Liepos 19, 2010
Į karališką koncertų salę - nors ir su šortais
PAULĖ YLIŪTĖ - WILLIAMS, 1
Proms in the Park akimirkos

Mano pažintis su 'BBC Proms' prasidėjo nuo draugystės su britu Aleksu. Ir jei ta draugystė prasidėjo ketvirtadienio vakarą naktiniame 'Tiger Tiger' klube Londono centre, tai ji baigėsi kartu su didžiausio Anglijoje klasikinės muzikos festivalio baigiamuoju koncertu Hyde parke.  
 
Aleksas, vienas iš tipiškų 30+ britukų, gyvenančių Clapham'o rajone, pietų Londone, dirbančių investicinių fondų kompanijoje. Jis bent kartą per metus važiuoja slidinėti į kalnus, ketvirtadieniais po darbo su kolegomis užsuka į artimesnį naktinį klubą (britams ketvirtadienio vakaras  - kaip lietuviams penktadienis), turi 'Chelsea' futbolo rinktinės suvenyrinius marškinėlius ir  nepraleidžia 'BBC Proms' festivalio uždarymo koncerto. Taigi, į vieną iš jų buvau pakviesta ir aš. 
 
Daug linksmai nusiteikusių žmonių, senų ir jaunų, tikrų britų ar svečių. Net nežinau su kuo palyginti tą visuotinį patriotiškai nusiteikusių, veidus vėliavomis papuošusių britukų pikniką? Gal su svarbiausiom pasaulio futbolo čempionato rungtynėm, kuriose dalyvauja Anglijos rinktinė, tik be vuvuzelų, įtampos ir nusivylimo. Arba panašiai kaip lietuviškoje 'Dainų šventėje' – užmiršti visas krizes, politines, ekonomines situacijas, emigracijos bangas ir tą akimirką jautiesi tikru patriotu. Anglijos vėliavos netrukus buvo nutapytos man ir mano draugei ant skruostų. Aleksas pademonstravo solidarumą ir ant kito skruosto lietuviškos vėliavos juostas išpiešė ir sau, ir mums, ir būriui draugų, jei šie dar nebuvo papuošti kitų kraštų vėliavomis. 
 
Kai išgirstu 'BBC Proms' man iki šiol prieš akis iškyla tas baigiamasis koncertas, fejerverkai sutemus, masinis dainavimas ir mano romano su Aleksu pabaiga. Beje, nors šis 'BBC Proms' festivalį vainikuojantis koncertas labai skiriasi nuo pagrindinės programos, jis prieš akis iškyla ir daugeliui britų, kalbant apie kasmet vykstančią klasikos vasarą. O  juk iškilti turėtų Karališkoji Alberto salė (Royal Albert Hall), South Kensington'e, kur aštuonias vasaros savaites, kasdien vyksta tikras klasikos paradas. Ir šiais metais Karališkoje Alberto salėje skambės beveik šimtas pagrindinių koncertų. Be jų, klasikos mėgėjai bus lepinami mažesniais, bet ne prastesniais muzikos vakarais.  


'Proms' – tai 'promenade concert' trumpinys. 'Promenade', išvertus iš anglų kalbos, reiškia pasivaikščiojimą ir šiuo atveju pasako, kad koncertai bus nebrangūs ir neformalūs: nebūtina išsipustyti prabangiom sukniom (pernai metais mačiau damą, ilga juoda suknele ir žėrinčiais papuošalais, o šalia – dviratininko šortais apsirėdžiusį klausytoją) ir elgtis tyliai kaip pelėm po šluotom – galima išeiti, ateiti. Žinoma, sveikas protas turi sakyti, kad tinkamą pagarbą muzikantams vis dėlto reikia rodyti, išsijungti mobiliakus ir plepalus su drauge atidėti keliasdešimčiai minučių. 
 
Pirmieji 'proms' koncertai prasidėjo 1895 metais anglų verslininko ir impresarijaus Robert'o Newman'o iniciatyva. Pigesniais bilietais ir neformalia aplinka (klausytojams tuomet buvo leidžiama gerti, valgyti ir net rūkyti) jis stengėsi į klasikinės muzikos koncertus privilioti kuo daugiau klausytojų, tokių, kurie dėl brangių bilietų ar šiaip labai jau formalios aplinkos praeidavo pro šalį.
 
Bilietai į koncertus kainuoja nuo £5 svarų. Nenusiminkite, jei užsirezervuoti bilietų nepavyks internetu – jei tikrai norite išgirsti vieną ar kitą kūrinį – prieš koncerto pradžią ateikite (geriau anksčiau) ir stokite į eilę: patys britai juokauja, kad tai puikus susipažinimo būdas ir daugybė 'proms' eilėse užsimezgusių pažinčių baigiasi vedybomis. 
 
Įsigijusiems pigesnius bilietus tenka stovėti ar sėsti, kur stovi, mat 'proms' metu auditorijoje yra ne tik sėdimos, bet ir stovimos vietos.  Jei planuojate koncertuose lankytis vos ne kiekvieną vakarą, galite sutaupyti įsigiję sezoninius ar savaitinius bilietus. 
 
Lietuvių balsai jau ne kartą skambėjo 'BBC Proms' vasaros koncertų ciklo metu. Karališkoje Alberto salėje dainavo Edgaras Montvydas, Liora Grodnikaitė, Kostas Smoriginas. Praėjusiais metai Violeta Urmanavičiūtė - Urmana atliko Izoldos ariją iš Richard'o Wagner'io operos 'Tristanas ir Izolda'. 

Penki svarai, geriausi pasaulio kūriniai, įdomios pažintys ir mintis, kad kiekviename juokelyje yra dalis tiesos (galvoje turiu vedybas) – klasika dar niekuomet neatrodė tokia patraukli. 
 
Tiesioginės koncertų transliacijos galima klausytis per BBC 3 radijo programą
Visą programą ir daugiau informacijos galite rasti festivalio tinklapyje >
Festivalis vyks nuo liepos 15, 2011 iki rugsėjo  10, 2011, uždarymo koncertas 'Proms in the Park' įvyks rugsėjo 10 d., Hyde Park'e >

 

Raktažodžiai: BBC PromsklasikakocertaiRoyal Albert Hall

Straipsnio komentarai

 • Puikus renginys! Kol gyvenau Londone - tai buvo vienas laukiamiausiu metu ivykiu! Nieko, pas mus Vilniuje - Kristoforo koncertai:)
  1. kaineskaitau.blogspot.com // Liepos 15, 2011 // 11:59
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
 • Puikus renginys! Kol gyvenau Londone - tai buvo vienas laukiamiausiu metu ivykiu! Nieko, pas mus Vilniuje - Kristoforo koncertai:)
  1. kaineskaitau.blogspot.com // Liepos 15, 2011 // 11:59
  0
  Cituoti komentarą Siūlau šalinti
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai