Rugpjūčio 20, 2020
Virtualus maršrutas: Baltijos keliu šiandien
Gėlių lėktuvas. © Foto: Lietuvos aviacijos muziejus / Mindaugas Kavaliauskas.

Milijonai susikibusių rankų, jūra Pabaltijo pievose surinktų gėlių, iš visos širdies traukiamos dainos ir begalinis laisvės troškimas – tokią 1989 m. rugpjūčio 23-iąją pamena 600 km ilgio gyvoje grandinėje stovėję Baltijos kelio dalyviai. Artėjant Baltijos kelio minėjimui, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ kviečia atgaivinti atmintį ir leistis į prisiminimų kelionę istoriniu laisvės keliu: nuo Gedimino bokšto, kur prasidėjo akcija, iki Latvijos sienos, kur stūkso brolišką vienybę liudijantis paminklas. Virtualiame maršrute „Baltijos keliu šiandien“ - ne tik atminimo ženklai, bet ir gėles barstęs lėktuvas, vienybės suoliukas ir net pagrindinis akcijos radijo imtuvas.

Baltijos kelią Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis, Estijos ir Latvijos liaudies frontai organizavo minint nusikalstamo Molotovo-Ribentropo pakto ir slaptųjų protokolų 50-ąsias metines. Tai buvo protestas prieš Baltijos šalių nepriklausomybės panaikinimą ir ryžtas atkurti Baltijos valstybių Nepriklausomybę. Baltijos kelias priminė Vakarams, kad SSRS sudėtyje trys kaimyninės valstybės atsidūrė ne savo noru. Šiandien Baltijos kelias gyvena atskirą gyvenimą kaip beprecedentė laisvės akcija, tapusi taikaus pasipriešinimo simboliu. Apie ją po daugiau nei trisdešimties metų vis dar kalbama nuo Tolimųjų Rytų iki pat Vakarų. 

Atminties išsaugojimui mūsų šalyje – interaktyvus žemėlapis, kurį galėsite pasiimti į kelionę, ir 14 istoriškai svarbių objektų, kasdien primenančių, kad upė negali netekėti. Visą maršrutą rasite čia.

1. Gedimino bokštas 
Šalia Katedros aikštės esantis Gedimino pilies bokštas – vieta, kur žmonės ėmė jungtis į gyvą grandinę, nusidriekusią nuo Vilniaus iki Talino. Čia veikianti interaktyvi instaliacija leis kiekvienam bent trumpai tapti šio reiškinio dalimi. 

2. Baltijos kelio dalyvio pėda 
Katedros aikštėje galite atsistoti ant Baltijos keliui skirtos grindinio plytelės, kurią sukūrė menininkas Gitenis Umbrasas. Joje įspaustos nežinomo Baltijos kelio dalyvio pėdos, o po ja užkasta atminimo kapsulė su elektroniniu laišku ateinančioms kartoms. Analogiškos plytelės įmontuotos Rygoje ir Taline.

Pėda. Foto: Saulius Žiūra. Pėda. Foto: Saulius Žiūra.

3. Vardinių plytų skulptūra „Laisvės kelias“ 
Baltijos kelio simbolis – skulptoriaus Tado Gutausko trispalvė skulptūra „Laisvės kelias“ - sukurta iš daugiau nei 20 tūkst. vardinių plytų. Jos ilgis – 63 m, o aukštis – 3,5 m. Kiekvienoje plytoje, kurios yra trijų Lietuvos vėliavos spalvų, yra įspaustas skulptūrą parėmusio žmogaus vardas ir pavardė.

Eglė Burbaitė, Laisvės kelias / Unesco Autorinės teisės. Eglė Burbaitė, Laisvės kelias / Unesco Autorinės teisės.

4. Ženklai Baltijos kelyje 
Siekiant įamžinti 1989 m. įvykusią didžiausią ir svarbiausią akciją „Baltijos kelias“, išreiškusią Baltijos šalių nepriklausomybės atgavimo siekius, 2020 m. pradžioje valstybinės reikšmės magistraliniam keliui A2 Vilnius–Panevėžys (ruožui nuo 9,28 iki 132,55 km) ir keliui A10 Panevėžys–Pasvalys–Ryga (ruožui nuo 4,57 iki 66,09 km) suteiktas „Baltijos kelio“ pavadinimas. Apie čia nusidriekusią žmonių grandinę primena 9 informaciniai ženklai.

5. Gėlių lėktuvas 
Kauno mieste saugomas vienu iš Baltijos kelio simbolių tapęs ir jame dalyvius gėlėmis sveikinęs lėktuvas AN-2. Pasak tądien lėktuvu skridusio Petro Bėtos: „lėktuvui kylant, dėl gėlių krovinio skridusiems neliko vietos ant grindų, todėl gulėjo ant gėlių kilimo“. Baltijos kelyje dalyvavusį lėktuvą AN-2R galima apžiūrėti Lietuvos aviacijos muziejuje. 

6. Baltijos kelio Kryžių slėnis 
Šiam slėniui Pasvalyje pradžią davė Baltijos kelio akcija: savo dalyvavimo joje ženklus paliko kelių kitų Lietuvos rajonų atstovai. Slėnis ilgainiui praturtėjo kryžiais, skirtais kraštui reikšmingiems įvykiams atminti. 

7. Baltijos kelio ženklai Ukmergės r.
Ukmergės rajone iš viso yra 13 Baltijos kelio ženklų, daugiausia - kryžių, kuriuos pastatė gyventojai iš kitų rajonų, dalyvavę šiame istoriniame įvykyje. 12 šių ženklų yra įtraukti į kultūros paveldo registrą, tai - nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektai.

8. Fotojuostoje įamžintos akimirkos 
Kupiškio etnografijos muziejaus fonduose saugomos Baltijos kelio fotografijos. Jas 1989 m. rugpjūčio 23 d. padarė fotografas Juozas Kraujūnas. Jas galima apžiūrėti iš anksto susitarus su muziejaus fondų saugotoja.

Viktoro Kapočiaus nuotr., Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Viktoro Kapočiaus nuotr., Lietuvos centrinis valstybės archyvas.
Viktoras Kapočius, Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Viktoras Kapočius, Lietuvos centrinis valstybės archyvas.
Saulius Gruodis, Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Saulius Gruodis, Lietuvos centrinis valstybės archyvas.
Jono Juknevičiaus nuotr., Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Jono Juknevičiaus nuotr., Lietuvos centrinis valstybės archyvas.

9. Baltijos kelio ąžuolynas 
Švenčiant Baltijos kelio 20-metį Panevėžyje pradėtas sodinti ąžuolynas. 2019 m., minint 30-metį, ši graži tradicija buvo tęsiama. Šis parkas pasodintas šalia Baltijos kelio, nusidriekusio per Panevėžį ir sujungusio tris valstybes – Lietuvą, Latviją, Estiją. 

10. Baltijos kelio ąžuolas 
Alytuje 2009 m., minint 70-ąsias J. Ribentropo – V. Molotovo pakto, atėmusio Baltijos šalių Nepriklausomybę, ir 20-ąsias Baltijos kelio metines, Birutės g. buvo pasodintas Baltijos kelio ąžuoliukas. 

11. Baltas angelas 
2009 m. autorių Rūtos Blaževičiūtės, Audronės Skarbaliūtės-Glinskienės ir Deimantės Kuconytės sukurtas paminklas „Angelas sargas“ skirtas Lietuvos tūkstantmečiui ir Baltijos kelio 20-mečiui atminti. Prie šio paminklo vyksta Baltijos kelio minėjimai. 

12. Radijo imtuvas ir kiti istorinio įvykio reliktai 
Biržų pilyje įsikūrusiame krašto muziejuje „Sėla“ yra Atgimimo laikmečiui skirta ekspozicija, kurioje galima pamatyti radijo imtuvą VEF-216.  Būtent jo bangomis buvo galima suvaldyti Baltijos kelio dalyvių srautus. Taip pat ekspozicijoje -1989 m. rugpjūčio 23 d. Baltijos kelyje dalyvavusių biržiečių išsaugota Lietuvos  trispalvė vėliavėlė, trijų Pabaltijo tautų vėliavėlės, fotografijos. Muziejaus fonduose saugomas ir atminimo medalis, jubiliejinė moneta, plakatai.

Radijo imtuvas / Biržų krašto muziejus. Radijo imtuvas / Biržų krašto muziejus.
Irmantas Gelūnas, Biržų pilis iš paukščio skrydžio / EDEN projektas / Autorinės teisės. Irmantas Gelūnas, Biržų pilis iš paukščio skrydžio / EDEN projektas / Autorinės teisės.

13. Baltijos kelio angelas
Angelų kalvoje Lietuvos tūkstantmečio proga yra nutūpę keliasdešimt medinių angelų. Jų būryje – ir Baltijos kelio angelas, tiksliau, trys angelai, kviečiantys prisėsti visas tautas ant vienybės suolelio. 2011 m. skulptorių Algimanto Sakalausko ir brolių dvynių iš Latvijos Aigars ir Yvars Rūran sukurtą medinę skulptūrą galima rasti Angelų kalvos pakraštyje, greta Lietuvos vienybės ir Atgimimo angelų.

Angelų Kalva / Trakų TIC. Angelų Kalva / Trakų TIC.

14. Paminklas pasienyje su Latvija 
2014 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos-Latvijos pasienyje trijų šalių parlamentų pirmininkai iškilmingai atidengė Baltijos keliui skirtą paminklą – meninę kompoziciją „Baltijos kelias, Baltijas ceļš, Balti kett“.

Raktažodžiai: Baltijos KeliasLietuva

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai