Liepos 10, 2017
Laikas planuoti kelionę. Didžiosios Britanijos Ežerų kraštas (Lake District) įtrauktas į UNESCO pasaulio lobių paveldo sąrašą
Surprise View netoli Derwentwater, Lake District.

Didžiosios Britanijos Ežerų kraštas (Lake District) įkvėpė daugybę menininkų, pradedant Williamu Wordsworthu (Viljamu Vordsvortu), baigiant Beatrix Potter (Beatriks Poter). Nuo šios jis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą ir atsidūrė šalia tokių pasaulio lobių, kaip Australijos Didysis barjerinis rifas, Taj Mahal (Tadž Mahal) mauzoliejus Indijoje, uoloje iškaltas Petros miestas dabartinėje Jordanijoje.

2,292 kv. km nacionalinis parkas Cumbria (Kambrijoje) garsėja nuostabiais, tarsi iš atvirukų nužengusiais peizažais, veidrodiniais ežerais ir įspūdingais kalnais. Šis kraštas tinka ir jaukiems žiemos pasivaikščiojimams, ir karštiems vasaros piknikams. Čia rasite ne tik akmens kotedžų, bet ir stilingų butikinių viešbučių.

Lake District – tai ir garsios vaikų knygų autorės Beatrix Potter gimtinė.

Lake Windermere, The Lake District. Foto: Londonietė. Lake Windermere, The Lake District. Foto: Londonietė.

Į UNESCO paveldo sąrašą įtraukta ir Japonijos salelė, į kurią gali patekti tik vyrai ir kurios šventyklos lankytojai iš pradžių privalo nuogi nusimaudyti jūroje.

Mažytėje Okinošimoje Japonijos jūroje nuolat gyvena tik šintoistų šventikas, kuris meldžiasi salos deivei. Tradicija gyvuoja šimtmečius.

Salos lankytojų skaičius griežtai ribojamas: šiemet per vos dvi valandas trunkantį festivalį į ją leista įžengti tik 200 žmonių. Be to, lankytojai turi laikytis griežtų taisyklių.

Visų pirma jie turi būti vyrai; be to, turi išsirengti nuogi ir rituališkai išsimaudyti jūroje – tik tada jiems leidžiama įžengti į šventyklos teritoriją.

Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukti objektai paprastai būna gausiau lankomi turistų. Vis dėlto šventyklos pareigūnai sako dabar svarstantys, ar tikslinga ateityje uždrausti atvykti bet kokiems žmonėms, išskyrus šventikus. Vienas iš tokio potencialaus draudimo motyvų – nuogąstavimai, kad per daug lankytojų gali „sunaikinti“ salą.

„Kartais sakoma, kad į salą draudžiama atvykti moterims, bet iš principo patekti negali niekas, tik šventikai, kurie čia meldžiasi 365 dienas per metus“, – sakė atstovas.

Konkrečiai draudimas atvykti moterims „neturi nieko bendra su moterų diskriminacija“, telefonu naujienų agentūrai AFP sakė šis pareigūnas.

Kelionė jūra į salą laikoma pavojinga moterims, ir šventykla šios šimtmečių senumo taisyklės nekeis, sakė jis.

„Ji skirta apsaugoti moteris, vaikus gimdančią lytį“, – pridūrė atstovas.

Salelė, esanti prie Kiūšiū – pietinės iš pagrindinių keturių Japonijos salų – šiaurės vakarų pakrantės, nuo senovės buvo svarbūs Japonijos užsienio prekybos vartai, nes yra salyną ir Korėjos pusiasalį bei Kiniją jungusio prekybos kelio dalis.

Čia buvo rasta tūkstančiai aukso žiedų ir kitų vertingų daiktų. „Manoma, kad šios brangenybės buvo paaukotos dievams, meldžiant šalies klestėjimo ir kelionių jūra saugumo“, – sakoma šventyklų komplekso „Munakata Taisha“, kuriai priklauso Okinošima, interneto svetainėje.

UNESCO paveldo komitetas per savo metinį susirinkimą, šįkart vykusį Lenkijoje, svarstė prestižinio statuso suteikimą 33 objektams. Sekmadienį komitetas į paveldo sąrašą taip pat įtraukė Taputapuatėją, priklausančią vadinamajam Polinezijos trikampiui pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Manoma, kad šį regioną žmonės apgyvendino paskutinį.

Į sąrašą taip pat buvo įtraukta Valongo prieplauka Rio de Žaneire, kur į Braziliją buvo pirmąkart atgabenta vergų iš Afrikos.

UNESCO pasaulio paveldo sąraše yra daugiau kaip 1 000 vietovių, monumentų ir gamtos paminklų, turinčių „išskirtinę visuotinę vertę“ žmonijai.

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai