Spalio 19, 2019
B. Jonhsonas parlamentui: naujas „Brexit“ susitarimas gali užbaigti politinę nesantaiką

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) parlamentui, susirinkusiam į itin retą šeštadieninę sesiją balsuoti dėl jo „Brexit“ plano, pasakė, kad naujasis susitarimas gali užbaigti politinę nesantaiką.

B. Johnsonas teigė, kad jo ketvirtadienį pasiektas susitarimas su Europos Sąjungos lyderiais siūlo „naują kelią į priekį“ Britanijai ir blokui, ir ragino parlamentarus balsuoti už jį.

Pasak ministro pirmininko, tai „naujas ir geresnis susitarimas ir Britanijai, ir draugams ES“.

Pagal šį planą būtų atgauta Britanijos sienų, žūklės ir prekybos kontrolė, tuo pačiu išsaugant Didžiojo penktadienio susitarimo, padėjusio nutraukti smurtą Šiaurės Airijoje, pasiekimus, pažymėjo B. Johnsonas.

Jis taip pat perspėjo daugiau neatidėlioti Britanijos išstojimo ir sakė, kad „tolesnis atidėliojimas yra beprasmis, brangus ir smarkiai griaunantis visuomenės pasitikėjimą“.

Tačiau opozicijos lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) parlamentui pareiškė, kad ministro pirmininko „Brexit“ susitarimas kelia pavojų darbo vietoms, teisėms, aplinkai ir sveikatos apsaugai.

JK parlamentarai šeštadienį susirinko istoriniam balsavimui dėl B. Johnsono „Brexit“ susitarimo ir jų sprendimas gali sudaryti sąlygas Jungtinei Karalystei šio mėnesio pabaigoje išstoti iš Europos Sąjungos arba įstumti šalį į naują nežinią.

Kaip baigsis šeštadienio sesijos – surengtos pirmą kartą po 1982 metų Folklandų karo – balsavimas, prognozuoti labai sunku.

Debatai prasidėjo 8 val. 30 min. Grinvičo (11 val. 30 min. Lietuvos) laiku ir sutampa su masine demonstracija, kurios dalyviai reikalauja „žmonių balso“ su galimybe pasirinkti „Brexit“ atšaukimą.

B. Johnsonas viliasi įtikinti susiskaldžiusį parlamentą, kuris tris kartus atmetė jo pirmtakės Theresos May (Terezos Mei) suderėtą ankstesnį susitarimą, paremti jo planą. Jis neturi parlamentinės daugumos, bet tikisi patraukti savo pusėn kai kuriuos opozicinės Leiboristų partijos narius.

Opozicinės partijos ir ministro pirmininko sąjungininkai iš Šiaurės Airijos atmetė tekstą, bet B. Johnsonas ir jo komanda pastarąsias 48 valandas karštligiškai bandė užsitikrinti parlamentarų paramą.

Susitarimas yra asmeninė pergalė B. Johnsonui, kuris buvo svarbi 2016 metų referendumo kampanijos už „Brexit“ figūra ir žadėjo spalio 31 dieną bet kokiomis aplinkybėmis išvesti JK iš Europos Sąjungos.

Jei parlamentas priims susitarimą, B. Johnsonas pirmadienį turėtų pateikti įstatymo projektą šiam tekstui ratifikuoti. Tai turėtų būti padaryta iki mėnesio pabaigos.

Jei ministras pirmininkas pralaimės, pagal įstatymą bus priverstas prašyti ES lyderių dar kartą atidėti „Brexit“. Jis yra sakęs, kad verčiau „gulėtų negyvas griovyje“ negu prašytų ES trečiąkart atidėti „Brexit“.

Vis dėlto parlamentas gali tik preliminariai pritarti susitarimui ir galiausiai priversti B. Johnsoną prašyti atidėti išstojimą pagal buvusio vyriausybės nario Oliverio Letwino (Oliverio Letvino) pateiktą pataisą.

Šiuo metu B. Johnsono reikalaujama prašyti „Brexit“ atidėjimo, jei parlamentas šeštadienį atmestų jo susitarimą, bet pagal O. Letwino pataisą, kurią atrinko Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow (Džonas Berkou), parlamentas atsisakytų galutinai pritarti B. Johnsono susitarimui, kol nebus priimtos visos kitos oficialaus Išstojimo susitarimo įstatymo dalys.

Oficialų įstatymo projektą B. Johnsonas tikisi pateikti kitą savaitę, parlamentarams šeštadienį balsavus dėl politinio susitarimo.

Redaktorius: Miglė Giri, BNS

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai