Vasario 11, 2019
Artėjant „Brexit“, JK ekonomikos augimas vis labiau lėtėja

Didžiosios Britanijos ekonomika 2018-aisiais augo lėčiausiai per šešerius metus, o spalio–gruodžio mėnesiais bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis buvo beveik nulinis ir tai lėmė, be kita ko, neapibrėžtumas dėl „Brexit“ ir pasaulio ūkio plėtros lėtėjimas, parodė pirmadienį paskelbti duomenys.

Šalies BVP augimo tempas 2018 sulėtėjo nuo 1,8 proc. 2017-aisiais iki 1,4 proc., o vien paskutinį praėjusių metų ketvirtį ūkio prieaugis sudarė vos 0,2 procento.

„Po aktyvumo padidėjimo vasaros mėnesiais, kurį iš dalies lėmė šilti orai ir Pasaulio taurės čempionatas, realiojo BVP augimas paskutinį 2018 metų ketvirtį gerokai sulėtėjo, o vien gruodžio mėnesį BVP sumenko 0,4 proc.", – pranešė Nacionalinės statistikos tarnyba (ONS).

„Smukimas gruodį buvo užfiksuotas statybos, gamybos ir paslaugų sektoriuose ir tiek daug sektorių apimantis mėnesio nuosmukis buvo pirmasis nuo 2012 metų rugsėjo.“

Praėjusią savaitę Anglijos bankas šalies BVP augimo 2019 metais prognozę sumažino nuo 1,7 proc. iki 1,2 proc. ir paaiškino, jog prognozė buvo pabloginta dėl pasaulio ūkio augimo lėtėjimo ir „dėl Brexit“ pasklidusio rūko“.

Tuo tarpu Didžiosios Britanijos vyriausybė siekia laimėti daugiau laiko, kad galėtų užsitikrintų ES nuolaidų dėl „Brexit“, kurioms pritartų parlamentas ir kurios padėtų išvengti chaotiško atsiskyrimo nuo bloko kovo 29 dieną.

Įvairių šalių įmonės ir vyriausybės neslepia susirūpinimo, nes iki planuojamo Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos, kuriai šalis priklausė 46 metus, liko vos kelios savaitės, o tvirtų susitarimų vis dar nepasiekta.

Anglijos bankas praėjusią savaitę pabrėžė, kad Didžiosios Britanijos ekonomikos augimą stabdo ir pasaulio ūkio plėtros lėtėjimas. Be kita ko, augimas slopsta Kinijoje, Jungtinėse Valstijose ir euro zonoje.

Šias prielaidas patvirtino ir analitikai, pakomentavę pirmadienį paskelbus BVP duomenis.

„Neapibrėžtumas dėl „Brexit“ tikrai nepadeda ekonomikai; visgi tai tikriausiai yra antrinis augimo lėtėjimą skatinantis veiksnys, nes pagrindinė priežastis yra slopstantis pasaulinis aktyvumas“, – pažymėjo finansų maklerio įmonės XTB vyriausiasis rinkos analitikas Davidas Cheethamas (Deividas Čitemas).

„Visų pirma, naujausi euro zonos ekonomikos duomenys buvo ypač silpni, o dabar bene daugiausia dėmesio skiriama tam, ar, Pekinui po Naujųjų metų švenčių vėl sugrįžus prie derybų, JAV ir Kinijos prekybos kare galės įvykti apčiuopiamas lūžis“, – pridūrė jis.

BNS inf.

Raktažodžiai: AnglijaBrexit

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai