Lapkričio 23, 2020
„AstraZeneca“ vakcinos nuo COVID-19 vidutinis veiksmingumas – apie 70 procentų

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi farmacijos grupė „AstraZeneca“ ir Oksfordo universitetas pirmadienį pranešė, kad jų bendrai sukurtos vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 „veiksmingumo vidurkis“ per bandymus buvo 70 procentų.

„Šios vakcinos veiksmingumas ir saugumas patvirtina, kad ji bus labai veiksminga skiepijant nuo COVID-19 ir kad tai iškart padarys poveikį šiai visuomenės sveikatai ekstremaliai padėčiai“, – sakoma „AstraZeneca“ generalinio direktoriaus Pascalio Soriot (Paskalio Sorio) pranešime.

„AstraZeneca“ vakcinos AZD1222 veiksmingumas svyravo nuo 62 iki 90 procentų, priklausomai nuo pacientų gautos preparato dozės.

Vis dėlto šių skiepų veiksmingumo vidurkis yra mažesnis negu „AstraZeneca“ varžovių „Pfizer“ ir „BioNTech“, taip pat bendrovės „Moderna“ sukurtų vakcinų. Vėlyvosios stadijos bandymai parodė, kad pastarųjų įmonių sukurtų preparatų veiksmingumas viršija 90 procentų.

Pirmadienį paskelbtame pranešime sakoma, kad „aukšto lygio teigiami rezultatai, gauti atlikus AZD1222 klinikinių bandymų JK ir Brazilijoje tarpinę analizę, rodo, kad vakcina labai veiksmingai apsaugo nuo COVID-19... ir kad nebuvo pranešta apie jokius bandymų dalyvių hospitalizacijos arba sunkius ligos atvejus“.

Tyrimai parodė, kad 90 proc. veiksmingumas buvo pasiekiamas tyrimų dalyvius pirmiausiai paskiepijus puse vakcinos dozės ir mažiausiai po mėnesio suleidus jiems visą antrąją dozę. Tuo metu per tą patį laikotarpį sušvirkštus dvi pilnas vakcinos dozes veiksmingumas buvo 62 procentai.

„Apibendrinta analizė... rodo vidutinį 70 proc. veiksmingumą“, – paaiškino „AstraZeneca“.

Bendrovė atkreipė dėmesį, kad jos preparatas gali būti laikomas ir transportuojamas „įprastomis vėsinimo sąlygomis“, esant 2–8 °C temperatūrai. Tokiomis sąlygomis vakcina gali būti laikoma mažiausiai šešis mėnesius

„AstraZeneca“ nurodė nedelsdama pateiksianti bandymų duomenis įvairių šalių farmacijos priežiūros institucijoms, kad būtų sukurtas pagrindas sąlyginiam arba ankstyvajam patvirtinimui.

Bendrovė pridūrė prašysianti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) įtraukti jos vakciną preparatų, kuriuos leidžiama vartoti kritiniais atvejais, sąrašą, kad būtų paspartintas preparato prieinamumas neturtingoms šalims.

Pasak „AstraZeneca“, kai vakcina būtų patvirtinta priežiūros institucijų, per ateinančius metus būtų galima pagaminti iki 3 mlrd. preparato dozių.

Vakcina bus labiau prieinama neturtingoms šalims

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios farmacijos grupės „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurta vakcina nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 bus labiau nei kitos priimtina bei prieinama mažų ir vidutinių pajamų valstybėms, rašo britų leidinys „The Guardian“.

Jis pažymi, kad „AstraZeneca“ vakciną galima transportuoti ir laikyti mažiausiai šešis mėnesius įprastomis atvėsinimo sąlygomis – nuo dviejų iki aštuonių laipsnių šilumos pagal Celsijų. Tuo tarpu „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina turi būti laikoma minus 70-80 laipsnių aplinkos temperatūroje – tai smarkiai apsunkina logistiką, o vargingiausios šalys paprasčiausiai gali neturėti reikiamos įrangos.

Be to, „AstraZeneca“ vakcina pigesnė nei „Moderna“ ir „Pfizer-BioNTech“. Negana to, „AstraZeneca“ taip pat įsipareigojo pandemijos metu vakciną tiekti nekomercine kaina – maždaug 3 JAV doleriai už dozę. Remiantis „AstraZeneca“ ir Brazilijos vakcinų gamintojo pasirašytu tarpusavio supratimu memorandumu, nekomercinis langas gali būti atviras iki apytikriai 2021 metų vidurio.

Anksčiau šį mėnesį „The Guardian“ rašė, kad JAV biotechnologijų bendrovės „Moderna“ sukurta vakcina nuo COVID-19 dėl daugelio priežasčių pirmiausia bus orientuota į Jungtinių Valstijų rinką, o neturtingoms šalims ji gali būti neįperkama.

„Ji labai brangi. Vasarą „Moderna“ orientavosi į 37 dolerius už dozę, tai – gerokai brangiau už „Johnson&Johnson“ (10 dolerių) ar „Pfizer“ (20 dolerių) vakcinas“, – skelbė britų leidinys.

Medicinos leidinio „The Lancet“ praėjusią savaitę skelbtoje britų mokslininkų ataskaitoje teigta, jog „AstraZeneca“ vakcina nuo viruso SARS-CoV-2 sukeliamos ligos COVID-19 per jos bandymus pademonstravo gerus rezultatus vyresniems nei 70 metų pacientams.

„AstraZeneca“ tvirtinimu, vakciną patvirtinus priežiūros institucijoms, per ateinančius metus būtų galima pagaminti iki 3 mlrd. preparato dozių.

Europos Komisija sutartis dėl COVID-19 vakcinos tiekimo jau yra pasirašiusi su penkiais jos kūrėjais – „AstraZeneca“, „Sanofi-GSK, „Janssen Pharmaceutica“, „BioNTech-Pfizer“, „CureVac“ – bei ruošiasi pasirašyti šeštąją tokią sutartį – su „Moderna“.

Redaktorius Svajūnas Laukineitis, Redaktorius Raimondas Čiuplys, BNS

Raktažodžiai: CoronavirusKoronavirusas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai