Liepos 28, 2014
PASIKLYSTI KENSINGTONE
Rasma Ramoškaitė
„Kensingtonas žavi ne savo prabanga ar turtais. Greičiau visu tuo, kas labiausiai primena seną Londono kaimą: klaidžiomis gatvėmis ir netikėtais užkaboriais, jaukiomis nepriklausomomis parduotuvėlėmis, senovinėmis aludėmis, asketiškomis kavinėmis medinėmis grindimis“.

Geriu kavą su pienu ir sklaidau sekmadieninius laikraščius. Sėdžiu tylioje gatvelėje, prie lengvo pinto stalo, išnešto ant šaligatvio, kad lankytojai galėtų pasidžiaugti dar šiltos rudens saulės spinduliais. Aplinkiniuose medžiuose čirškauja  žvirbliai. Plačiai besišypsanti padavėja atneša ką tik iškeptą croissant'ą. „Prašau, jūsų mažas skanėstas“ (pranc. le petit delice). Ne, aš neatostogauju Paryžiuje. Ankstų sekmadienio rytą leidžiu Kensingtone, viename iš taip vadinamų Londono 'kaimų' (angl. village), garsėjančiame savo skaitlinga prancūzų bendruomene, jaukiomis krautuvėlėmis,  restoranėliais, išpuoselėtais sodų skverais ir įžymiais gyventojais.

Kensingtonas užima gana didelę teritoriją abipus komercinės High Street Kensington gatvės bei ribojasi su Notting Hill‘u, Chelsea, Knightsbridge ir Hammersmith. Prancūziškas šurmulys ypač būdingas teritorijai aplink South Kensington metro stotį, kur įsikūręs ne tik Prancūzijos konsulatas, Kultūros institutas su biblioteka ir kino teatru, žymusis Šarlio De Golio licėjus (pranc. Lycée Français Charles de Gaulle), kurį lankė atlikėjas Mika, bet ir eilė mažų prancūziškų delikatesų krautuvių ir knygynų, kuriuose parduodamos knygos išimtinai prancūzų kalba. Net ir aplinkinių gatvių sendaikčių parduotuvėse siūlomi vintažiniai daikčiukai turi paryžietiškos elegancijos antspaudą.

Kensingtono rajonas šiandien laikomas vienu prabangiausių Londone. Jo ribose rasite mažiausiai dvi gatves, kurios oficialiai vadinamos milijardierių gatvėmis. Viena jų - Kensington Palace Gardens, medžiais apaugusi alėja, besitęsianti palei Kensingtono rūmų sodo kraštą nuo High Street iki Notting Hill Gate. Netrukus, kai šalia esančiuose Kensingtono rūmuose apsigyvens Princas Viljamas ir jo žmona, Kembridžo kunigaikštienė Catherine, ši gatvė gali tapti geidžiamiausiu Londono adresu. Jau dabar įvažiavimą į teritoriją saugo didžiuliai vartai, prie kurių nuolat budi policija.

Kensington Palace Gardens gatvėje esančiuose dideliuose ir prabangiuose namuose daugiausiai įsikūrusios užsienio šalių ambasados, tačiau keletas jų priklauso privatiems asmenims. Pavyzdžiui, namo Nr. 18-19 savininkas - turtingiausias Jungtinės Karalystės žmogus, plieno kompanijos magnatas iš Indijos, Lakshmi Mittal. Jo namo interjere naudotas marmuras atvežtas iš Indijos kasyklos, kurios marmuru dekoruotas ir garsusis Taj Mahal'as, todėl ši prabangi rezidencija britų spaudoje dažnai pravardžiuojama 'Taj Mittal'u'.

Antroji gerai žinoma milijardierių gatvė Kensingtone - The Boltons. Čia kažkada gyveno mylima britų rašytoja Beatrix Potter ir legendinis muzikantas bei dainininkas David Bowie. Šiandien erdvias 7-10 kambarių miesto rezidencijas namais vadina Madonna ir Nigella Lawson. Įprastai tyliame ir tvoromis nesaugomame skvere 1996 m. Airijos respublikonų armija (IRA) susprogdino bombą. Laimei, sprogmuo buvo padėtas tuščiame name ir aukų pavyko išvengti.

Už kelių minučių pėsčiomis nuo The Boltons gatvės, Old Brompton Road tebeveikia legendinė kavinė/klubas Troubadour. Bohemiškais šešiasdešimtaisiais tai buvo Londono intelektualų ir menininkų traukos centras. Čia savo pirmąjį pasirodymą surengė Bob Dylan, grojo Jimi Hendrix ir Paul Simon, nuolat lankėsi Led Zeppelin. Vieta išsaugojo savo bohemišką dvasią ir stilingai apšiurusį interjerą. Į Troubadour‘ą smagu užklysti kurį vakarą pasiklausyti gyvos muzikos arba vėlyviems sekmadienio pusryčiams užsisakyti ypatingą Bromptono mėsainį su dideliu puodu stiprios kavos.

Troubadour kavinės durys. Troubadour kavinės durys.

The Drayton Arms baras, esantis toje pačioje gatvėje, viena iš nedaugelio Vakarų Londono alinių (angl. pub), kuri turi braškinio alaus 'Fruli'. Priešais - stilingo Kensingtono jaunimo itin mėgstamas kokteilių baras Eclipse, žinomas dėl savo arbūzinių kokteilių.

South Kensington‘o metro kaimynystėje aplink Exhibition Road išsidėstę muziejai ir karališkųjų koledžų pastatai, kartais dar vadinami 'Albertopoliu'. Tai - išsipildžiusi karalienės Viktorijos vyro Princo Alberto svajonė sutelkti geriausias meno ir mokslo įstaigas vienoje Londono vietoje. Hyde parko prieigose, kur 1851 m. vyko Alberto sugalvota Didžioji paroda (angl. The Great Exhibition) ir stovėjo legendiniai Krištolo rūmai, dabar Princo Alberto memorialas - Karalienės Viktorijos dovana anksti mirusiam vyrui.

Albertopolis – tikras rojus meno, istorijos, klasikinės muzikos mėgėjams. Gamtos istorijos (Natural History), Mokslo (Science), Viktorijos ir Alberto (V&A) muziejuje - didžiausioje pasaulyje dizaino ir taikomojo meno saugykloje - galima praleisti valandų valandas ar net dienas. Klasikinės muzikos mylėtojams gerai žinoma viena garsiausių Didžiojoje Britanijoje koncertų salių Royal Albert Hall, kur vyksta ir didžiausias klasikinės muzikos festivalis pasaulyje – BBC Proms.

Royal Albert Hall. Royal Albert Hall.
Princo Alberto memorialas - Karalienės Viktorijos dovana anksti mirusiam vyrui. Princo Alberto memorialas - Karalienės Viktorijos dovana anksti mirusiam vyrui.

Jei mėgstate žmonių klegesį, Viktorijos ir Alberto muziejaus vidinis kiemelis su fontanu – gera vieta savaitgalio priešpiečiams ar pavakario arbatai: marmuru dekoruota kavinė skliautuotomis lubomis ir vitražiniais langais net ir sumuštiniui suteikia ypatingą skonį. Žavinga ir Royal Albert Hall Café Consort. Šioje kavinaitėje sekmadienio popietėmis organizuojami nemokami džiazo koncertai.

Visgi ramiam atokvėpiui Kensingtone geriausiai rinktis išpuoselėtą sodą ar skverą. Nors dauguma skirti tik gyventojų naudojimui, keletą jų gali lankyti kiekvienas. Už V&A muziejaus esantis Princess Gardens mėgstamas vietinių studentų, bet iki pat mokslo metų pradžios tylus ir džiuginantis senų platanų (aut. pastaba – panašūs į klevus medžiai gelsvai pilka žieve) pavėsiu. Senos kapinės šalia Holy Trinity Brompton bažnyčios šiandien virtę mažu ramiu skveru, kur jauku paskaityti knygą ar tiesiog atsipūsti nuo gatvės šurmulio.

Bene garsiausias skveras Kensingtone pavadintas paties rajono vardu. Teigiama, kad šis gyvenamųjų namų apsuptas skveras su sodu viduryje buvo suformuotas dar 17 a. pradžioje ir yra seniausias Londone. Ant daugelio namų kabo mėlynos lentelės su juose gyvenusių žymių žmonių pavardėmis. Tarp jų - filosofas John Stuart Mill ir dailininkas Edward Burne-Jones. Šiandien Kensingtono skvere veikia įžymybių pamėgtas restoranas Kensington Square Kitchen, svečius priimantis pusryčiams, brunch‘ui (liet. priešpiečiams) ir arbatėlei. Kaimynystėje - Ričardui Branson‘ui priklausantis Babylon at the Roof Gardens restoranas su garsiaisiais 30 metrų virš gatvės lygio 'kabančiais sodais'. Sodai su medžiais, gėlėmis, fontanais ir netgi tvenkiniu su tikrais flamingais įrengti 1938 m. ir prieškario laikotarpiu buvo madingiausia bei egzotiškiausia Londono aukštuomenės pasilinksminimų vieta. Tačiau ir dabar savaitgalio vakarais prie įėjimo į šio restorano naktinį klubą driekiasi ilgos eilės.

Vis dėlto Kensingtonas žavi ne savo prabanga ar turtais. Greičiau visu tuo, kas labiausiai primena seną Londono kaimą: klaidžiomis gatvėmis ir netikėtais užkaboriais, jaukiomis nepriklausomomis parduotuvėlėmis, senovinėmis aludėmis, asketiškomis kavinėmis medinėmis grindimis, žaliuojančiais medžiais ir kvepiančiais sodais. Todėl Kensingtone mieliausia klaidžioti be žemėlapio. Sukti iš gatvės į gatvę, žvalgytis pro langus, grožėtis antro aukšto langus siekiančia magnolija, kamelijų žiedais, meistriškai iškaltais tvorų pynučiais ar itališkomis statulomis ir rožių krūmais prie vartų. Visos gatvelės savaip gražios, kiekvienoje galima atrasti kažką įdomaus. Taip surandamos jaukios kavinukės, paslaptingos senų knygų bei kitų lobių krautuvės ir braižomas kiekvieno mūsų Londono žemėlapis.

 

Adresų knygelė

 

Montparnasse Cafe

22 Thackeray Street, Kensington, W8 5ET

Metro: Kensington High Sreet

 

The French Bookshop

28 Bute Street, South Kensington, SW7 3EX

Metro: South Kensington

 

Troubadour

267 Old Brompton Road, SW5 9JA

Metro: Earl‘s Court

 

The Drayton Arms

153 Old Brompton Road, SW5 0LJ

Metro: Gloucester Road

 

Eclipse

158 Old Brompton Road, SW5 0BA

Metro: Gloucester Road

 

Kensington Square Kitchen

9 Kensington Square, W8 5EP

Metro: Kensington High Sreet

 

Babylon at the Roof Gardens

99 Kensington High Street, W8 5SA

Metro: Kensington High Sreet

 

Royal Albert Hall

Kensington Gore, SW7 2AP

Metro: South Kensington

 

V&A muziejus

Cromwell Rd, SW7 2RL

Metro: South Kensington

 

Gamtos istorijos muziejus

Cromwell Road, SW7 5BD

Metro: South Kensington

 

Mokslo muziejus

Exhibition Road, SW7 2DD

Metro: South Kensington

 

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta