Liepos 11, 2008
Oro uostai: kas pasaulyje blogiausias?
ARNOLDAS REMEIKA, 1

„Keliautojų siaubas“. Kuris oro uostas nusipelno šio žeminančio epiteto? Vos pradėjus rinkti informaciją, paaiškėja, kad Jungtinės Karalystės oro uostai užima „garbingas“ pirmąsias vietas šiame nelabai garbingame sąraše.
Konkurenciją varžybose dėl „prasčiausiojo“ vardo Londono Heathrow ir Stansted‘o bei Liverpulio John‘o Lennon‘o oro uostams galėtų sudaryti tik Čikagos O‘Hare, Romos Leonardo da Vinci bei Paryžiaus Charles de Gaulle oro uostai. Tad kas gi taip užkliūva keliautojams? Gal dėl rūko dažniau nei kitur atšaukiami reisai ar reikalavimas į lėktuvo saloną įsinešti tik vieną vienetą rankinio bagažo, kuris, beje, nuo sausio 7-osios kai kuriuose JK oro uostuose yra panaikintas? Jeigu tai būtų vienintelės problemos, JK oro uostai tikrai patektų į kasmet renkamą kur kas malonesnį – geriausių oro uostų sąrašą. Apmaudu, tačiau kol kas jo dešimtuke nei Stansted‘o, nei Gatwick‘o bei tuo labiau Heathrow nėra. Beje, kaip ir daugelio kitų Europos oro uostų.

Geriausi oro uostai – Azijoje

Tad kurie oro uostai daro gėdą pasaulio aviacijai, o kuriuos keleiviai renkasi su malonumu?
Kasmet tarptautinė organizacija „Skytrax“ paskelbia apdovanojimų „The World Airports Awards“ laureatus. Pernai tarp dešimties geriausiųjų pateko tik keli Europos oro uostai, deja,  nebuvo nė vieno  iš JK.
4-ąją vietą užėmė Miuncheno, 6-ąją – Ciuricho, 7-ąją – Amsterdamo Schiphol oro uostas, o 10-ąją – Madrido Barajas. Trys pirmosios vietos atiteko Azijos oro uostams, o JAV atstovai išvis nepateko į dešimtuką.
Tačiau pernai buvo atlikta apklausa, kurios metu viso pasaulio keliautojai turėjo įvardinti oro uostą, kuris, jų manymu, vertas prasčiausiojo vardą. Šis titulas atiteko Londono Heathrow oro uostui, kuris pirmąją vietą pasidalino su Čikagos O’Hare.
Pirmajame blogiausiųjų penketuke, be Londono ir Čikagos oro uostų, - JAV Niujorko, Atlantos, Majamio bei Los Andželo oro uostai. Nelabai nuo „laimėtojų” atsiliko ir Londono Gatwick’o bei Stansted’o oro uostai.

Heathrow pliusas – susisiekimas

Beveik pustrečio tūkstančio apklaustųjų pasakė, kad Heathrow daro gėdą Londonui. Tarp priekaištų dažniausiai buvo minimi dideli atstumai tarp terminalų, kurie apsunkina tranzitinių keleivių galimybes laiku nuvykti iš vieno terminalo į kitą.
Nepatenktinti keleiviai ir prasta ženklinimo sistema – esą nuorodos yra tokios painios, kad rizika pasimesti, kai laikas ir taip spaudžia, yra labai didelė. Žmonės skundėsi, kad dažnai ženklinimo gerai neišmano net oro uosto darbuotojai, kurie aiškindami kelią gali dar labiau suklaidinti.
Tačiau apklaustieji Heathrow oro uoste įžvelgė ir pliusų, nors jų buvo vos keli. Pagrindinis – lengvas susisiekimas su Londonu, nes į oro uostą galima nuvažiuoti metro. Tuo tarpu kitų oro uostų keleiviai turi pirkti nepigius „National Express” ar „EasyBus” bilietus, kainuojančius apie 8 svarus. Traukiniu tokia kelione kainuoja dar beveik du kartus brangiau – apie 14 svarų.
Heathrow dar toli iki idealaus oro uosto vardo. Ypač po to, kai jo tarptautinę reputaciją smarkiai sugadino avialinijų „Virgin Atlantic“ vadovas Steve‘as Ridgeway, spaudos konferencijos metu šį oro uostą pavadinęs „siaubinga patirtimi kiekvienam keliautojui“. Jis įsitikinęs, kad Heathrow apskritai griauna malonios kelionės oru sąvoką.

Mažiausiai kritikos – Gatwick‘ui

Nors Londono Gatwick‘o oro uostas ir minimas tarp prasčiausių, viešoji nuomonė apie jį vis dar nėra tokia prasta, kaip apie kitus du didžiuosius JK sostinės oro uostus (Luton‘o ir City oro uostai yra per maži, kad keltų didelį diskomfortą keliautojams).
Net keliuose interneto forumuose, kuriuose diskutuojama apie JK oro uostus, pavyko įsitikinti, kad daugelis keliautojų, jeigu turėtų pasirinkimą, vis dėlto rinktųsi Gatwick‘ą.
Žmonės minėjo, kad jiems imponuoja šio oro uosto aiški ženklinimo sistema, mažesnės eilės prie rankinio bagažo patikrinimo, švara tualetuose. Kita vertus, keleiviai neslėpė apmaudo dėl to, kad nuvažiuoti greituoju traukiniu iš Victoria stoties yra labai patogu, bet kainuoja per brangiai – per 20 svarų į vieną pusę.
Kur kas mažiau gražių žodžių skiriama Stansted‘o adresu. Daugiausiai priekaištų šis oro uostas susilaukia dėl to, kad iš ir į jį beveik išskirtinai skrenda pigiųjų skrydžių lėktuvai „Ryanair“ bei „EasyJet“, kurie dažnai sukelia nepasitenkinimą itin griežtomis kelionių taisyklėmis – preciziškais reikalavimais bagažo svoriui, registracijos sistema, kai žmonės eilėse prie vartelių laukia net po dvi valandas.

Tiesos neslepia net pilotai

Susidaro įspūdis, kad idealių oro uostų pasaulyje išvis nėra, nors vis dar pasitaiko daugiau ar mažiau pakenčiamų. Šiomis dienomis keleiviai oro uostus skirsto į gerus ir į blogus ne tik pagal tai, kiek laiko reikia stovėti eilėse ar kaip greitai pasiekti terminalą, bet ir pagal tai, kiek oro uostuose, kuriuose kasmet reikia praleisti vis daugiau laiko, yra parduotuvių, jaukių kavinių ar pramogų.
Teko girdėti nuomonių, kad Dublino oro uostas nėra taip baisiai peikiamas kaip JK oro uostai, nes jame lėktuvo laukiantis keleivis gali atsigaivinti „Guiness“ alumi ir net pasižiūrėti tiesioginę futbolo varžybų transliaciją.
Viename straipsnyje žurnalistė labai smagiai parašė apie savo patirtį Romos Leonardo da Vinci oro uoste. Kai lėktuvas, kuriuo ji skrido, dėl nusileidimo takų užimtumo turėjo kone valandą suktis ore prieš nutūpdamas, neapsikentęs pilotas keleiviams per mikrofoną pranešė: „Atsiprašome. Kita vertus, kiekvienas žino, kad tai – vienas prasčiausių Europos oro uostų...“

Nesitikėk ir nenusivilsi

Burnoti galima daug, tačiau situacija nuo to nesikeičia. Paryžiaus oro uostas ir toliau garsės didžiausiu savo skrydžius praleidusių keleivių skaičiumi, o jo apylinkėse esantys viešbučiai ir toliau klestės, gaudami užtikrintas pajamas.
Palyginti nedidelį Briuselio oro uostą keleiviai visada prisimins kaip tą, kuriame reikia nueiti kilometrus, kad pagaliau atsiimtum bagažą.
Liverpulio John‘o Lennon‘o oro uoste, kaip ir visada, vietų laukimo salėje bus penkiolika kartų mažiau nei keleivių, norinčių pailsinti pavargusias kojas ar valandėlę numigti, kol, praėję apgriuvusiais koridoriais, galės pagaliau pakilti į orą.
Jau nekalbant apie vargšą miniatiūrinį Kauno Karmėlavos oro uostą, iš kurio daugeliui lietuvių prasideda kelionė į Londoną bei Dubliną. Jo apskritai nereikėtų nė su kuo lyginti ar rengti keleivių apklausų – vis tiek neteks išgristi nieko gera. Neveltui teko girdėti, kad užsieniečiams apskritai rekomenduojama pagal galimybes aplenkti Karmėlavą.
Galėtų prie šių rekomendacijų į Lietuvos oro uostus vis dėlto patekusiems keleiviams dar pridėti patarimą - kiek įmanoma labiau atsipalaiduoti ir galvoti apie ką nors labai gražaus. Ir svarbiausia – pamiršti išankstinius nusistatymus. Juk ne šiaip sau dažnai keliaujantys žmonės jau seniai naudojasi paprasta taisykle: neturėti aukštų reikalavimų. O kai nesitiki nieko gero, kaip žinia, mažiau šansų ir nusivilti! 

 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai