Sausio 7, 2011
'Siemkės' prie meno
BENAS JOVARAS, 1
© Simon Doggett/Flickr
Jaunystėje, kai su pusbroliais gliaudydavome siemkes, net nebūčiau pagalvojęs, kad iš jų galima padaryti meną. Ir dar tokį, kurį vienas garsiausių pasaulyje muziejų, Londono Tate Modern, eksponuotų. 

Pasirodo, galima: milijonai mano vaikystėje taip mėgstamų ir mamos draudžiamų siemkių nuklojo Tate Modern grindis. Užsukęs į muziejų jau norėjau kelias pasigliaudyti, bet nė velnio: kiekviena saulėgrąžos kruopelytė porcelianinė, deginta, lipdyta ir išpaišyta rankomis, individualiai. 100 milijonų natūralaus dydžio porcelianinėms saulėgrąžoms pagaminti prireikė  dviejų metų ir 1600 kiniečių darbuotojų armijos. Ar tikrai ten jų šimtas milijonų tai neaišku (juk nepradėsi dabar skaičiuoti), bet jei taip skelbia, vadinasi, tiek. 

Su saulėgrąžų instaliacijos autoriumi, kinų menininku, nevengiančiu papolitikuoti Ai Weiwei pagliaudyti siemkių nepavyko, bet prisiskaičiau interviu ir prisižiūrėjau fotografijų. Pasirodo saulėgrąžų sėklos - mėgstamas užkandis ne tik daugiabučių kiemuose susirinkusių Lietuvos vaikėzų – jas smagiai gliaudo ir Kinijoje.  Bet Ai Weiwei, kaip ir dera tikram menininkui, jos turi gilesnę prasmę. Kinijos lyderis Mao Dzedunas būdavo vaizduojamas tarp saulėgrąžų. Tad čia kvepia ir politika: saulėgrąžų sėklos per Kinijos kultūrinę revoliuciją buvo pagrindinis maisto produktas. 

Ai Weiwei ir porcelianinės saulėgrąžų sėklos. Foto: Tate Modern.

Saulėgrąžos pagamintos Kinijos Jingdezheno miestelyje, kuris daugiau nei tūkstantį metų, iš kartos  į kartą, užsiima porceliano eksportu ir žinomas kaip imperatoriškojo porceliano gamintojas. Tačiau laikai dabar nelengvi daugeliui ir miestelyje bei porceliano industrijoje jaučiasi krizė. Kaip teigia Ai Weiwei, kiekvienam dirbusiam prie saulėgrąžų gamybos žmogeliui sumokėti normalūs atlyginimai.  

Idėjos autorius Ai Weiwei sako, kad labai sunku buvo paaiškinti iki tol tik praktiškus dalykus gaminusiems kinams, kam čia reikia dabar terliotis su saulėgrąžų sėklom. Bet darbas veltui nenuėjo – Londone ir visame pasaulyje paroda susilaukė didžiulio susidomėjimo. Apie porcelianines saulėgrąžų sėklas mažiau kalbama pačioje Kinijoje, mat čia viskas griežtai cenzūruojama ir net uždraustas menininko A.Weiwei interneto puslapis. 

Kai tik paroda atvėrė duris visiems lankytojams buvo leidžiama tas meniškas siemkes pačiupinėti, paglostyti, ant jų pagulėti ar pasivaikščioti. Gal net kokią vieną į kišenę vietoje suvenyro įsidėti (autorius pripažino, kad ir pats taip padarytų, bet paragino pagalvoti apie tai, kad sėklų kiekio sumažėjimas kenkia ekspozicijai). Bet niūrioji britų Health & Safety organizacija, susirūpinusi visų mūsų sveikata ir gerove (ar šiaip neturėdama, ką veikti), nusprendė, kad ant saulėgrąžų nusėdusios keramikinės dulkės gali pakenkti, taigi nuo šiol nei jų liesti, nei ant jų nusnausti valandėlę kitą – nevalia.  

150 tonų saulėgrąžų sėklų pasibaigus parodai iškeliaus atgal į Kiniją. Ką su jomis veiks, autorius sako dar pagalvosiantis – greičiausiai jas panaudos kitiems meno kūriniams. Juk jų neišgliaudys ir nesuvalgys. 
 
Tate Modern Bankside, Londonas SE19TG. Metro: Southwark. Nemokamai. Iki gegužės 2 d., 2011. 



Raktažodžiai: Tate ModernAi Weiweimenasparodasaulėgrąžos

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta