Gruodžio 12, 2018
Opera tamsoje, užrištomis akimis. Lietuvių kurta „Confessions“ pirmą kartą pristatoma Londone

Gruodžio 13 d., 19 ir 21 val., nuostabioje Round Chapel erdvėje (Londono rajone Hackney) pirmą kartą Didžiojoje Britanijoje bus pristatyta erdvinė opera tamsoje „Confessions“. Sukurta prieš 3 metus, opera jau pelnė tarptautinės publikos simpatijas ir kelis svarius apdovanojimus. Unikaliai vienos valandos operos patirčiai klausytojai kviečiami užmerkti akis.

Kokia yra mūsų vaizduotės galia? Ir kur tuomet slypi garso prigimties paslaptis, gebanti mumyse sukelti panašias būsenas, pojūčius ir vaizdinius? Ar muzika gali iššaukti bendrą kolektyvinę vaizduotę? 

Šie ir kiti klausimai inspiravo operos „Confessions“ autorius – kompozitorius Rūtą Vitkauskaitę, Jensą Hedmaną ir dainininkę Åsą Nordgren – spektaklio sukūrimui.

Erdvinės operos tamsoje „Confessions“ kūrybinė komanda siūlo žiūrovams trumpam atsisakyti vienos juslės – regos. Spektaklio žiūrovai kūrinį patirs tamsoje, sėdėdami užrištomis akimis (specialūs raiščiai bus dalijami žiūrovams prieš pat renginį). Tokiu būdu bus praplečiamos ir atskleidžiamos akustinės aplinkos ir jos suvokimo bei erdvinio garso poveikio vaizduotei galimybės. 

„Netekus regos, staiga ima ryškėti kiti pojūčiai, klausytojas tampa jautresnis. Atrodo, kad kūrinio klausaisi nebe „iš šalies“, o patenki į jį. Šitaip opera tampa būsena, jos klausytojas su savo potyriais lieka visiškai vienas“, – taip autentišką patirtį operoje „Confessions“ po 2015 metų Vilniuje įvykusios premjeros apibūdino muzikos apžvalgininkė Marija Paškevičiūtė.

Operą „Confessions“ inspiravo domėjimasis erdvine elektronika, o ypač – erdviniu akustiniu garsu ir jo poveikiu žmogaus vaizduotei. Muzikos atlikimas tamsoje, veikiant ir kitus žmogaus pojūčius (uoslė, taktilika), tuo pačiu eliminuojant bet kokius vizualinius dirgiklius, kartu sustiprina garso poveikį vaizduotei. Krikščioniškoji septynių mirtinų nuodėmių idėja tapo operos libreto pagrindu. Septynios „Confessions“ dalys nagrinėja septynias nuodėmes – godumą, puikybę, apsirijimą, pavydą, kerštą, geismą, tingumą.

Salėje yra viena išskirtinė „Rausvoji kėdė“. Ši vieta yra nemokama, tačiau gali būti laimėta tik išpažinus tikrą nuodėmę. „Rausvos kėdės“ laimėtojas patirs ekstremalų akustinio surround‘o, kvapų, skonio ir prisilietimų kompleksą. Kiekvienas norintis laimėti šią vietą turi iki 2018 m. gruodžio 6 d. el. paštu [email protected] nuoširdžiai išpažinti tikrą savo nuodėmę. Atrinktas rimčiausios nuodėmės savininkas (-ė) bus informuotas organizatorių pasibaigus konkursui, o renginio dieną turės pasirašyti kontraktą.

2016 m. opera įvertinta Lietuvos profesionalaus teatro apdovanojimu „Auksinis scenos kryžius“ už geriausią muziką. Taip pat apdovanota Lietuvos kompozitorių sąjungos įsteigtu „Metų vinies“ prizu „Publikos simpatijos“ nominacijoje. Opera virš 30 kartų pristatyta įvairiose koncertų salėse, teatruose ir festivaliuose Lietuvoje, Švedijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose.

Operos „Confessions“ premjera Didžiojoje Britanijoje organizuojama šiuolaikinės operos prodiuserinės kompanijos „Operomanija“, bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros atašė Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvos kultūros institutu. Renginį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Renginys: Erdvinė opera tamsoje „Confessions“; Data: 2018 m. gruodžio 13 d., ketvirtadienį; Laikas: 19 ir 21 val.; Trukmė: 63 minutės; Vieta: Round Chapel; Adresas: 1D Glenarm Road, Hackney, London E5 0NP; Bilietai: £13, eventbrite.com/operainthedark.

 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai