Vasario 3, 2020
BAFTA apdovanojimų ceremonijoje triumfavo „1917“
1917.

Karinė drama apie Pirmąjį pasaulinį karą „1917“ sekmadienį triumfavo per Britų kino ir televizijos meno akademijos (BAFTA) apdovanojimų ceremoniją ir padidino viltis, kad šis filmas kitą savaitgalį pelnys „Oskarų“.

Ši juosta, nufilmuota vienu nenutrūkstamu dviejų valandų dubliu, gavo geriausio filmo apdovanojimą, o ją sukūręs Samas Mendesas (Semas Mendesas) pelnė geriausio režisieriaus titulą.

„1917“, kuriame pasakojama apie du britų karius Pirmojo pasaulinio karo metais, kuriems reikia nepastebėtiems pereiti fronto liniją ir priešo kontroliuojamą teritoriją, jau pelnė geriausio draminio filmo „Auksinį gaublį“. Be to, juosta nominuota 10 „Oskarų“, taip pat ir geriausio filmo kategorijoje.

Šis filmas, nominuotas devyniose BAFTA apdovanojimų kategorijose, sekmadienio ceremonijoje gavo septynias statulėles: be jau minėtų dviejų kategorijų, jis pripažintas geriausiu britų filmu bei įvertintas už geriausią kinematografiją, gamybos dizainą, garsą ir specialiuosius vaizdo efektus.

„Mane jaudina, kad pirmą kartą gavau jį

savo gimtajame mieste“, – sakė S. Mendesas, pirmasis britas per daugiau nei dešimtmetį, įvertintas geriausio režisieriaus BAFTA statulėle. Šis apdovanojimas 2009 metais atiteko britui Danny Boyle'ui (Deniui Boilui) už „Lūšnynų milijonierių“ (Slumdog Millionaire).

„Ačiū visiems žmonėms, kurie nuėjo pažiūrėti

kino teatruose“, – sakė jis per ceremoniją, vykusią Karališkojoje Alberto salėje Londone.

Nusivylimai

Šių metų BAFTA apdovanojimuose geriausio filmo ir geriausio režisieriaus kategorijose buvo nominuoti tie patys penki filmai.

Su S. Mendeso „1917“ varžėsi Toddo Phillipso (Todo Filipso) „Džokeris“ (Joker), Pietų Korėjos režisieriaus Bong Joon-Ho (Bong Džunho) juodoji komedija „Parazitas“ (Parasite, Gisaengchung), Martino Scorsese (Martino Skorsezės) „Airis“ (The Irishman) ir Quentino Tarantino (Kventino Tarantino) filmas „Vieną kartą Holivude“ (Once Upon a Time in Hollywood).

Šis vakaras buvo ne itin sėkmingas dviem pastarosioms juostoms: Q. Tarantino komedinė drama gavo vos vieną apdovanojimą, o M. Scorsese gangsterinis filmas liko tuščiomis rankomis.

Bradas Pittas (Bredas Pitas) gavo geriausio antraplanio aktoriaus apdovanojimą už senstančio kaskadininko vaidmenį „Vieną kartą Holivude“.

BAFTA apdovanojimų vakaras veikiausiai nuvylė ir psichologinio trilerio „Džokeris“ kūrėjus. Jis buvo nominuotas daugiausiai – 11 – apdovanojimų, bet nugalėjo tik trijose kategorijose, tarp jų – geriausio aktoriaus.

Geriausiu aktoriumi pripažintas Džokerį suvaidinęs Joaquinas Phoenixas (Choakinas Finiksas). Jis įveikė „Vieną kartą Holivude“ žvaigždę Leonardo DiCaprio (Leonardą DiKapriją), Adamą Driverį (Adamą Draiverį) iš „Santuokos istorijos“ (Marriage Story), biografiniame filme „Rocketman“ suvaidinusį Taroną Egertoną ir Jonathaną Pryce'ą (Džonataną Praisą) iš filmo „Du popiežiai“ (The Two Popes).

„Verčia nulenkti galvą“

Renee Zellweger (Renė Zelveger), suvaidinusi JAV pramogų verslo legendą dainininkę ir aktorę Judy Garland (Džudi Garland) romantinėje dramoje „Džudė“ (Judy), gavo geriausios aktorės apdovanojimą, žymintį jos įvairiapusės karjeros stulbinantį atgimimą.

Geriausios aktorės kategorijoje ji varžėsi su Jessie Buckley (Džesi Bakli), suvaidinusia „Laukinėje rožėje“ (Wild Rose“), Scarlett Johansson (Skarlet Johanson), nusifilmavusia skyrybų dramoje „Santuokos istorija“, Saoirse Ronan (Sirša Ronan), vaidinančia juostoje „Mažosios moterys“ (Little Women) ir Charlize Theron (Šarliz Teron) iš „Skandalo“ (Bombshell).

„Tai verčia nulenkti galvą“, – sakė R. Zellweger auditorijai, kupinai Holivudo žvaigždžių. 

„Panele Garland, Londono miestas, kurį visuomet labai mylėjote, vis dar myli ir jus. Tai – jums“, – pridūrė ji.

Tuo metu Laura Dern (Lora Dern) iš „Santuokos istorijos“, kuri pasirodė srautinio transliavimo paslaugų milžinės „Netflix“ platformoje, gavo geriausios antro plano aktorės apdovanojimą.

Šioje kategorijoje ji įveikė savo kolegę iš „Santuokos istorijos“ S. Johansson, nominuotą už vaidmenį filme „Zuikis Džodžo“ (Jojo Rabbit), ir už du vaidmenis – filmuose „Vieną kartą Holivude“ ir „Skandalas“ – nominuotą Margot Robbie (Margo Robi).

Kritika dėl įvairovės stygiaus

BAFTA apdovanojimai, šiemet surengti jau 73 kartą, laikomi Holivude dalijamų „Oskarų“ sėkmės indikatoriumi. „Oskarai“ bus išdalyti Los Andžele vasario 9-ąją.

Šiais metais BAFTA sulaukė šiek tiek kritikos dėl etninės įvairovės stygiaus aktorių kategorijose – visi 18 nominantų yra baltaodžiai.

J. Phoenixas savo apdovanojimo atsiėmimo kalboje atkreipė dėmesį į „sisteminį rasizmą“ ir „engimą“ industrijoje.

„Manau, siunčiame labai aiškią žinutę nebaltaodžiams, kad jūs čia nelaukiami“, – kalbėjo jis.

Britų kino ir televizijos meno akademija sakė peržiūrėsianti savo balsavimo sistemą prieš kitų metų apdovanojimus.

Nominantus ir laimėtojus daugumoje kategorijų balsavimu nustato 6 500 akademijos narių – industrijos specialistų ir kūrybininkų iš viso pasaulio.

Ankstesniais metais įtakingi BAFTA veikėjai yra sakę, kad apdovanojimai gali tik atspindėti kino industrijos produkciją.

„Tai siutina. Negalime priversti industrijos kažko padaryti; galime tik paskatinti“, – sakė BAFTA filmų komiteto pirmininkas Marcas Samuelsonas (Markas Semjuelsonas).

Pagerbti K. Kennedy ir A. Serkisas

Sekmadienio ceremoniją vedė televizijos pokalbių laidų vedėjas Grahamas Nortonas (Grejemas Nortonas), joje dalyvavo ir jau dešimtmetį Britų kino ir televizijos meno akademijos prezidento pareigas einantis princas Williamas (Viljamas) bei jo sutuoktinė Kate (Keit).

Princas Williamas įteikė garbingiausią BAFTA apdovanojimą už gyvenimo pasiekimus „Academy Fellowship“ amerikiečių prodiuserei, kino studijos „Lucasfilm“ prezidentei ir Holivudo veteranei Kathleen Kennedy (Ketlin Kenedi).

Tarp jos prodiusuotų filmų yra keli „Žvaigždžių karų“ (Star Wars) tęsiniai, „Juros periodo parkas“ (Jurassic Park) ir „Atgal į ateitį“ (Back to the Future) trilogija.

Tuo metu britų aktoriui Andy Serkisui (Endžiui Serkisui) įteiktas apdovanojimas už išskirtinį britų indėlį į kiną. Jis įvertintas už savo darbą įkūnijus kompiuteriu sukurtus personažus.

55-erių aktorius suvaidino Golumą „Žiedų valdovo“ (The Lord of the Rings) trilogijoje, Cezarį „Beždžionių planetos“ (Planet of the Apes) tęsinyje bei Snouką dviejuose „Žvaigždžių karų“ filmuose.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė, BNS

Raktažodžiai: KinasHolivudasFilmaiBAFTA

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai