Balandžio 11, 2019
„WikiLeaks“ įkūrėjas J. Assange'as suimtas Ekvadoro ambasadoje Londone

Londono policija ketvirtadienį pranešė suėmusI Julianą Assange'ą (Džulianą Asandžą) – vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėją, kuris nuo 2012 metų slapstėsi Ekvadoro ambasadoje Didžiosios Britanijos sostinėje.

Policijos pranešime sakoma, kad J. Assange'as yra „areštuotas vienoje policijos nuovadoje Londono centre, kur bus laikomas, kol kiek įmanoma greičiau bus pristatytas į Vestminsterio magistrato teismą“.

Tuo metu Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekeretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) padėkojo Kito vyriausybei už bendradarbiavimą.

J. Assange'as iš ambasados nėra išėjęs nuo 2012-ųjų rugpjūčio, nes baiminosi, kad jei tik išeis iš Ekvadoro diplomatinės teritorijos, bus areštuotas ir išduotas Jungtinėms Valstijoms už tai, kad per „WikiLeaks“ paskelbė tūkstančius slaptų kariuomenės ir diplomatinių pranešimų.

„WikiLeaks“ savo ruožtu apkaltino Ekvadorą „neteisėtai“ atšaukus tinklalapio įkūrėjui suteiktą prieglobstį ir nurodė, kad ambasada pakvietė Didžiosios Britanijos policijos pareigūnus į savo pastatą, kad aktyvistas būtų areštuotas.

„Ekvadoras neteisėtai nutraukė Assange'o politinį prieglobstį, pažeisdamas tarptautinius įstatymus“, – sakoma „Wikileaks“ tviterio paskyroje paskelbtoje žinutėje. Tinklalapis pridūrė, kad ambasadorius „pakvietė Britanijos policiją į ambasadą, ir jis (J. Assange'as) tučtuojau buvo suimtas“.

Praeitą savaitę „WikiLeaks“ per „Twitter“ pacitavo neįvardytų šaltinių informaciją, kad J. Assange'as po „kelių valandų ar dienų“ gali būti išvarytas iš ambasados, bet Ekvadoro užsienio reikalų ministerija tvirtino neketinanti komentuoti „gandų, teorijų ar spėjimų“.

„Aukšto rango šaltinis iš Ekvadoro valstybės departamento „WikiLeaks“ pranešė, kad Julianas Assange'as bus išvarytas artimiausiomis valandomis arba dienomis prisidengus „INA Papers“ skandalo pretekstu, ir kad jau sutarta su Jungtine Karalyste dėl jo arešto“, – sakoma penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje „WikiLeaks“ žinutėje.

Dokumentų „INA Papers“ paketas buvo paviešintas vasarį. Kaip tvirtinama, jame yra informacijos apie Ekvadoro prezidento Lenino Moreno brolio įkurtos ofšorinės kompanijos „INA Investment“ operacijas. Skelbiama, kad dėl šio nutekinimo Ekvadoro Kongrese buvo surengtas tyrimas, o prezidentui gali grėsti apkalta.

„WikiLeaks“ įkūrėjas gavo prieglobstį ambasadoje Londone 2012 metais, Didžiosios Britanijos teismui nutarus, kad J. Assange'as turi būti išduotas Švedijai, kur jis buvo ieškomas dėl kaltinimų lytiniais nusikaltimais.

Ta byla vėliau buvo nutraukta, bet 47 metų australas tebėra įsitikinęs, kad jam gresia ekstradicija į Jungtines Valstijas, siekiančias teisti jį už tūkstančių įslaptintų dokumentų nutekinimą.

2018-ųjų spalį J. Assange'as pareiškė, jog Kitas mėgina išprašyti jį iš ambasados Londone, ir kad L. Moreno jau priėmė atitinkamą sprendimą, bet dar nenurodė jo vykdyti.

Be to, „WikiLeaks“ įkūrėjas iškėlė bylą Ekvadoro vyriausybei už jo „pagrindinių teisių“ pažeidimą šalies ambasadoje Londone.

Kitas patvirtino, kad nuo 2018-ųjų kovo mėnesio neleidžia J. Assange'ui naudotis internetu ir kaltina jį pažeidus „rašytinį įsipareigojimą“ nesikišti į Ekvadoro užsienio politiką.

BSN inf.

Raktažodžiai: AnglijaNaujienos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta