Liepos 11, 2008
Tiesa ar mitas: angliška virtuvė – skurdžiausia pasaulyje
ARNOLDAS REMEIKA,

Kai ant lietuviško Kalėdų stalo dėliojau įvairiausius tradicinius patiekalus – blynus, kūčiukus, aguonų pieną, saldžią vaisių sriubą su skryliais, silkę su razinomis - pamaniau, kad britai tikriausiai doros žuvį su keptomis bulvytėmis ir virtomis daržovėmis.
Daugelis mano, kad toks yra tradicinis jų ir Kalėdoms, ir gimtadieniams, ir paprastiems pietums tinkantis patiekalas.
Tačiau nei dauguma britų, nei – tuo labiau – atvykėlių dažnai net nenutuokia, kad egzistuoja ir tikra angliška virtuvė. Gal britų virėjai ir negali didžiuotis dideliu tradicinių patiekalų pasirinkimu, tačiau ką parodyti pasauliui jie vis dėlto turi. Paskanauti tradicinės anglų virtuvės galima daugelyje Londono restoranų. Ir pasistenkime atsikratyti išankstinių nusistatymų, kad ant stalo mums ir vėl padės žuvį su bulvytėmis (fish and chips).

Pamėgo emigrantų valgį

Kadaise kolonijomis visame pasaulyje garsėjusi Jungtinė Karalystė nemažai valgių pasiskolino iš užkariautų šalių. Be to, kartu su savo šalių tradiciniais receptais į JK jau kelis dešimtmečius iki šiol plūsta emigrantai, britus pripratinę prie indų, japonų, kinų, žydų, italų, meksikiečių ir kitų virtuvių.
Taip ilgainiui nuo senovės skanauti angliški kepsniai, žuvis ir pyragai susidūrė su naujais konkurentais – bulvėmis, čili ir pomidorais iš Pietų Amerikos, kariu ir aštriais prieskoniais iš Indijos ir Bangladešo bei aliejuje keptomis daržovėmis ir ryžiais iš Kinijos ir Tailando. Kadaise svetimos Italijos ir Prancūzijos virtuvės dabar britams taip pat atrodo itin patrauklios ir yra kopijuojamos.
Tačiau nukonkuruoti britiškos žuvies su bulvytėmis negali niekas. Ją ne tik pardavinėja ant kiekvieno kampo – vietoje firminio patiekalo dažna šeima „fish and chips“ deda ant Kalėdų stalo, lyg kasdien valgomas šis dviejų produktų derinys britams dar nebūtų nusibodęs!
Kai prieš kelias dienas kvietėme draugus į kalėdinį vakarėlį, paprašėme, kad kiekvienas atsineštų savo šalies tradicinį patiekalą – taip esą Kalėdų stalas įgaus egzotikos. Bičiulės britės paklausėme, ką Kalėdoms ruošia jos šeima. „Fish and chips“, - atsakė ji nedvejodama, su pasididžiavimu, nepalikusi mums nė menkiausios galimybės patraukti per dantį jos šalies „firminį patiekalą“.

„Ačiū“ virėjams iš televizijos

Taip, laikai keičiasi. Nenuostabu, kad vis daugiau JK gyventojų didžiuojasi aliejuje kepta menke bei jūrine plekšne, kurias, neturėdami jokių ypatingų alternatyvų, valgė jų protėviai.
Didžiulę įtaką britų kulinariniam švietimui turi vis populiarėjantys televizijos šou, kuriuose profesionalūs virėjai demonstruoja, kaip išradingai pagaminti pietus ar vakarienę.
Pasaulio gyventojai įtempia ausis – ar tikrai britų virtuvė tokia prasta? Ne paslaptis, kad prieš dvejus metus tada dar Prancūzijos prezidentas Jacques‘as Chirac‘as anglišką virtuvę viešai pavadino „antra blogiausia pasaulyje“ – po suomių. Tačiau anglų virtuvės reabilitacijai labai pasitarnauja faktas, kad Londono restoranai neabejotinai laikomi vienais brangiausių ir geriausią reputaciją turinčiais restoranais visame pasaulyje.
Naudodamiesi patriotiškomis nuotaikomis, jie klientams pamažu siūlo grįžti į praeitį ir paragauti naujam gyvenimui prikeltų tradicinių angliškų patiekalų – pyrago su ėriena, jautiena ar inkstais, Yorkšyro pudingo, ungurio užkepėlės.
Ir anksčiau prastu skoniu laikyti patiekalai įgauna vis daugiau populiarumo. Tai pačiais metais, kai J.Chirac‘as pasmerkė anglišką virtuvę, 600 pasaulio maisto kritikų pripažino, kad net 14 iš 50 geriausių pasaulio restoranų yra JK.

Angliški pusryčiai – be konkurencijos

Nieko nebestebina, kad kai kuriuose aukštos klasės restoranuose galima paragauti taip pašiepiamų kepsnių arba žuvies su bulvytėmis, kurie bus patiekti kitaip – su ypatingai paruoštu daržoviu rinkiniu ir įvairiais padažais.
Daugelyje restoranų kepsniai siūlomi ir per Kalėdas, tačiau įprastą ėrieną ar jautieną tomis dienomis pakeičia kalakuto krūtinėlės filė. Visi šie kadaise prasčiokų maistu laikyti patiekalai sparčiai randa kelią į žmonių, ir ne tik britų, širdis.
Britų virtuvė turi kuo didžiuotis teisėtai. Kone vienintelis tradicinis britų patiekalas, kuris laikomas kulinarijos klasika ir niekada nebuvo praradęs savo reputacijos, yra angliški pusryčiai. Nors šio patiekalo komponentai gali skirtis, dažniausiai ant pusryčių lėkštės rasime keptus kiaušinius, keptas „grill“ dešreles, keptus grybus, rūkytą arba keptą kumpį, apkeptą pomidorą, skrebučius ir, be abejo, konservuotas pupeles.
Angliški pusryčiai siūlomi daugelyje aukščiausios klasės viešbučių visame pasaulyje – nuo JAV iki Japonijos.

Laužyti stereotipų – į restoraną

Tiems, kurie laikosi nuomonės, kad angliška virtuvė verta pasigailėjimo ir niekada neprilygs kitų tautų tradicinių patiekalų gausybei ir skonių įvairovei, siūlome apsilankyti viename iš daugelio Londono restoranų, patiekiančių išskirtinai anglišką maistą.
Prašmatniame Notting Hill rajone esančio „Costas Fish Restaurant“ lankytojai nustebs, kai valgiaraštyje išvys tradicinius angliškus patiekalus, nes subtili restorano aplinka labiau dvelkia romantiška Viduržemio jūros pakrante, bet ne britiškais delikatesais. Restorano savininkai juokaudami įspėja: jeigu restorane jums neužteks vietos, galėsite nusipirkti patiekalą išsinešimui ir paskanauti jo ant suoliuko šalia esančiame gražiame parke. Restorano adresas: 18 Hillgate St, W8 7SR (metro: Notting Hill Gate).
Tradicinės žuvies galima paragauti ir Covent Garden rajone, restorane “Rock&Sole Plaice“, kuriame nebrangiai gausite žuvies ir specialiai paruoštų bulvyčių, kuriose, pasak restorano šeimininkų, itin mažai aliejaus. Restorano adresas: 47 Endell St, WC2 (metro: Covent Garden).
Labiau mėgstantiems ne žuvį, o mėsos kepsnius, reikėtų užsukti į Chelsea rajone esantį „The Chelsea Ram“ restoraną, kuris dažnai liaupsinamas maisto kritikų. Jame paragausite įvairių patiekalų – tarp jų ir tipinių angliškų kulinarijos stebuklų: fazano krūtinėlės kepsnio arba dešrelių, kurios patiekiamos su žalumynais pagardinta bulvių koše ir tradiciniu svogūnų padažu. Restoraną rasite adresu: 32 Burnaby St, SW10 0PL (metro: Earl‘s Court). Beje, „fish and chips“ į savo meniu įrašė žinomiausi britų žurnalai, teigdami, kad patiekalas grįžta į madą. Tačiau tiek grožis, tiek ir maistas – kiekvieno skonio reikalas.

 

Raktažodžiai: kulinarijavirtuvėjamie oliver

Straipsnio komentarai

Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta
Tokių komentarų nerasta

Panašūs straipsniai