Gruodžio 4, 2018
GRUODIS LONDONE. Renginių gidas 2018
parengė SIMONA SURVILAITĖ 1
Paroda „Night and Day: 1930s fashion and photographs“.

Gruodis - stebuklingas metas pasivaikščioti po Londoną. Pačių gražiausių kalėdinių gatvių ir mugių sąrašą rasite Londonietės parengtame gide. Londoniečiai ir miesto svečiai taip pat kviečiami į daugybę kitų šventinių renginių, tokių kaip:

Londono Simfonijos orkestro ir choro koncertas „Folk Roots, Urban Roots“ (gruodžio 13 d.), kuriame solisto partiją atliks lietuvis tenoras Edgaras Montvidas. Žymaus britų konduktoriaus sero Simon Rattle diriguojamoje programoje tradicinė Rytų Europos muzika susilies su ugningais Lotynų Amerikos ir džiazo ritmais. Šiame koncerte įsitikinsite, kad klasikinė muzika gali būti pilna žaismingos gyvybės. Bilietai nuo £19 iki £59. Vieta: Barbican Centre (Silk Street, EC2Y 8DS). Daugiau informacijos: barbican.org.uk/whats-on/2018/event/london-symphony-orchestra.

Sutartinių ratas Londone (gruodžio 5 d.), atviras visiems, norintiems dainuoti ir susipažinti su sutartinėmis – viena seniausių išlikusių folklorinio dainavimo rūšių. Šįkart bus pasakojama apie Kalėdų papročius, o gausybė sutartinių magijos nuteiks jus gražiausiam laikui metuose. Idealu trokštantiems atsipūsti nuo švenčių blizgesio ir šurmulio, pabūti su bendratautiečiais ir prisiminti Kalėdas pagal mūsų protėvių tradicijas. Renginys nemokamas, prasidės 19 val. Daugiau info: facebook.com/events.

Pamilta Greenwich'o advento langų tradicija (nuo gruodžio 1 iki sausio 2 d.), rengiama St. Alfege bažnyčios. Kiekvieną dieną, nuo pirmosios žiemos dienos iki Kūčių vakaro, miestelio barai, parduotuvės, mokyklos ir namai išradingai papuoš po vieną langą. Kai visi langeliai bus išdailinti ir atidengti žiūrovams, apeiti juos visus gali užtrukti net tris valandas – pats tas jaukiam pasivaikščiojimui su mylimiausiais žmonėmis. Žemėlapį ir daugiau informacijos rasite adventwindows.com.

Stebuklingasis žibintų festivalis Alisa žiemos šalyje (nuo lapkričio 28 iki sausio 5 d.), į Southwark parką atvežęs 160 didžiulių šviesos statulų. Nuo 5 metrų ūgio Alisos iki tikro dydžio Skrybėliaus arbatos vakarėlio, beveik 30 scenų iš „Alice in Wonderland“ ir „Alice Through the Looking Glass“ nuneš į tikrų tikriausią stebuklų šalį. Bilietai vaikams £9, suaugusiems £9, šeimai £43. Daugiau informacijos: aliceinwinterland.co.uk.

Pasivaikščiojimas pagal Dikenso „Kalėdų giesmę“ (datos nuo gruodžio 15 iki 31 d.), šių dienų Londone atgaivins vieną liūdniausių ir kartu viltingiausių kalėdinių pasakų visame pasaulyje. Viktorijos laikų apdarais apsivilkęs gidas pasakų mylėtojus nuves ten, kur iš tikrųjų vaikščiojo nuodėmingasis turčius Skrudžas. Bilietai nuo £10, ekskursija prasideda prie trečio Bank Underground stoties išėjimo. Ekskursijų datos ir daugiau informacijos: london-walking-tours.co.uk/dickens_christmas.

Ilgai lauktas Claridge's kalėdinis medis (iki gruodžio 31 d.), kasmet dekoruojamas vis kito kūrybinio pasaulio atstovo. Anksčiau puoštas Domenico Dolce ir Stefano Gabbana, Kally Ellis ir mados namų Dior dizainerio John Galliano, šiemet jam gyvybės įkvėpė mados ikona Diane von Furstenberg. Užsukite į Claridge's šventiniam kokteiliui! Vieta: Claridge's 49 Brook Street, London, W1K 4HR. Daugiau informacijos: claridges.co.uk/christmas/christmas-tree.

Išsidalijus Kalėdines dovanas...

Per pačias Kalėdas ir antrąją Kalėdų dieną, čia vadinamą Boxing Day, Londone trumpiau dirba parduotuvės, beveik neveikia viešasis transportas. Tačiau veikti čia vis tiek yra ką! Pavyzdžiui, lietuviams veikiausiai neįprastas reginys, Piterio Peno taurės kalėdinis plaukimas (gruodžio 25 d.), čia vyksta jau nuo 1864 metų. Todėl netoliese įsikūrę Londono gyventojai Kalėdų rytą kviečiami ne tik pasivaikščioti po Hyde parką, bet ir pažiūrėti į lediniame vandenyje plaukiojančius profesionalus (9 val., The Serpentine Lido, Hyde Park, W2 3XA). Antrąją Kalėdų dienų Jungtinės Karalystės sostinėje prasidės didžiuliai išpardavimai, tad norintys pataupyti po išlaidų pareikalavusių švenčių gali išmėginti laimę drabužių, elektronikos ir kitose parduotuvėse. Norintys išvengti parduotuvių šurmulio, kviečiami pasinaudoti laisvadieniais ir, neveikiant transportui, pasivaikščioti po Londoną: londonist.com/tags/weekend-walks.

Skaičiuojant sekundes iki Naujųjų metų

Kaip ir galima numanyti, naujųjų metų belaukiant Londone galima daug ką nuveikti – tik spėt gaudyti pranešimus apie pasirodymus šeimoms, čiuožinėjimą ant ledo, vakarėlius ir vakarienes. Viena iš įspūdingiausių tokių iškilmių – Southbank Naujųjų metų vakarėlis (gruodžio 31 d.). Didžiulėje, penkis aukštus apimančioje šventėje per kelias valandas dalyviai patirs kiekvieną dešimtmetį nuo stilingųjų 1920s iki šių dienų – su aukščiausios klasės gyva muzika, šokiais, autentiškais gėrimais, maistu ir kitomis pramogomis. Nors toks malonumas atsieis nepigiai (bilietai po £105), tačiau gyvename juk vieną kartą. Vieta: Southbank Centre, Royal Festival Hall (SE1 8XX).

Londono centre šaudomi Naujųjų metų fejerverkai (gruodžio 31 d.) į dešimt minučių sutalpina daugiau nei valandos vertės šou, tad naujieji metai Britanijos sostinėje tikrai pradedami su trenksmu. Už geriausią matomumą iš Victoria Embankment, the South Bank, bei Westminster'io ir Waterloo tiltų reikia susimokėti įsigyjant bilietus (£10, london.gov.uk), tačiau jie gerai matomi ir iš Parliament Hill, Hampstead Heath, Primrose Hill, Hilly Fields kalvų ir tiltų per Temzę. Turėkite omenyje, kad šiose vietose rinksis tūkstantinės minios žmonių!

Atokvėpiui nuo kalėdinio šurmulio: meno parodos ir renginiai

Nors gruodį Londonas pulsuoja šventine dvasia, tačiau čia ir toliau verda įprastas kultūrinės sostinės gyvenimas. Pirmąjį žiemos mėnesį užsukite į meno parodas bei renginius, tokius kaip:

Edward Burne-Jones (iki vasario 24 d.) parodą Tate muziejuje. Tai bus pirmoji personalinė šio ikoniškojo menininko paroda nuo 1933 metų. Nors Edward Burne-Jones gyveno ir kūrė Viktorijos laikais, tačiau iš kitų to meto menininkų išsiskyrė savo asmenybe ir tuo metu netradiciniu santykiu su menu. Šis menininkas dirbo ne tik su tapyba, bet ir su vitražais, gobelenais bei juvelyrika, atmetė industrinio Viktorijos laikų pasaulio idealus, kūrė įspūdingus fantastinius vaizdus ir siužetus, o svarbiausia – jis skelbė, kad menas turi būti prieinamas visiems. Šio inovatoriaus darbus galite išvysti už £18 arba mažiau. Vieta: Tate (SW1P 4RG). Daugiau informacijos: tate.org.uk/whats-on/tate-britain.

Richmond Art Society’s žiemos meno paroda (gruodžio 3–9 d.), pristatoma Richmond meno draugijos. Joje eksponuojami įvairių menininkų piešiniai, paveikslai, spaudiniai ir skulptūros, tarp jų – idiliški Laura Parker peizažai, simbolistiniai Jude Wild darbai ir spalvingi Nataliya Zozulya portretai. Parodos metu bus vykdoma speciali loterija, surinkti pinigai skirti vietinei labdaros organizacijai REACT, besirūpinančiai sunkiai sergančiais vaikais. Paroda yra nemokama, loterijos bilietas £5. Vieta: Parkshot, Richmond TW9 2RE; Daugiau informacijos: richmondartsociety.com.

Christie’s Lates: Žiemos turgus (gruodžio 10 d.) – paskutinis šiais metais vienų žymiausių pasaulyje aukcijonų namų Christie's vėlyvas vakaras. Galbūt elegantiškame turguje nuspręsite artimiesiems dovanų nupirkti Pierre Marcolini šokoladų, Purling London šachmatus ar Sillage Paris Parfums kvepalų, galbūt norėsite pasiklausyti Earl of Shaftesbury titulą turinčio Nicholas Ashley-Cooper istorijų, galbūt suvilios kaligrafijos dirbtuvės, o galbūt užteks paužkandžiauti šviežiais imbieriniais sausainiais ir pasidairyti po eksponuojamas parodas. Visa tai ir dar daugiau rasite Christie's Lates. Įėjimas nemokamas. Nuo 18 iki 20:30, vieta: Christie's (8 King St, SW1Y 6QT). Daugiau informacijos: christies.com/exhibitions/christies-lates.

Philip Colbert: nauji paveikslai (nuo gruodžio 15 iki sausio 15 d.) skirti norintiems neatsilikti nuo šiuolaikinio meno vėjų. Šis ekscentriškas menininkas, savo itin spalvingais darbais pašiepiantis ir linksminantis visuomenę, pristato aštuonias milžiniškas drobes. Jose Philip Colbert reflektyviai apmąsto populiariąją kultūrą, šiuolaikinius simbolius ir masines medijas. Paroda patiks turintiems maištininko gyslelę. Paroda nemokama. Vieta: Saatchi Gallery (SW3 4RY). Daugiau informacijos: culturewhisper.com/r/visual_arts.

Jacky Tsai 'Reincarnation' (iki gruodžio 22 d.) – tai šiuolaikinio kinų menininko personalinė paroda. Nors jis geriausiai žinomas kaip legendinio mados dizainerio Alexander McQueen kolega, jo paties skulptūros, mados ir instaliaciniai darbai yra verti dėmesio. Šioje parodoje demonstruojami darbai – tai individualus vakarų ir rytų kultūrų susidūrimas. Paroda nemokama. Vieta: Unit London, 3 Hanover Square (W1S 1HD). Daugiau informacijos: theunitldn.com/whats-on.

Parodoje Diena ir Naktis: 1930s mada ir fotografija (iki 2019 m. sausio 20)  pabrėžiama, koks ypatingas laikas buvo praeito amžiaus ketvirtas dešimtmetis. 1930s, pažymėti istorinių peripetijų, ikoniškųjų Art Deco ir Moderne meno bei dizainų stilių, buvo laikas, kai laisvos dvasios džiazo žmonės ir gražuolės flapper girls turėjo užaugti ir pragmatiškai pažiūrėti į artėjančio karo grėsmę. Parodoje „Night and Day: 1930s fashion and photographs“ tyrinėjami to laiko mada ir kaip ją veikė socialiniai pokyčiai. Rekomenduojama ne tik mados, bet ir istorijos entuziastams. Bilietai iki £9.90. Vieta: Fashion and Textile Museum (83 Bermondsey St, SE2 3XF). Daugiau informacijos: ftmlondon.org/ftm-exhibitions/night-and-day.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai