Sausio 26, 2019
Anglijos pakrantėse – būriai ruonių. Kur ir kada juos pamatyti.
LONDONIETĖ
Pilkųjų ruonių jauniklis. © Foto: nisanga / 123RF.com

Anglijos ir visos Didžiosios Britanijos pakrantėse net ir žiemos metu gamtos mylėtojų laukia įspūdingi vaizdai. Pasigrožėti galima ne tik jūrų ir vandenynų skalaujamais krantais, bet ir būriais ruonių bei ruoniukų, tingiai besivartančių paplūdimio smėlyje.

D. Britanijos pakrantėse kaip niekad gausiai gimsta pilkųjų ruonių jauniklių, nes vis daugiau jų šalies krantus pasirenka savo peryklomis: maždaug pusė viso pasaulio pilkųjų ruonių aptinkami būtent D. Britanijos pakrantėse. Didžiąją savo gyvenimo dalį jie praleidžia jūroje, tačiau žiemos metu išsliuoga į krantus, kur veisiasi. Juos galima pastebėti visoje šalyje, o viena iš didžiausių pilkųjų ruonių kolonijų yra aptinkama Norfolko pakrantėse. Ypač jų gausu Blakeney Point iškyšulyje ir Horsey paplūdimyje.

Ruonius galima stebėti visus metus, tačiau geriausi vaizdai laukia rudenį ir žiemą. Jeigu ruošiatės aplankyti ruonių kolonijas atminkite, jog būtina išlaikyti saugų atstumą bei gerbti jų ramybę, laikyti pririštus šunis ir nemėginti gyvių liesti. Suaugę patinai yra gan agresyvūs, ypatingai gimus jaunikliams, ir gali būti pavojingi. Jauniklių sezonas kiekvienoje kolonijoje skirtingas, prasideda nuo ankstyvo rugsėjo ir gali tęstis visą žiemą. 

Geriausi paplūdimiai Britanijoje ruonių stebėjimui

Blakeney, Norfolkas
Blakeney nacionalinio gamtos draustinio viduje galima pamatyti vieną iš didžiausių JK paprastų ir pilkųjų ruonių koloniją. Abi rūšys gimsta skirtingais metų laikais, pilkieji ruoniai jauniklių susilaukia lapkričio – sausio mėnesiais. Lankytojai į Blakeney Point perkeliami laivu, tad labai tikėtina išvysti šalia laivo galvas iškišančius smalsius ruonius. Įdomūs skaičiai: 2001 m. Blakeney Point kyšulyje Norfolke gimė tik 25 ruoniukai. O šią žiemą pasaulį išvydo daugiau nei 2700 jauniklių. 

Horsey Gap, Norfolkas
Platus paplūdimys, lygus smėlis, seklūs vandenys ir didžiulės kopos, suteikiančios prieglobstį nuo vėjo – ideali vieta ruoniams susilaukti jauniklių. Čia įrengtos stebėjimo aikštės, kur gyviais galėsite grožėtis saugiai. Smėlėto paplūdimio ramybės nedrumsčia minios lankytojų - puiki vieta gražiam piknikui ruonių apsuptyje.

Farne Islands, Northumberland
Didžiausia pilkųjų ruonių kolonija rytinėje Didžiosios Britanijos pakrantėje – reginys užgniaužiantis kvapą. Čia galima išsinuomoti valtis ir stebėti ruonius, nardančius vandenyje. Jie gan smalsūs gyvūnai, tad dažnai į juos žiūrėsite ne tik jūs, bet šie prisistatys prie valties, iškiš galvas, norėdami dėbtelėti į nelauktus svečius.

Orkney Islands, Škotija
Orkney salose reziduoja apie 25 000 pilkųjų ruonių ir apie 7 000 mažesnių jų giminaičių, paprastųjų ruonių (common seals). Jauniklių sezonas čia prasideda spalio mėnesį. Mažuosius ruoniukus galima išvysti daugelyje paplūdimių, pakrantėse jie auga ir vystosi 18 – 21 dienų po gimimo ir per dieną gali prigauti iki 2 kg svorio. 

Mutton Cove at Godrevy Point, West Cornwall
Pilkųjų ruonių koloniją šioje įlankoje galima apžiūrėti nuo uolos viršūnių atoslūgio metu. Netoliese yra ir Godrevy švyturys, kuris, kaip manoma, įkvėpė Virginia Woolfs romaną „Į švyturį“ (To the Lighthouse).

Donna Nook, Lincolnshire
Pilkųjų ruonių rojuje vadinamame paplūdimyje įsikūrę apie 3000 šių mielų gyvių. Ruoniukus galima stebėti smėlėtose kopose įrengtuose stebėjimo aikštėse. Veisimosi sezonas čia vyksta nuo spalio iki gruodžio. 

Skomer Island, Pembrokeshire
Ši 750 akrų sala tiesiog alsuoja gamtos gyvenimu. Čia galima išvysti rečiausius paukščius, o ruonių stebėtojai į salą traukia ištisus metus. Spalio mėnuo saloje yra pats mažylių ruoniukų įkarštis.

Pasidalinkite savo kelionių po JK įspūdžiais: [email protected].

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai