Spalio 2, 2019
Britanija pateikė naują „Brexit“ planą

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) trečiadienį pateikė naują „Brexit“ planą, numatantį priemones, turinčias leisti išvengti muitinės patikrų prie Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos sienos, pareiškęs, kad iki šiol Europos Sąjungos remtas požiūris buvo „tiltas į niekur“.

B. Johnsono plane, paskelbtame Jungtinės Karalystės vyriausybės, sakoma, kad naująja sutartimi „turėtų būti tvirtai įsipareigota prie sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos išvengti muitinės tikrinimų, priežiūros tikrinimų arba susijusios fizinės infrastruktūros“.

Dokumento lydraštyje, adresuotame Europos Komisijos pirmininkui Jeanui-Claude'ui Junckeriui (Žanui Klodui Junkeriui), B. Johnsonas nurodo, kad jo siūlymu „pašalinama vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (backstop)" – ES remtas planas, turėjęs užtikrinti, kad siena Airijoje išliktų atvira, numatant, kad Britanija laikinai laikysis Bendrijos muitų taisyklių.

JK parlamentas triskart atmetė ankstesnį „Brexit“ susitarimą, visų pirma – dėl apsidraudžiamosios priemonės.

„Siūloma „apsidraudžiamoji priemonė“ yra tiltas į niekur, tad privalu rasti naują būdą“, – sakoma B. Johnsono laiške J.-C. Junckeriui.

Britanijos premjeras pabrėžė, kad jo planu siekiama išsaugoti vadinamąjį Didžiojo penktadienio susitarimą, užbaigusį dešimtmečius Šiaurės Airijoje vykusį tarpkonfesinį smurtą, pareikalavusį tūkstančių žmonių gyvybių.

Šis susitarimas buvo grindžiamas, kad siena su Airijos Respublika bus atvira, o B. Johnsono plane sakoma, kad Britanija „yra absoliučiai įsipareigojusi išlaikyti“ šį principą.

Pagal naująjį siūlymą, vietoje muitinės tikrinimų pasienyje, kurie būtų galėję pradėti vykdyti 2021 metais pasibaigus „Brexit“ pereinamajam laikotarpiui, „apie prekių judėjimą tarp Šiaurės Airijos ir Airijos bus pranešama naudojant deklaravimą“. Tuo tarpu realūs tikrinimai būtų vykdomi prekiautojų įmonėse arba specialiai paskirtose vietose, o ne prie ES narės Airijos sienos su Britanijai priklausančia Šiaurės Airija.

Airija griežtai nusistačiusi prieš bet kokias galimybes grąžinti muitinės tikrinimus pasienyje ir vadino tokį požiūrį pavojingu.

Vietoje muitinės tikrinimų Britanija siūlo įkurti „visą Airijos salą apimančią reguliavimo zoną“. Be to, naujoji tvarka būtų taikoma „visoms prekėms“, o ne vien žemės ūkio ir maisto produktams, kaip buvo minėta ankstesniuose šio plano juodraščiuose.

Reguliavimo zonai, kurią įvedus Šiaurės Airijai laikinai laikytųsi ES standartų ir taisyklių, turėtų pritarti „tie, kam ji būtų taikoma – pradedant gyventojais, baigiant Šiaurės Airijos institucijomis“, sakoma plane.

Pagal šią tvarką, į Šiaurės Airiją iš pagrindinės Britanijos teritorijos gabenami žemės ūkio produktai būtų tikrinami, „kaip numato ES įstatymai“.

„Jiems būtų taikomi atitikties ir dokumentų tikrinimai, taip pat fizinės patikros, atliekamos JK tarnybų, kaip numato atitinkamos ES taisyklės“, – sakoma plane.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai