Liepos 24, 2019
Britanijos premjeru tapęs B. Johnsonas pažadėjo užtikrinti „Brexit“

Jungtinės Karalystės valdančiosios Konservatorių partijos lyderis Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) trečiadienį buvo oficialiai paskirtas ministru pirmininku ir pažadėjo įrodyti, kad „nelaimių šaukliai“ yra neteisūs ir kad jo vyriausybė užsitikrins naują išstojimo iš Europos Sąjungos sutartį arba spalio 31-ąją šalis bloką paliks be jos.

55 metų buvęs Londono meras ir užsienio reikalų sekretorius yra prieštaringai vertinamas veikėjas – daugelio mylimas už sąmojį ir optimizmą, bet kritikuojamas už populistinė retoriką ir iš piršto laužtus pareiškimus per 2016 metų „Brexit“ referendumo kampaniją.

Sakydamas kalbą prie savo naujosios rezidencijos Dauningo gatvėje B. Johnsonas pakartojo, kad būtų pasiruošęs išvesti Britaniją iš ES be sutarties su Briuseliu, bet pridūrė, kad tokia galimybė „menka“.

Tačiau užbaigti 46 metus trukusią narystę Bendrijoje bus didžiulis iššūkis B. Johnsonui, turinčiam mažytę darbinę daugumą parlamente ir patiriančiam nemenką dalies torių pasipriešinimą.

ES jau ne kartą pabrėžė nevesianti pakartotinių derybų dėl išstojimo sutarties, suderintos su Briuseliu B. Johnsono pirmtakės Theresos May (Terezos Mei), bet triskart atmestos Bendruomenių Rūmų.

Kaip įprasta pakiliai nusiteikęs B. Johnsonas tvirtino galįs rasti išeitį ir suvienyti šalį.

„Išpildysime parlamento kartotus pažadus žmonėms ir išstosime iš ES spalio 31-ąją – be jokių „jeigu“ arba „bet“, – pareiškė jis.

Stebimas savo padėjėjų ir partnerės Carrie Symonds (Keri Saimonds) premjeras sakė, kad „abejojantys, nelaimių šaukliai ir paniurėliai vėl pasirodys esą neteisūs“.

Vis dėlto jis pridūrė: „Aišku, gyvybiškai svarbu, kad tuo pat metu pasiruoštume menkai tikimybei, jog Briuselis atsisakys bent kiek toliau derėtis, ir būsime priversti išeiti be sutarties.“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pasveikino B. Johnsoną tapus premjeru ir pridūrė: „Laukiu susitikimo su jumis, kad aptartume – išsamiai – mūsų bendradarbiavimą.“

„Neturi mandato“

Konservatorių partijos nariai antradienį išsirinko B. Johnsoną savo lyderiu, o ministru pirmininku jis buvo patvirtintas trečiadienį, kai susitiko su karaliene Elizabeth II (Elzbieta II).

Jo iškilimas vainikuoja ambicijas, visą gyvenimą puoselėtas politiko, jau dešimtmečius Britanijoje garsėjančio savo pokštais, absurdiškais anekdotais ir nusikalbėjimais.

Tačiau dar prieš jam perimant vyriausybės vairą keli proeuropietiškų pažiūrų ministrai atsistatydino protestuodami dėl B. Johnsono grasinimo išvesti Britaniją iš ES be jokios sutarties, baimindamiesi, kad tai gali sukelti pragaištingų padarinių ekonomikai.

Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) paragino B. Johnsonas paskelbti pirmalaikius rinkimus, nes naujasis premjeras „neturi žmonių mandato“.

Nors B. Johnsonas triuškinamai laimėjo Konservatorių partijos lyderio rinkimus, sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ apklausa trečiadienį rodo, kad jį palankiai vertina tik 31 proc. gyventojų.

Nors yra daugelio mylimas už akivaizdų atsisakymą gyvenimą vertinti pernelyg rimtai, buvęs žurnalistas yra kaltinamas savo straipsniais juodinęs mažumas ir pasižymintis nekompetencija.

B. Johnsono, tapusio 14-uoju Britanijos premjeru per Elizabeth II viešpatavimą, skyrimo į šias pareigas ceremonija buvo sutrukdyta klimato protestuotojų: grupė demonstrantų trumpam sustabdė jo kortežą, susikibę rankomis užtvėrę gatvę su transparantu „Klimato nepaprastoji padėtis“.

Kabineto pertvarka

B. Johnsonas, kaip tikimasi, greitai paskelbs savo naujojo kabineto sudėtį, bet jo pirmasis paskyrimas pasirodė esąs nuspėjamai kontraversiškas.

Savo vyriausiuoju patarėju jis paskyrė Dominicą Cummingsą (Dominiką Kamingsą) – kovingo būdo veikėją, padėjusį vesti į pergalę „Brexit“ šalininkų kampaniją „Vote Leave“ („Balsuokite už išstojimą“) per 2016 metų referendumą.

Vienas B. Johnsono kampanijos komandos šaltinis sakė, kad premjeras suformuos didele įvairove pasižymintį kabinetą – jame dirbs daugiau moterų ir rekordiškai daug etninių mažumų politikų.

Pakistaniečių imigrantų sūnus Sajidas Javidas (Sadžidas Džavidas), tapęs vidaus reikalų sekretoriumi Th. May kabinete, daugelio nuomone, taps naujuoju iždo kancleriu.

„Brexit“ yra B. Johnsono prioritetas, jo pirmtakei kelis kartus nepavykus prastumti išstojimo sutarties parlamente. Dėl šios priežasties Britanijos pasitraukimo iš ES data buvo dukart atidėta.

Prieš įteikdama atsistatydinimo raštą karalienei savo trumpoje kalboje Th. May palinkėjo B. Johnsonui „geriausios kloties“.

Kai vienas klausytojas šūktelėjo „Sustabdykite „Brexit“!“, Th. May, stovėjus Dauningo gatvėje šalia savo vyro Philipo (Filipo), atsakė: „Manau, ne.“

„Britanijos Trampas“

Be „Brexit“, kita opiausia B. Johnsono laukianti problema – priešprieša su Iranu, praeitą savaitę Teherano pajėgoms sulaikius su Britanijos vėliava plaukiojantį tanklaivį.

Taip pat tikimasi, kad B. Johnsonas sieks pataisyti santykius su Vašingtonu, atvėsusius dėl nutekintos britų diplomatinės korespondencijos, kritikuojančios Baltuosius rūmus.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pirmasis iš užsienio lyderių pasveikino B. Johnsoną su pergale partijos lyderio rinkimuose ir sakė, kad jis bus „puikus“ vyriausybės vadovas, taip pat pavadino „Britanijos Trumpu“.

Redaktorius: Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexitNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai