Vasario 22, 2017
Londono rajonai: karališkai jūreiviškas Greenwich
BUVAUTEN.LT
Londono panorama nuo Greenwich kalno.

Viena gražiausių vietų pietryčių Londone yra Greenwich kaimelis. Prestižinė vieta gyventi, bet atokiau nuo centro, tad mažiau turistų su selfiestick’ais. Jei dar nebuvote, rekomenduojame įtraukti šią vietą į lankytinų vietų sąrašą.

Mums Greenwich parkas, lietuviškai vadinamas Grinviču, o oficialiai – Karališkuoju Greenwich parku (Greenwich Royal Park), buvo viena pirmųjų vietų, kurią aplankėme atvykę į Londoną. Galbūt dėl to, kad apsigyvenome visai netoli – Bermondsey ir paskui Canada Water rajonuose, tad Greenwich mums visada buvo lankomiausias ir mėgstamiausias parkas.

Tačiau kai pakalbam su londoniečiais, gyvenančiais kitose miesto dalyse, tai sužinom, kad toli gražu ne visi yra čia buvę. O be reikalo – ir tuoj papasakosim, ką įdomaus atvykus čia galima pamatyti ir nuveikti.

Karališkąjį Greenwich rajoną viešuoju transportu galima pasiekti traukiniais bei DLR linija (stotelės Cutty Sark ir Greenwich), autobusais ir, kadangi rajonas yra šalia Temzės upės, čia galima ir atplaukti. Mums užtenka atkeliauti pėsčiomis, tai džiaugiamės turėdami šalia tokį gražų vietinį parką.

Greenwich rajonas karališkuoju paskelbtas visai neseniai – per Karalienės Deimantinį jubiliejų 2012 metais.  Tačiau rajonas nuo 1997 metų yra įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą.

Temzės dugnas šalia Greenwich – kai upė nusekusi, galima ir pavaikštinėti. Temzės dugnas šalia Greenwich – kai upė nusekusi, galima ir pavaikštinėti.

Viena žymiausių vietų Greenwich kaimelyje  – parkas ir kalnas, ant kurio užlipus matosi puiki centrinio Londono ir Canary Wharf dangoraižių panorama. Labai gera vieta palydėti saulę, tad čia didžiausia turistų koncentracija, ypač savaitgaliais gražiu oru.

Ant šios, 45 metrus virš jūros lygio iškilusios kalvos yra planetariumas, observatorija ir nulinio dienovidinio – meridiano, – vieta. Būtent čia yra ta linija, nuo kurios buvo pradedamas skaičiuoti laikas. Dėl to laiko juostos vadinamos vis dar vadinamos GMT (Greenwich Mean Time, su + ar – ženklu, parodyti, kiek valandų yra į priekį ar atgal nuo Greenwich laiko). GMT laikas dabar pakeistas pasauliniu koordinuotu laiku (UTC), bet nurodant laiko juostas vis dar vartojamas raidės GMT.

Vaizdas nuo Greenwich kalvos. Vaizdas nuo Greenwich kalvos.
Saulėlydis Greenwich parke. Saulėlydis Greenwich parke.

Užlipę ant šios kalvos, galite nueiti į Karališkąją observatoriją (įėjimas nemokamas į Astronomijos centrą, bet norint prieiti prie nulinio dienovidinio liniją žyminčio simbolio ir įeiti į Flamsteed House, reikės mokėti 9,5 £, o vaikams – 5 £, daugiau informacijos čia>>>>>.

Dar viena įdomi vieta ant Greenwich kalvos yra planetariumas (Peter Harrison Planetarium). Čia parodos ir eksponatai keičiasi dažnai, tad prieš vykstant verta pasidomėti, kas tuo metu yra rodoma. Informaciją rasite čia: www.rmg.co.uk/whats-on/planetarium-shows. Įėjimo kainos: 7,5 £ suaugusiems ir 5,5 £ vaikams.

Jurijaus Gagarino skulptūra šalia planetariumo. Jurijaus Gagarino skulptūra šalia planetariumo.
Nuo Greenwich parko matosi Blackheath kaimelio bažnyčios bokštas. Nuo Greenwich parko matosi Blackheath kaimelio bažnyčios bokštas.

Greenwich parke turistai ir vietiniai dažniau ne į šiuos muziejus eina, bet tiesiog mėgaujasi gamta prisėdę ar prigulę ant žolės. Žali plotai parke didžiuliai – parkas užima 74 hektarų plotą ir yra vienas iš karališkųjų Londono parkų.

Nusileidus nuo parko kalvos į Greenwich kaimelį, galima užsukti į Jūreivystės muziejų (National Maritime Museum) – šiame nemokamame muziejuje yra įdomių laivų eksponatų ir interaktyviai pateikiama anglų laivininkystės istorija. Priešais Jūreivystės muziejų, perėjus gatvę, yra įspūdingi Karališkojo jūreivystės koledžo (Royal Naval College) pastatai. Galima įeiti ir po koledžo kiemą pasivaikščioti nemokamai.

Pasaulio žemėlapis Jūreivystės muziejuje. Pasaulio žemėlapis Jūreivystės muziejuje.

Dar vienas objektas, rodantis, kad Greenwich yra jūreivystei pašvęstas rajonas, stovi aikštėje netoli prieplaukos. Tai įspūdingas istorinis laivas Cutty Sark, pastatytas 1869 metais. Į savo poilsio vietą – Greenwich doką, laivas atvyko 1954 metais ir tapo muziejumi. Cutty Sark buvo uždarytas konservacijos darbams 2006 metais ir atidarytas 2012 metais, blizgantis ir puošnus, apjuostas stikliniu gaubtu, tad net neįėjus į vidų, galima apžiūrėti laivo dugną.

Laivas nukentėjo nuo gaisrų du kartus – pirmasis įvyko restauruojant laivą 2007 m., o antrasis visai neseniai – 2014 metų spalį. Šiuo metu įėjimas į laivą kainuoja 13,50 £ suaugusiems ir 7 £ vaikams, visą informaciją apie bilietus ir kaip galima įsigyti pigesnius kombinuotus bilietus keliems muziejams Greenwich rajone, rasite čia>>>>>.

Cutty Sark vakare. Cutty Sark vakare.
Laivo dugnas. Laivo dugnas.
Cutty Sark stiebai tarp gėlių. Cutty Sark stiebai tarp gėlių.

Net ir nenorint lankytis po muziejus, Greenwich kaimelyje yra ką veikti. Nuo antradienio iki sekmadienio kaimelio centre veikia turgus (Greenwich Market). Panorę papietauti ar pavakarieniauti Greenwich nenusivilsite – čia rasite įvairių šalių virtuvių restoranų: kinų, libaniečių, prancūzų, italų, meksikiečių, ispanų, anglų ir t.t. 

Greenwich rajone rasite ir įdomių, mažų bei jaukių butikų. Vieną iš jų rekomenduojame – knygynėlis Book Time, adresu 277 Greenwich High Road, Greenwich, London SE10 8NB. Čia galima įsigyti kelionių knygų vos už kelis svarus.

Greenwich kaimelio gatvės Greenwich kaimelio gatvės

Lankant Greenwich rajoną, nereikėtų pamiršti šiaurinės rajono dalies – North Greenwich. Čia yra populiarioji pramogų arena O2, kur vyksta daug renginių, ir ant kurios stogo galima užlipti. Dar viena puiki pramoga yra Emirates Air Line keltuvai, gabenantys virš Temzės upės nuo North Greenwich iki Royal Victoria. 

Daugiau kelionių idėjų rasite www.buvauten.lt tinklapyje >>>>

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai