Pati seniausia lietuvius užsienyje vienijanti organizacija JKLB (Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenė praėjusiais metais atšventė 75-erių metų jubiliejų. Ta proga įvairūs renginiai vyko visoje JK: nuo dvikalbystės ir švietimo konferencijos, tautinių kolektyvų pasirodymų iki šeimų piknikų ir sporto varžybų. Šventines iškilmes vainikavo vakarienė Londono Olimpiniame stadione.
Pasak JKLB vadovės Alvijos Černiauskaitės - gimtadienio pramogoms praūžus darbų tik pagausėjo. Bendruomenė ir toliau aktyviai dalyvauja kultūrinėse, sporto, labdaros, politikos ir švietimo veiklose, o 2023-ųjų planuose numatyta veikla žada pritraukti įvairių pomėgių, amžiaus ar profesijų lietuvius.
Eurovizija ir Maldos pusryčiai
Artimiausias JKLB organizuojamas renginys - balandžio 18 d. įvyksiantis muzikinis susitikimas su Monika Linkyte. Žinoma atlikėja Lietuvai atstovaus 67-ajame Eurovizijos dainų konkurse Jungtinėje Karalystėje. Monika šių metų konkurse Liverpulyje, gimtajame legendinių „The Beatles“ mieste, pasirodys antro pusfinalio antroje dalyje gegužės 11-ąją. Jame Lietuva varžysis dėl galimybės patekti į konkurso finalą gegužės 13 dieną. Eurovizijos konkurse JK susirungs atlikėjai iš 37 šalių.
Gegužės 7 dieną planuojama pratęsti Maldos pusryčių tradiciją. Lietuvių maldos pusryčiai Londone pirmą kartą surengti prieš šešiolika metų. Tuomet renginio metu surinktos aukos skirtos sausio 13-osios aukoms atminti. Nacionaliniai maldos pusryčiai, kuriuos globoja šalies vadovas - tai galimybė politikams, verslininkams, visuomenės veikėjams, jaunimui pasidalinti savo mintimis ir prisijungti prie paramos akcijų: maldos pusryčiuose surinktos lėšos perduodamos kilnių tikslų siekiančioms organizacijoms. Šiame susitikime kalbama apie Evangelijos vertybes kasdieniame kiekvieno asmens gyvenime, visuomenėje, tarpusavio santykiuose.
Maldos pusryčių tradicija atsirado XX amžiaus viduryje kaip reakcija į kylančius naujus iššūkius. Maldos pusryčių ištakos siekia 1942 metus, kai keletas Jungtinių Amerikos Valstijų Senato narių pradėjo neformalius susitikimus siekdami dalintis Kristaus mokymo gyvybingumu ir juo pagrįstu tarpusavio bendravimu. 1953 metais įvyko pirmieji Nacionaliniai maldos pusryčiai, kuriuose dalyvavo JAV prezidentas.
Europoje Nacionaliniai maldos pusryčiai yra rengiami Didžiojoje Britanijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse. Lietuvoje pirmieji Nacionaliniai maldos pusryčiai buvo surengti 2001 metais prezidento Valdo Adamkaus iniciatyva. Šių metų maldos pusryčiuose Londone dalyvaus Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėdas.
Energinga vasara
Vasara JKLB nariams ir draugams prasidės itin energingai. Birželio 11 dieną bendruomenė visus kvies į šeimų sporto šventę.
„Tai didžiulė šventė, pramoga, o taip pat ir būdas susipažinti, surasti naujų draugų ne tik šeimoms, bet ir visiems lietuviams“, ¬- sako A. Černiauskaitė.
Tradiciškai JKLB šeimų piknikas ir vaikų sporto šventė buvo rganizuojama sekmadieniais, Rytų Londono Becktono rajono parke. Tačiau šiais metais dalyvių gausėja, o varžybos ir renginiai persikelia į šalia sostinės esančią išskirtinę, Anglijos National Trust organizacijos globojamą vietą: Box Hill, kuris nesunkiai iš Londono pasiekiamas autobusais ar traukiniais. Box Hill garsėja kaip Anglijos dviratininkų rojus, jų čia išvysite šimtus, įnirtingai minančius įkalnėn ir besiilsinčius kalvų viršūnėse. Nenuostabu, kad ši vieta itin mėgstama dviratininkų: Londono 2012-ųjų Olimpinių žaidynių metu ant Box Hill esančio vingiuoto ir gan stataus Zig Zag kelio, stebint milijardams žiūrovų, galinėjosi viso pasaulio dviratininkai.
Vaikams ir suaugusiems lietuvių šventės metu užsiėmimus ves Šaulių sąjungos atstovai, krepšininkai, kovos menų meistrai, aktoriai, sportininkai, muzikantai, mokytojai, profesionalai, etnopramogų organizatoriai. Organizatoriai atskleidžia, kad šių metų renginio naujiena – ėjimas su šiaurietiškomis lazdomis, o šventės svečių sąraše – ir Lietuvos kariuomenės atstovai. Daugiau detalių žadama pateikti artimiausiu metu.
Ilgaamžiškiausia bendruomenė
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė yra ilgaamžiškiausia lietuvių bendruomenė pasaulyje. Organizacija įsikūrė 1947 m. ir pasivadino Didžiosios Britanijos lietuvių sąjunga. Jos steigėjai buvo tie žmonės, kurie dėl politinių priežasčių turėjo palikti Lietuvą po Antrojo pasaulinio karo ir dalis jų įsikūrė Britanijoje.
Lietuvai tapus nepriklausoma ir įsijungus į Europos Sąjungą suintensyvėjusi lietuvių emigracija į Didžiąją Britaniją įtakojo ir pokyčius lietuvių bendruomenėje. Ji tapo daug gausesnė, jaunesnė amžiumi, ieškanti naujų veiklos formų, siekianti į savo gretas pritraukti kuo daugiau įvairiose Jungtinės Karalystės vietose gyvenančių lietuvių. Tuo tikslu 59-ajame, 2007 m. kovo mėn. 17 d., vykusiame suvažiavime buvo nuspręsta pakeisti organizacijos pavadinimą ir ji ėmė vadintis ne Didžiosios Britanijos, o Jungtinės Karalystės lietuvių sąjunga. JKLS perėmė ir tęsė ankstesnes tradicijas, laikydamasi Lietuvių Chartos principo: „Lietuviais esame mes gimę, lietuviais turime ir būt“. Dar po poros metų organizacijos pavadinimas vėl buvo pakeistas ir dabar ji vadinasi Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė, tačiau nei organizacijos tikslai, nei JK gyvenančių lietuvių būrimosi principai iš esmės nepasikeitė.
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė pagrindiniais tikslais laiko švietimo bei gimtosios kalbos išsaugojimą ir puoselėjimą, lietuviškos kultūros bei tautinės tapatybės palaikymą, ryšių su Lietuva stiprinimą, pilietiškumo skatinimą.
Norite prisijungti prie JKLB veiklos, gauti naujienas, kvietimus į renginius, susibūrimus? Bendruomenės nariu gali tapti kiekvienas vyresnis nei 18 metų Jungtinėje Karalystėje gyvenantis lietuvis. Tereikia užpildyti anketą ir kartu su nario mokesčiu pristatyti į artimiausią JKLB skyrių. JKLB skyriai veikia daugelyje lietuvių gyvenamų vietų. Skyrių valdybos organizuoja metinius suvažiavimus, vakarones, koncertus, lituanistines mokyklas, sporto grupes, tarptautinėse šventėse ir renginiuose reprezentuoja Lietuvą.
Daugiau informacijos: JKLB Facebook paskyra