Rugpjūčio 7, 2016
Žvaigždžių lietus: kada įvyks įspūdingiausias metuose dangaus reginys ir kaip geriausia jį stebėti?
© Wikipedia/Brocken Inaglory.

Žvaigždžių mylėtojai, pasiruoškite vienam didžiausių šių metų meteorų lietui, kuris nušvies Britanijos dangų jau kitą savaitę.

Perseidų meteorų lietus įvyksta kartą per metus liepą ir rugpjūtį.

Perseidų meteorų lietus yra vienas nuostabiausių dangaus reginių astronomijos kalendoriuje, o šiais metais Britanijos padanges jau kitą savaitę nušvies vienas didžiausių meteorų lietus per ilgą laiką.

Nors įspūdingas krentančių žvaigždžių šou oficialiai prasidėjo liepos 17-ąją ir tęsis iki rugpjūčio 24-osios, savo piką jis pasieks tarp rugpjūčio 11-osios (ketvirtadienio) ir rugpjūčio 13-osios (šeštadienio),

NASA astronomas Bill Cooke teigia, kad šiais metais prognozuojama tikra Perseidų liūtis - naktį iš rugpjūčio 11-osios į 12-ąją matysime dvigubai daugiau skriejančių meteorų nei įprastai.

Jis pažymėjo, kad idealiomis sąlygomis, bus galimybė pamatyti apie 200-tus didžiulių meteorų per valandą.

Kas yra Perseidų meteorų lietus?

Pavadinti pagal Persėjo žvaigždyno vardą, iš kur meteorai ir atsiranda naktiniame danguje, Perseidai yra Svifto-Tatliokometos uodegos nuolaužos.

Kai šios dangaus kūnų liekanos skrieja iš kosmoso į Žemės atmosferą ir sudega, jos  atrodo lyg krentančios žvaigždės.

Dėl perspektyvos, iš kurios Žemės gyventojai stebi lietų, atrodys, jog meteorai krenta iš vieno dangaus sferos taško, vadinamojo radianto.

Perseidų lietus sulaukia tiek dėmesio, nes jo metu paprastai galima pamatyti maždaug 60-100 meteorų per valandą. Tačiau šių metų reginys bus dar įspūdingesnis – stebėsime iki 150-ties meteorų per valandą.

Kada geriausia stebėti Perseidų meteorų lietų?

Gera naujiena yra ta, kad geriausia vieta grožėtis Perseidų lietumi yra Šiaurės pusrutulis, kuriame mes, Anglijos lietuviai, ir gyvename. Blogoji naujiena - norintiems stebėti šį neeilinį dangaus reginį, teks arba visą naktį nemiegoti, arba atsikelti itin anksti.

Perseidų meteorų lietaus metu galima pamatyti iki 150-ties krentančių žvaigždžių per valandą

Geriausias laikas pakelti akis į dangų yra tarp pirmos ryto iki pat saulėtekio.

Akims prireikia maždaug 20-ties minučių, kad prisitaikytų prie tamsos.

Kur geriausia stebėti Perseidų meteorų lietų?

Kuo tamsiau, tuo geriau, taigi, norintys išvysti Perseidus turėtų paieškoti tokios vietos, kur vaizdo negadina miesto šviesos ar smogas.

Atrodys, jog meteorai krenta iš Persėjo žvaigždyno pusės, dangaus sferos šiaurės rytuose, tačiau jie turėtų matytis iš bet kurio taško.

Gali šiek tiek užtrukti, kol pamatysite pirmąją krentančią žvaigždę, nes meteorai pasirodo spiečiais, tada gali stoti tyla, todėl svarbiausia – kantrumas.

parengta pagal Anglijos žiniasklaidą

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai