, nesutinkantys – 37 proc., dar 5 proc, nurodė nežinantys.

Mylėtis su vyru žmonos pareiga laiko 41 proc. respondentų, 45 proc. tokiam požiūriui nepritaria, 14 proc. teigia nežinantys.

Pasak lygių galimybių specialistų, apklausa atskleidžia iškreiptus lūkesčius, galinčius lemti smurtą prieš moteris.

„Jei manoma, kad moteris privalo vyrą aptarnauti buityje ir seksualiai, vėliau, tokio elgesio nesulaukęs, vyras gali imtis įvairių veiksmų arba netgi smurto siekdamas priversti žmoną atlikti „savo pareigas“, būti paklusnia ir atitikti išankstinį lūkestį“ – sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė Mintautė Jurkutė.

M. Jurkutė teigė, jog tai – dalis apklausos. Anksčiau tarnyba yra pristačiusi jos dalį apie vyriškumo normas, o dabar pristato segmentą apie moteris.

Kad vyrai iš prigimties elgiasi agresyviai mano 37 proc. respondentų, 53 proc. tokiam požiūriui nepritarė, 10 proc. nežinojo.

Berniuko elgesį, kai jis tampo mergaitę už kasų ar kilnoja jai sijoną, nekaltu dėmesio rodymu laiko 45 proc. respondentų, tiek pat tokiam požiūriui nepritaria, 10 proc. – nežino.

M. Jurkutės teigimu, toks prieštaringas požiūris atskleidžia auklėjimo spragas.

„Jei negebame sutarti, ar derėtų berniukui tempti mergaitę už plaukų bei kelti jai sijoną ar ne, – kaip galime tikėtis, kad užaugę jie mokės tinkamai bendrauti ir kurti santykius su moterimis? Šie duomenys verčia susimąstyti, ar tikrai tėvai ir mokytojai atlieka savo namų darbus mokydami vaikus apie pagarbų elgesį su kitos lyties asmenimis“, – sako ji.

67 proc. respondentų apklausoje teigė manantys, jog vyrai turėtų atvirai kalbėti apie šeimoje patiriamą smurtą. Tam nepritarė 10 proc., nežinančių buvo 23 proc.

Juokelius apie moteris, pavyzdžiui, blondines, skatinančiais nepagarbą laikė 66 proc. respondentų, 25 proc. manė priešingai, 9 proc. teigė nežinantys.

Kad smurtą patiriančios moterys gauna reikiamą pagalbą mano 40 proc. respondentų, 29 proc. tam nepritaria, o 32 proc. teigia nežinantys.

Kad reikiamą pagalbą gauna smurtą patiriantys vyrai mano 17 proc. respondentų, teiginiui nepritaria 36 proc., nežino – 47 proc.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ reprezentatyvi apklausa daryta pernai gruodžio 1–9 dienomis, jos metu apklausta 1 tūkst. gyventojų, iš kurių 471 buvo vyras, 529 – moterys. Tyrimo paklaida siekia 3,1 proc.

BNS inf.

Raktažodžiai: LietuvaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai