Lapkričio 27, 2007
Deimantų rūsys: brangiausia paroda - nemokamai
LONDONIETĖ, 10
Kelionė į muziejų daugeliui skamba nuobodžiai. Ir mano draugė suraukia nosį, jei viešint Londone jai siūlau aplankyti vieną iš parodų.

Bet, manau, nei viena moteris neatsispirs šiandien istorijos muziejuje Londone (Natural History Museum) atsidarysiančiai ekspozicijai. Scenarijus kaip pasakoje: ilgo, senamadiško galerijos koridoriaus gale šviečia gelsvas sidabrinis įėjimas į… deimantų rūsį.

“The Vault” pavadintoje parodoje lankytojai nuo šiandien galės išvysti pačius brangiausius pasaulyje deimantus, kristalus, tauriuosius metalus ir meteorus į Londoną atkeliavusius iš įvairių kraštų.

Kiekvienas parodos eksponatas – tai istorija. Aukso karštinė, deimantų kasyklos ar 4,5 milijardus metų skaičiuojantys meteorai dar kartą primins apie žmogiškąsias silpnybes, kovas dėl “blizgučių” ir garsiausią pasaulio blondinę Marilyn Monroe, traukiančią “Diamonds are a Girl’s best friend” (Deimantai geriausi moterų draugai).

Muziejaus mineralų skyriaus koordinatorius Alan Hart akių neatitraukia nuo vieno deimanto, kuris įstrigęs, taip vadinamojoje geltonoje žemėje, viršutiniame vienos Kalifornijos kasyklos sluoksnyje. Deimantas rastas10-ies metrų gilyje ir pateikiamas toks, kokį jį rado brangakmenių ieškotojai – kaip vienas, permatomas aštrus ryklio dantis, kyšantis iš mažo uolos gabalėlio. “Nepaprastai gražus ir daug pasakantis, - teigia jis. – Įsivaizduokite, kaip jautėsi žmogus, radęs šį neįkainojamą akmenį“.

Retai kada galima išvysti panašų deimantą dar nenušlifuotą, nenuglūdintą, neišdirbtą. Dauguma parodoje pateikiamų brangakmenių - jau paliesti žmogaus rankos. Tačiau šalia demonstruojami ir maketai, kaip deimantai galėjo atrodyti dar gulėdami žemėje.

Parodoje išvysite šešiakampių smaragdų: iš pirmo žvilgsnio jie atrodo kaip spalvoti seno stiklo gabaliukai. Tokie pat reti ir brangūs kaip deimantai, smalsuolių žvilgsnius trauks geidulingą meilę simbolizuojantys rubinai, greipfruto dydžio rožiniai ir žydri kristalai.

Šlifuoti deimantai čia nemažiau įspūdingi nei naturalūs. Pasaulyje garsi Aurora vardu žinoma 296 spalvotų deimantų kolekcija. Natural History muziejui juos mielai paskolino deimantų kolekcionieriai Alan Bronstein ir Harry Rodman. Aurora kolekcijoje puikuojasi 267,45 karatų ypatingai reti, dvylikos spalvų brangakmeniai – nuo smaragdo žalumos iki kraujo raudonos. Spalvoti arba kitaip vadinami „fancy” (prašmatnūs) deimantai šiuo metu itin populiarūs ir pageidaujami. Visai neseniai fotografai užfiksavo jais pasipuošusias aktores Halle Berry ir Scarlett Johansson. Neveltui brangakmeniai tokie išskirtiniai – tik vienas deimantas iš 10,000 – spalvotas.

Garsiausi ir didžiausi pasaulyje, rasti Pietų Afrikoje ir deimantų karštinę šalyje sukėlę brangakmeniai taip pat puikuosis ekspozicijoje. „Afrikos žvaigžde“ vadinami deimantai puošia ir D.Britanijos karalienės karūną. 
Karališkosios draugijos nariui (1919 m.) Edward Heron-Allen priklausęs ametistas, apipintas vaiduokliškomis pasakomis. Sipajų maišto (Indian Mutiny) metu iš deivės Indros šventyklos pavogtas deimantas brito rankose atsidūrė 1890-aisiais. Daugybė nesėkmių užplūdo Alan’ą netrukus po to. Britas paskelbė manantis, kad kaltas “prakeiktas deimantas” ir įmetęs jį į Regent’s kanalą. Kaip rašoma Alan’o memuaruose, “mano nelaimei po trijų mėnesių tą patį deimantą man atnešė Wardour gatvės dyleris, kuris brangakmenį nusipirko iš žemsiurbio”. Tikėdamas, kad deimantas neša vien nesėkmes, Alan’as brangakmenį, užrakintą septyniose dėžėse, perdavė bankininkams, kartu su laišku, skelbiančiu, jog dėžę galima atidaryti tik praėjus 33 metams nuo jo mirties. Po Alan’o mirties deimantas atsidūrė Natural History muziejuje.

Natural History Museum, Cromwell Road, Londonas, SW7 5BD. Metro: South Kensington. Kiekvieną dieną nuo 10 iki 17.50 val. Iki Sausio 4 dienos, 2008. Nemokamai
Raktažodžiai: laisvalaikisparodadeimantai

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai