Rugsėjo 2, 2022
Londone – M. K. Čiurlionio kūrinių paroda

Rugsėjo 21 dieną Dulwich paveikslų galerijoje Londone atidaroma žymiausio Lietuvių menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinių paroda. „Supantys pasauliai“ pristatys daugiau nei 100 darbų, sukurtų per jo trumpą, tačiau išskirtinį gyvenimo kelią.

Chronologine tvarka eksponuojami darbai atskleis kaip pasitelkdamas kompozicijos ir kolorito dermę menininkas sukūrė tarp mitologijos ir realybės laviruojančius kūrinius. Paroda akcentuos platų Čiurlionio minčių spektrą, kuriame daugiausia dėmesio skiriama žmonijos ir visatos santykiui, apžvelgs temas ir motyvus, priartinusius jo kūrybą prie simbolizmo Europos mene. Tokius šedevrus kaip „Pasaulio sutvėrimas“, „Zodiako ženklai“ ir „Rex“ pristatanti paroda išryškins Čiurlionį kaip išskirtinę figūrą Europos meno istorijoje, kurioje nežemiški, kartais fantastiški menininko kūriniai laikomi abstraktaus meno pirmtakais.

Čiurlionis paliko gilų pėdsaką Lietuvos kultūroje, jis yra vienas mėgstamiausių ir žinomiausių šalies istorinių asmenybių – jo paveikslų reprodukcijos yra itin populiarios, dažnai atliekama jo muzika. Savo karjerą menininkas pradėjo kaip pianistas ir vargonininkas, studijavo muziką Varšuvos muzikos institute. Tik vėliau jis pradėjo piešti ir tapyti bei įstojo į Varšuvos dailės mokyklą. Čiurlionio kūryboje dominavo tapyba, nors per savo trumpą gyvenimą jis visuomet išliko aktyvus ir aukštai vertinamas kaip kompozitorius. 

Nuo pat vaikystės Čiurlionis jautė psichikos sveikatos negalavimus. Sveikdamas nuo depresijos sanatorijoje, mirė nuo plaučių uždegimo sulaukęs vos 35 metų. Tačiau jo meninis palikimas yra neįtikėtinai gausus: 1903–1909 m. laikotarpiu jis sukūrė apie keturis šimtus paveikslų ir ofortų, keturis šimtus muzikinių kompozicijų, nemažai literatūrinių veikalų ir eilėraščių.

Šioje parodoje Čiurlionio paveikslai bus eksponuojami ciklais, siekiant parodyti, kaip laikui bėgant keitėsi kūrybiniai sumanymai. 13 paveikslų ciklas „Pasaulio sutvėrimas“ išryškins jo vizijas, o aštuonių paveikslų ciklas „Žiema“ atskleis dailininko priartėjimą prie abstrakcijos.

Parodos centrinėje dalyje bus rodomi trys iš septynių Čiurlionio „Sonatos“ ciklų, tarp jų ir trijų dalių „Jūros sonata”. Šio ciklo kūriniai Andante, Allegro ir Finale yra skirtingos muzikinės sonatos dalys, tačiau vienijančios bendrą jūros įvaizdį. Šiuose kūriniuose akivaizdi savita muzikos ir tapybos principų sintezė.

Ekspoziciją vainikuos vienas vėlyviausių ir žinomiausių Čiurlionio kūrinių „Rex”, kuriame Čiurlionis įkūnijo savo viziją apie sudėtingą tarpusavyje susijusį žemiško ir dangiško pasaulių santykį. Didžiausias parodos kūrinys jungia menininko kūryboje nuolat pasikartojančius mitologijos, folkloro ir mistinio pasaulio elementus.

Čiurlionio muzikiniai kūriniai bus pristatyti įspūdingoje audioaplinkoje Dulwicho paveikslų galerijos mauzoliejuje, kur lankytojai turės puikią progą pajusti menininko kūrybos esmę.

Dulwich paveikslų galerija buvo įkurta 1811 metais. Tai pirmoji pasaulyje specialiai parodoms ir ekspozicijoms pastatyta meno galerija. Sero Johno Soane'o novatoriškos architektūros pastate saugoma ir eksponuojama išskirtinė senųjų meistrų paveikslų kolekcija. Nepriklausoma nuolatinio finansavimo negaunanti galerija įgyvendina jos įkūrėjų tikslą kuo plačiau pristatyti meno kūrinius visuomenei, vykdant kūrybines programas įtraukti kiek galima daugiau įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonių. Galerijos erdvėse lankytojams suteikiama stulbinama kontempliatyvi patirtis, skatinanti per asmeninį santykį su istoriniais meno kūriniais atrasti save mene. Supažindindama Jungtinę Karalystę su dailės kūrėjais, įskaitant tokius įžymius menininkus, kaip Haraldas Sohlbergas, Nikolai‘us Astrupas, Winifredas Knightsas, Davidas Milne‘as, galerija užsitarnavo puikią reputaciją.

Visus kūrinius parodai skolina Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, kuriame saugoma didžioji Čiurlionio kūrybinio palikimo dalis. Paroda parengta bendradarbiaujant su Lietuvos ambasada Londone ir Lietuvos kultūros institutu.

M.K. Čiurlionis: Supantys pasauliai, iki kovo 12 d. 2023.
Dulwich meno galerija,  Londonas SE21 7AD
Bilietai ir daugiau info: www.dulwichpicturegallery.org.uk

Raktažodžiai: MenasLondonas

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai