Vasario 10, 2011
Pagalba besilaukiančioms
MARTYNA ŽUKAUSKAITĖ, 12
© Anicia Barefoot/Flickr
Diena, kai sužinote, jog būsite mamyte atneša ne tik džiaugsmo, bet ir rūpesčių. Kad laukimas būtų lengvesnis Jungtinė Karalystė siūlo nemažai finansinės pagalbos nėščioms moterims, šeimoms.  
 
Pradžia 
Pirmiausia, ką vertėtų padaryti, sužinojus, jog laukiatės - pranešti apie tai šeimos gydytojui - GP. Jus užregistruos kaip besilaukiančią, užpildysite FW8 formą, kurios dėka gausite kortelę (Maternity Exemption Certificate). Tai kortelė, kuri suteiks jums galimybę nemokamai gauti reikiamus vaistus bei nemokamas odontologų paslaugas. Kortelė galioja visą nėštumą ir vienerius metus po vaikelio gimimo. GP sutvarkys visus reikalingus dokumentus bei užregistruos į gimdymo namus jūsų rajono ligoninėje, kuri skirs jums akušerę (midwife). Jeigu nenorite gimdyti vietinėje ligoninėje, apie tai pasakykite GP - galbūt pavyks užsiregistruoti į kitą ligoninę. Akušerė stebės jūsų nėštumo eigą, ves dokumentaciją. Kartais nėštukes prižiūri skirtingos  akušerės, todėl nebūtinai vienas ir tas pats asmuo jus konsultuos viso nėštumo metu. 
Tyrimas ultragarsu daromas tik porą kartų: vienas – apie 12 savaitę, o antras – apie 20 savaitę. Jeigu gydytojui kyla abejonių dėl vaisiaus vystymosi, jo nuožiūra bus skiriama daugiau tyrimų ultragarsu bei tolesnė priežiūra. Kraujo tyrimai daromi keletą kartų per visą nėštumą, rezultatai siunčiami į ligoninę. Jeigu kraujo tyrimas geras, jums niekas rezultatų nepraneš, nebent pačios eisite į ligoninę ir teirausitės.  Jeigu neesate prisiregistravusi pas vietinį GP - būtinai prisiregistruokite. Registracijai reikės: paso ir adreso patvirtinimo (gali būti angliškos teisės ar komunalinių mokesčių sąskaita). 
Jei nežinote, kur jūsų gyvenamoje vietovėje yra gydymo įstaiga, ją galite rasti internete įvedę savo pašto indeksą http://www.nhsdirect.nhs.uk arba teiraukitės telefonu 0845 4647.  Jei nėštumas praėjo sklandžiai ir pradėjote gimdyti, pasiimkite savo nėščiosios knygą, daiktus ir važiuokite į ligoninę, tačiau prieš tai pasiskambinkite į gimdyklą ir pasakykite, kad atvažiuojate, kitu atveju gali tekti ir palaukti. Siūloma greitosios nekviesti, o atvažiuoti savo automobiliu ar taksi. Pasitaiko tokių atvejų, kad atvykus į ligoninę, po gydytojo apžiūros, jam nustačius, jog gimdos kaklelis per mažai atsidaręs, galite būti išleista namo iki suintensyvės sąrėmiai. Gimdymo planas turi jau būti aptartas su jus prižiūrėjusia akušere, kad nekiltų nesklandumų gimdymo metu. Jums suteikta gimdymo laisvė: galite rinktis, kur gimdyti - namie ar ligoninėje, kaip gimdyti, ar vartoti nuskausminamuosius, ar gimdyti natūraliai. Tačiau visa tai jau turi būti aptarta gimdymo plane. 
 
Foto: Philms/Flickr
 
Motinystės atostogos dirbančioms 
Kiekviena dirbanti būsima mamytė turi teisę į motinystės atostogas. Apie savo nėštumą privalote raštu pranešti darbdaviui ne vėliau nei likus 15 savaičių iki tos savaitės, kai turėtų gimti kūdikis. Darbdavys kartu su šiuo prašymu dažnai reikalauja ir MAT B1 formos, kurią galite gauti, paprašę savo šeimos gydytojo arba akušerės. Forma informuoja apie jums nustatytą gimdymo datą. Anksčiausiai, kada galite gauti šią formą, yra 21 nėštumo savaitė. 
Viso nėštumo metu darbdavys privalo jums suteikti išeigines dienas ir jas apmokėti įprastu tarifu, kai jūs turite vizitus pas gydytoją, akušerę ar su gimdymu susietas pamokėles.  Darbdavys turi sudaryti patogias sąlygas nėščiai moteriai, t.y. jei darbas fabrike stovimas, jums turi būti pasiūlyta kėdė. Darbdavys neturi teisės diskriminuoti nėščios moters. Priešingu atveju jis gali būti baudžiamas valstybės nustatyta tvarka. Žinoma, nepamirškite darbdaviui pranešti apie nėštumą kaip įmanoma anksčiau, taip nesukeldamos nepatogumų.  
Kad darbdavys jums apmokėtų motinystės atostogas (Statutory Maternity Pay) turite būti dirbusi kompanijoje mažiausiai 26 savaites, skaičiuojant iki tada, kol lieka 15 savaičių iki kūdikio gimimo.  Motinystės atostogų galite išeiti likus 11 savaičių iki gimdymo datos.  Pirmas 6 savaites gausite 90% algos dydžio išmokas, o vėliau - valstybės nustatytą £124.88 savaitinę išmoką.
Foto: Da Goaty/Flickr

Maternity Allowance 
Jeigu jums dėl tam tikrų priežasčių nepriklauso Statutory Maternity Pay (pvz. 'dirbate sau', turite savo verslą (esate self-employed), motinystės atostogų išmoką, vadinamą Maternity Allowance (MA), jums apmokės valstybė. JK tai yra standartinė £124.88 į savaitę suma arba 90% jūsų vidutinės savaitinės algos, priklausomai nuo to, kuri suma yra mažesnė. MA yra mokama ne daugiau kaip 39 savaites. Anksčiausiai, kada galite pradėti gauti MA, yra likus ne mažiau 11 savaičių iki gimdymo savaitės ir ne vėliau nei viena diena po vaiko gimimo. 
Nepamirškite, kad jei gausite MA, jums gali būti sustabdytos arba sumažintos kitos pašalpos: Income Support, Jobseeker's Allowance ir kt.  Norint gauti šią pašalpą, reikia užpildyti MA1 formą, kurią pasiimsite iš vietinės darbo biržos (Jobcentre Plus), paskambinę telefonu 0800 055 6688 arba atsisiuntę formą iš  šio tinklapio: http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/ma1_print.pdf.  Prie formos turite pridėti akušerės išduotą nėštumo pažymą (Maternity certificate MAT B1). Šią formą galite užpildyti, kai jūsų nėštumas jau yra 26 savaitės.  
Jeigu dirbate, tačiau darbdavys dėl kažkokių priežasčių jums nemoka Statutory Maternity Pay, o jums iš valstybės priklauso MA pašalpa, kartu su MA1 forma turėsite siusti ir SMP1 formą, kurią gausite paprašę darbdavio.  Nepamirškite, kad norėdamos gauti Maternity Allowance išmoką, turite būti mokėjusios valstybei National Insurance (NI) mokesčius.
Foto: Hand Maiden By Maria/Flickr

Papildoma pagalba 
JK gyvenančioms nėštukėms gali priklausyti ir dvi vienkartinės pašalpos: Health in Pregnancy Grant ir Sure Start Maternity Grant

Health in Pregnancy Grant  
Seniau Health in Pregnancy Grant galėjo gauti visos nėščios moterys, tačiau šiais metais sistema pasikeitė ir po 2011 metų balandžio mėnesio ji bus panaikinta. Tačiau į traukinį spėja tos, kurių nėštumas 2011 sausio 1 dieną yra ne trumpesnis nei 25 savaitės. Jei jūs papuolate į tokių tarpą, jums tereikia savo šeimos gydytojo arba akušerės paprašyti formos, kurią jie pasirašys, jūs užpildysite ir išsiųsite adresu:HM Revenue & Customs, Health in Pregnancy Grant,  Comben House Farriers Way,  Liverpool L75 1AX.  Pašalpa yra vienkartinė - £190 išmoka. Ją galite gauti kaip priedą prie visų kitų išmokų. Nors suma nėra itin didelė, tačiau užteks nusipirkti būtiniausius naujagimio priežiūros reikmenis. Nepamirškite išsiųsti formos kaip įmanoma greičiau, nes ji galioja 31 dienas nuo gydytojo/akušerės pasirašytos formoje datos.

Sure Start Maternity Grant 
Antroji vienkartinė pašalpa yra Sure Start Maternity Grant. Tai £500 vienkartinė pašalpa, priklausanti toms, kurios jau gauna kažkokią socialinę paramą. Tai gali būti Income Support, Jobseeker's Allowance, Child Tax Credit ar Working Tax Credit. 
Formą galite gauti iš darbo biržos (Jobcentre Plus) arba atsisiuntę formą iš šio tinklapio: http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/sf100_print.pdf.
Prašyti vienkartinės pašalpos galite ne anksčiau 29 nėštumo savaitę ir ne vėliau 3 mėnesiai po vaiko gimimo. 
Patarimas: jei jau gaunate kokias nors pašalpas, vienkartinės pašalpos prašykite iškart, kai jūsų nėštumas pasiekia 29 savaitę, nes procesas kartais užtrunka ilgokai. Jei negaunate jokių pašalpų, palaukite, kol gims vaikas ir tada pasistenkite greitai susitvarkyti Child Tax Credits pašalpą, kurią gauna dauguma šeimų. Tik pradėjus ją gauti arba dar belaukiant atsakymo dėl jos, prašykite vienkartinės £500 pašalpos. 
Foto: Anicia Barefoot/Flickr

Tėveliams 
Vaiko priežiūros atostogų gali išeiti ne tik mama, bet ir tėtis – Paternity Leave and Pay. Būsimiems tėčiams, kurie dirba tiesiogiai darbdaviui, sudarytos sąlygos padėti partnerėms ir žmonoms prižiūrėti gimusį kūdikį: juk po gimdymo moteriai reikia atgauti jėgas. Tėveliai gali išeiti vienai ar dviem savaitėms atostogų. Atostogos yra apmokamos. Kiekvienu atveju reikia žiūrėti darbo kontrakte, bet standartinė suma yra £124.88 per savaitę. Sėkmės auginant pilvukus!

Raktažodžiai: NėštukėspašalposmokesčiaiAnglijos mamytės

Straipsnio komentarai

 • Sveikos. Esu jau pasidariusi testą, ir tai rodo jog laukiuosi. Ar nuėjus į gb, jie padarys man papildomą testą, jog būtume tikri 100% ir ar testas neklysta ?
  12. Dange // Sausio 29, 2018 // 15:27
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveikos mamytes, norejau paklausti ar yra tokiu kurios gyvena UK, gryzo gimdyti i LT. Ar neprarasčiau kokiu pašalpų? Sužadėtinis gyvena UK 9metai, o as pati antrus metus. :)
  11. Gintare // Vasario 24, 2016 // 13:20
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • "laba diena,uzsiregistravau pas gydytojus poliklinikoj jau 3savaites atgal,surase,kad laukiuosi,uzpildziau forma,taciau dar negavau jokio vizito pas gydytojus echoskopui ir panasiai."Asmeniskai man darytis ekoskopa reikejo paciai pasiskambinti ir uzsiregistruoti ekoskopui. Tau turejo duoti gydytoja toki lankstinuka ir ten turi buti paradytas numeris scan- ekoskopas.
  10. marta // Gruodžio 21, 2013 // 11:47
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Vasari menesi man baigiasi dekretines, musu kudikiui bus tik katik sueje 8 menesiai. Norejau paklausti ar yra kokios nors papildomos mamytei atostogos? Labai nenoriu iseiti is darbo, nes jai nera papildomu apmokamu atostogu reikes galvoti ka daryti, ar mazyli palikti auklei ir dirbti ar man iseiti is darbo lsukan?
  9. marta // Gruodžio 21, 2013 // 11:43
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Skambinau del MA pasalpos, bet ji kazkodel man p asake, kad man ji nepriklauso nes nedirbau iki 26 savaitciu. Taciau as buvau uzsiregistravus job centr. Dabar 29 sav. Nezinau ka daryt.
  8. Kristina // Gegužės 9, 2013 // 17:03
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveiki, norejau pasiteirauti, ar reikia UK moketi uz gimdyma. Esu prisiregistravusi GP, man atliekami visi privalomi tyrimai, bet pati niekur nedirbu ir neturiu National Insurance. Mano vyras dirba ir moka visus mokescius siai valstybei. Laukiuosi jau 30 savaite. Dekoju
  7. IJ // Rugsėjo 17, 2012 // 21:26
  21
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • laba, gal kas zinot kaip pildyti MA formos part 4, kur klausia apie maternity leave?Mane atleido nuo 13 nestumo savaites, bet nesuprantu ka ten irasyti.Aciu
  6. Aiste // Liepos 25, 2012 // 22:54
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • laba diena,uzsiregistravau pas gydytojus poliklinikoj jau 3savaites atgal,surase,kad laukiuosi,uzpildziau forma,taciau dar negavau jokio vizito pas gydytojus echoskopui ir panasiai.
  5. irina // Gegužės 16, 2012 // 08:43
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Lb geras ir naudingas straipsnis! Dekui!
  4. Evelina // Liepos 20, 2011 // 12:49
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • saunu, kad galima rast tokia informacija...
  3. RV // Liepos 6, 2011 // 13:33
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • aciu tikrai reikia tokiu straipsniu :)
  2. Vardas // Balandžio 13, 2011 // 23:08
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • saunuoliai. info isties issami ir naudinga.. ACIU! ;)))))))))
  1. M // Kovo 19, 2011 // 22:33
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • saunuoliai. info isties issami ir naudinga.. ACIU! ;)))))))))
  1. M // Kovo 19, 2011 // 22:33
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • aciu tikrai reikia tokiu straipsniu :)
  2. Vardas // Balandžio 13, 2011 // 23:08
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • saunu, kad galima rast tokia informacija...
  3. RV // Liepos 6, 2011 // 13:33
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Lb geras ir naudingas straipsnis! Dekui!
  4. Evelina // Liepos 20, 2011 // 12:49
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • laba diena,uzsiregistravau pas gydytojus poliklinikoj jau 3savaites atgal,surase,kad laukiuosi,uzpildziau forma,taciau dar negavau jokio vizito pas gydytojus echoskopui ir panasiai.
  5. irina // Gegužės 16, 2012 // 08:43
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • laba, gal kas zinot kaip pildyti MA formos part 4, kur klausia apie maternity leave?Mane atleido nuo 13 nestumo savaites, bet nesuprantu ka ten irasyti.Aciu
  6. Aiste // Liepos 25, 2012 // 22:54
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveiki, norejau pasiteirauti, ar reikia UK moketi uz gimdyma. Esu prisiregistravusi GP, man atliekami visi privalomi tyrimai, bet pati niekur nedirbu ir neturiu National Insurance. Mano vyras dirba ir moka visus mokescius siai valstybei. Laukiuosi jau 30 savaite. Dekoju
  7. IJ // Rugsėjo 17, 2012 // 21:26
  21
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Skambinau del MA pasalpos, bet ji kazkodel man p asake, kad man ji nepriklauso nes nedirbau iki 26 savaitciu. Taciau as buvau uzsiregistravus job centr. Dabar 29 sav. Nezinau ka daryt.
  8. Kristina // Gegužės 9, 2013 // 17:03
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Vasari menesi man baigiasi dekretines, musu kudikiui bus tik katik sueje 8 menesiai. Norejau paklausti ar yra kokios nors papildomos mamytei atostogos? Labai nenoriu iseiti is darbo, nes jai nera papildomu apmokamu atostogu reikes galvoti ka daryti, ar mazyli palikti auklei ir dirbti ar man iseiti is darbo lsukan?
  9. marta // Gruodžio 21, 2013 // 11:43
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • "laba diena,uzsiregistravau pas gydytojus poliklinikoj jau 3savaites atgal,surase,kad laukiuosi,uzpildziau forma,taciau dar negavau jokio vizito pas gydytojus echoskopui ir panasiai."Asmeniskai man darytis ekoskopa reikejo paciai pasiskambinti ir uzsiregistruoti ekoskopui. Tau turejo duoti gydytoja toki lankstinuka ir ten turi buti paradytas numeris scan- ekoskopas.
  10. marta // Gruodžio 21, 2013 // 11:47
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveikos mamytes, norejau paklausti ar yra tokiu kurios gyvena UK, gryzo gimdyti i LT. Ar neprarasčiau kokiu pašalpų? Sužadėtinis gyvena UK 9metai, o as pati antrus metus. :)
  11. Gintare // Vasario 24, 2016 // 13:20
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveikos. Esu jau pasidariusi testą, ir tai rodo jog laukiuosi. Ar nuėjus į gb, jie padarys man papildomą testą, jog būtume tikri 100% ir ar testas neklysta ?
  12. Dange // Sausio 29, 2018 // 15:27
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveikos mamytes, norejau paklausti ar yra tokiu kurios gyvena UK, gryzo gimdyti i LT. Ar neprarasčiau kokiu pašalpų? Sužadėtinis gyvena UK 9metai, o as pati antrus metus. :)
  1. Gintare // Vasario 24, 2016 // 13:20
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveiki, norejau pasiteirauti, ar reikia UK moketi uz gimdyma. Esu prisiregistravusi GP, man atliekami visi privalomi tyrimai, bet pati niekur nedirbu ir neturiu National Insurance. Mano vyras dirba ir moka visus mokescius siai valstybei. Laukiuosi jau 30 savaite. Dekoju
  2. IJ // Rugsėjo 17, 2012 // 21:26
  21
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Lb geras ir naudingas straipsnis! Dekui!
  3. Evelina // Liepos 20, 2011 // 12:49
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveikos. Esu jau pasidariusi testą, ir tai rodo jog laukiuosi. Ar nuėjus į gb, jie padarys man papildomą testą, jog būtume tikri 100% ir ar testas neklysta ?
  4. Dange // Sausio 29, 2018 // 15:27
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Sveiki, norejau pasiteirauti, ar reikia UK moketi uz gimdyma. Esu prisiregistravusi GP, man atliekami visi privalomi tyrimai, bet pati niekur nedirbu ir neturiu National Insurance. Mano vyras dirba ir moka visus mokescius siai valstybei. Laukiuosi jau 30 savaite. Dekoju
  1. IJ // Rugsėjo 17, 2012 // 21:26
  21
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • laba, gal kas zinot kaip pildyti MA formos part 4, kur klausia apie maternity leave?Mane atleido nuo 13 nestumo savaites, bet nesuprantu ka ten irasyti.Aciu
  2. Aiste // Liepos 25, 2012 // 22:54
  4
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • saunuoliai. info isties issami ir naudinga.. ACIU! ;)))))))))
  3. M // Kovo 19, 2011 // 22:33
  2
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti